19 Օգոստոսի, 2021 17:09
Ս.թ. փետրվար-մարտ ամիսներին, մասնագետները կազմել են «Եռաբլուր» զինվորական պանթեոնում հուղարկավորված 2020թ. 44-օրյա պատերազմում զոհված զինծառայողների գերեզմանների կառուցապատման, ինչպես նաև հիշատակը հավերժացնող հուշարձան-կոթողի նախագիծ-առաջարկը:
Պաշտպանության նախարարության ղեկավարությունը որոշում է կայացրել աշխատանքներն իրականացնել 2 փուլով.
1. Հուշահամալիրի գերեզմանների շինարարական աշխատանքների իրականացում,
2. Բարեկարգման, ինժեներական համակարգերի և օժանդակ կառույցների իրականացում:
Սահմանված կարգով շինարարական 4 կազմակերպությունների հետ կնքվել են  պայմանագրեր և, յուրաքանչյուր կազմակերպության համար առանձնացված տեղամասերում, նախապես համաձայնեցված նախագծային լուծումներով, ներկայում իրականացվում է գերեզմանների կառուցապատումը` ներառյալ հաստատված հատակագծերով հուշաքարերի տեղադրումը, բազալտե հատակի կառուցումը և այլն: Թեև հուշաքարերը հատակագծվել են քննարկելով մի խումբ հարազատների հետ, համաձանեցվել ճարտարապետի հետ, այնուամենայնիվ, որոշ հարազատներ հայտնել են իրենց  անհամաձայնությունը:
Որպես խնդրի լուծում՝ պաշտպանության նախարարի հանձնարարությամբ, տեղում դրվել են մատյաններ, որտեղ զոհվածների հարազատները կարող են ներկայացնել իրենց առաջարկները, որոնք կուսումնասիրվեն, կամփոփվեն և սեղմ ժամկետում կկայացվի վերջնական որոշում:
Զուգահեռաբար, ճարտարապետը և նախագծային կազմակերպությունը  մշակում են զոհվածների հիշատակը հավերժացնող կոթողի, ինչպես նաև «Եռաբլուր» զինվորական պանթեոնի տարածքի ենթակառուցվածքի նախագծա-նախահաշվային փաստաթղթերը, որոնք ներառելու են տարածքների բարեկարգման, ասֆալտապատման, եզրաքարերի տեղադրման ու ջրահեռացման, ոռոգման ցանցերի, էլեկտրական լուսավորման ու տեսահսկման համակարգեր: Նախատեսվում են նաև հսկիչ-անցագրային կետի, հասարակական սանհանգույցի կառուցում և տարածքի ընդհանուր ցանկապատում:
Նշված ճարտարապետահատակագծային և նախագծային գործընթացի սահմանված կարգով նախապատրաստական աշխատանքների ավարտը նախատեսվում է 2021թ. տարեվերջին, իսկ կառուցապատման մեկնարկը՝ 2022թ. առաջին կամ երկրորդ եռամսյակներում՝ կախված եղանակային պայմաններից:

19 Августа, 2021 17:09Руководство Министерства обороны приняло решение провести работы в 2 этапа.
В установленном порядке заключены договора с 4 строительными организациями, и, на отдельных участках для каждой организации, с заранее согласованными проектными решениями, в настоящее время ведется строительство могил, в том числе установка надгробных камней с утвержденными планами, устройство базальтового пола и так далее. Хотя памятники были спроектированы после обсуждения с некоторой группой родственников, согласованы с архитектором, однако, некоторые родственники выразили свое несогласие.
В качестве решения проблемы по поручению министра обороны на месте созданы реестры, куда родственники погибших могут подавать свои предложения, которые будут изучены, обобщены и будет принято окончательное решение в короткие сроки.
Параллельно архитектор и проектная организация разрабатывают проектно-сметную документацию мемориала, увековечивающего память погибших, а также инфраструктуры территории военного пантеона Ераблур, которыю будут включать благоустройство территории, асфальтирование, установку бордюров, водоотведение, канализацию, системы электрического освещения и видеонаблюдения. Также планируется строительство КПП, общественного туалета и общее ограждение территории.
Завершение подготовительных работ указанного архитектурно-планировочного и проектного процесса в установленном порядке предусмотрено в конце 2021 г., а начало строительства - в первом или втором триместре 2022 г. в зависимости от погодных условий.