10 Սեպտեմբերի, 2021 17:54Ի թիվս ԶՈւ համապատասխան ստորաբաժանումների բարձրաստիճան սպաների, պետական այլ գերատեսչական և հասարակական կառույցների ներկայացուցիչների, հոգեբան-դասախոսների և հոգևոր սպասավորների՝ խորհրդակցությանը մասնակցում էին վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանը, վարչապետի օգնական Աննա Վարդապետյանը և պաշտպանության նախարարի տեղակալ Արման Սարգսյանը։
Ողջունելով հավաքի մասնակիցներին՝ վարչապետի աշխատակազմի ղեկավարն ընդգծել է, որ պետք է ներդնել առավելագույն ջանքերը զինծառայողների ինքնասպանությունների կանխարգելման աշխատանքների արդյունավետությունը բարձրացնելու ուղղությամբ։
Խորհրդակցության ընթացքում օրակարգային թեմային առնչող ելույթներով հանդես են եկել ԶՈւ բարոյահոգեբանական ապահովման վարչության պետ, գնդապետ Արթուր Պողոսյանը, ԶՈւ հոգևոր առաջնորդը, ԶՈՒ ԲՀԱ վարչության սպաները, ռազմական ոստիկանության և զինվորական դատախազության ներկայացուցիչները, մի շարք դասախոսներ, հոգեբաններ և այլոք։ Անդրադարձ է կատարվել զինված ուժերում 2021թ. տեղի ունեցած ինքնասպանության դեպքերի վերլուծությանը, ներկայացվել են կանխարգելման ուղիների վերաբերյալ առաջարկություններ։

Сбор-совещание в административном комплексе МО
10 Сентября, 2021 17:54Во встрече приняли участие высокопоставленные офицеры соответствующих подразделений Вооруженных сил, представители других государственных органов и неправительственных организаций, психологи-преподаватели и духовные служители, а также начальник аппарата премьер-министра Араик Арутюнян, помощник премьер-министра Анна Вардапетян и заместитель министра обороны Арман Саргсян.
Приветствуя участников встречи, руководитель аппарата премьер-министра подчеркнул, что необходимо приложить максимум усилий для повышения эффективности работы по предотвращению самоубийств военнослужащих.
В ходе встречи с докладами выступили духовный предводитель Вооруженных сил, офицеры Управления морально-психологического обеспечения, представители военной полиции, военной прокуратуры, ряд преподавателей, психологи и другие лица. Проведен анализ случаев самоубийств в вооруженных силах за 2021 г., внесены предложения по их предотвращению.