19 Օգոստոսի, 2021 17:09
Ս.թ. փետրվար-մարտ ամիսներին, մասնագետները կազմել են «Եռաբլուր» զինվորական պանթեոնում հուղարկավորված 2020թ. 44-օրյա պատերազմում զոհված զինծառայողների գերեզմանների կառուցապատման, ինչպես նաև հիշատակը հավերժացնող հուշարձան-կոթողի նախագիծ-առաջարկը:
Պաշտպանության նախարարության ղեկավարությունը որոշում է կայացրել աշխատանքներն իրականացնել 2 փուլով.
1. Հուշահամալիրի գերեզմանների շինարարական աշխատանքների իրականացում,
2. Բարեկարգման, ինժեներական համակարգերի և օժանդակ կառույցների իրականացում:
Սահմանված կարգով շինարարական 4 կազմակերպությունների հետ կնքվել են  պայմանագրեր և, յուրաքանչյուր կազմակերպության համար առանձնացված տեղամասերում, նախապես համաձայնեցված նախագծային լուծումներով, ներկայում իրականացվում է գերեզմանների կառուցապատումը` ներառյալ հաստատված հատակագծերով հուշաքարերի տեղադրումը, բազալտե հատակի կառուցումը և այլն: Թեև հուշաքարերը հատակագծվել են քննարկելով մի խումբ հարազատների հետ, համաձանեցվել ճարտարապետի հետ, այնուամենայնիվ, որոշ հարազատներ հայտնել են իրենց  անհամաձայնությունը:
Որպես խնդրի լուծում՝ պաշտպանության նախարարի հանձնարարությամբ, տեղում դրվել են մատյաններ, որտեղ զոհվածների հարազատները կարող են ներկայացնել իրենց առաջարկները, որոնք կուսումնասիրվեն, կամփոփվեն և սեղմ ժամկետում կկայացվի վերջնական որոշում:
Զուգահեռաբար, ճարտարապետը և նախագծային կազմակերպությունը  մշակում են զոհվածների հիշատակը հավերժացնող կոթողի, ինչպես նաև «Եռաբլուր» զինվորական պանթեոնի տարածքի ենթակառուցվածքի նախագծա-նախահաշվային փաստաթղթերը, որոնք ներառելու են տարածքների բարեկարգման, ասֆալտապատման, եզրաքարերի տեղադրման ու ջրահեռացման, ոռոգման ցանցերի, էլեկտրական լուսավորման ու տեսահսկման համակարգեր: Նախատեսվում են նաև հսկիչ-անցագրային կետի, հասարակական սանհանգույցի կառուցում և տարածքի ընդհանուր ցանկապատում:
Նշված ճարտարապետահատակագծային և նախագծային գործընթացի սահմանված կարգով նախապատրաստական աշխատանքների ավարտը նախատեսվում է 2021թ. տարեվերջին, իսկ կառուցապատման մեկնարկը՝ 2022թ. առաջին կամ երկրորդ եռամսյակներում՝ կախված եղանակային պայմաններից:

19 August, 2021 17:09The leadership of the Ministry of Defence has made a decision to carry out the work in 2 stages.
1. Implementation of construction works on the graves of the memorial complex,
2. Implementation of landscaping, engineering systems and auxiliary structures.
In accordance with the established procedure, contracts were concluded with 4 construction organizations, and, at separate sites for each organization, with previously agreed design solutions, grave construction is currently underway, including the installation of gravestones with approved plans, the installation of a basalt floor, and so on. Although the monuments were designed after discussion with a group of relatives, agreed with the architect, however, some relatives expressed their disagreement.
As a solution to the problem, on behalf of the Minister of Defence, registers have been set up on the spot, where the relatives of the victims can submit their proposals, which will be studied, summarized, and a final decision will be made in a short time.
At the same time, the architect and design organization are developing design and estimate documents for the memorial to the victims, as well as the infrastructure of the Yerablur military pantheon territory, which will include landscaping, asphalting, curb installation, drainage, sewage, electric lighting and video surveillance systems. It is also planned to build a checkpoint, a public toilet, and a general fencing of the territory.
The completion of the preparatory work of the specified architectural, planning and design process in the prescribed manner is provided for at the end of 2021, and the start of construction - in the first or second trimester of 2022, depending on weather conditions.