Անհայտ կորածների հիշատակի օր Եռաբլուր զինվորական պանթեոնում
29 Հունիսի, 2021 18:05Միջոցառմանը ներկա են եղել պաշտպանության փոխնախարար Արման Սարգսյանը, ՊՆ և ԶՈւ ԳՇ բարձրաստիճան զինվորականներ, ազատամարտիկներին միավորող հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ, անհայտ կորածների հարազատներ ու մարտական ընկերներ:
Զինված ուժերի հոգևոր առաջնորդ Տեր Մովսես Վարդապետ Սարգսյանի գլխավորությամբ Անհայտ կորածներին նվիրված հուշարձանի մոտ կատարվել է հոգեհանգստյան կարգ:
ՀՀ ՊՆ խորհրդական Վարդան Ավետիսյանն իր խոսքում նշել է, որ պաշտպանության նախարարությունը մշտապես սատար է լինելու բոլոր այն զինծառայողների ընտանիքներին, ում ճակատագրերն անհայտ են, սակայն հայտնի է Հայրենիքն անմնացորդ նվիրումով պաշտպանելու նրանց սխրանքը։
«Անհայտ կորած ազատամարտիկների հարազատների խորհուրդ» ՀԿ-ի նախագահ Ռիմա Առաքելյանն իր երախտիքի խոսքն է հայտնել ՀՀ ՊՆ և ԶՈՒ ԳՇ ներկայացուցիչներին, ներկաներին և բոլոր նրանց, ովքեր ջանք չեն խնայում Հայրենիքի պաշտպանության համար մղված պայքարում անհայտ կորած տղաների ճակատագրերը բացահայտելու ուղղությամբ։
Ներկաները հարգանքի տուրք են մատուցել և ծաղիկներ խոնարհել Անհայտ կորած ազատամարտիկների հիշատակին կանգնեցված հուշակոթողին:
Հիշեցնենք, որ «Հայաստանի Հանրապետության տոների և հիշատակի օրերի մասին» ՀՀ օրենքով Հունիսի 29-ը նշվում է որպես Անհայտ կորած ազատամարտիկների հիշատակի օր։

Day of Remembrance of the Missing in actions Yerablur Military Pantheon
29 June, 2021 18:05The event was attended by Deputy Defence Minister Arman Sargsyan, high-ranking servicemen of the Defence Ministry and the General Staff of the Ministry of the Armed forces, representatives of public organizations uniting freedom fighters, relatives of the missing and military friends.
Under the leadership of the spiritual leader of the Armed Forces ter Movses Vardapet Sargsyan, a memorial service was held at the monument dedicated to the missing in actions.
In his speech, RA Defence Minister's Adviser Vardan Avetisyan noted that the Ministry of Defence will always support the families of all the servicemen whose fate is unknown, but their heroism in defending the Homeland with full devotion is known.
Rima Arakelyan, Chairperson of the "Council of Relatives of Missing in actions Freedom Fighters" NGO, expressed her gratitude to the representatives of the RA Ministry of Defence, the General Staff of the RA Armed Forces, those present and all those who spare no effort to find out the fate of the missing sons in the fight for the Defence of the Homeland.
Those present paid tributeto the memory and laid flowers at the memorial to the missing freedom fighters.
It should be reminded that according to the RA Law “On Holidays and Remembrance Days of the Republic of Armenia”, June 29 is celebrated as the Day of Remembrance of Missing Freedom Fighters.