Անհայտ կորածների հիշատակի օր Եռաբլուր զինվորական պանթեոնում
29 Հունիսի, 2021 18:05Միջոցառմանը ներկա են եղել պաշտպանության փոխնախարար Արման Սարգսյանը, ՊՆ և ԶՈւ ԳՇ բարձրաստիճան զինվորականներ, ազատամարտիկներին միավորող հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ, անհայտ կորածների հարազատներ ու մարտական ընկերներ:
Զինված ուժերի հոգևոր առաջնորդ Տեր Մովսես Վարդապետ Սարգսյանի գլխավորությամբ Անհայտ կորածներին նվիրված հուշարձանի մոտ կատարվել է հոգեհանգստյան կարգ:
ՀՀ ՊՆ խորհրդական Վարդան Ավետիսյանն իր խոսքում նշել է, որ պաշտպանության նախարարությունը մշտապես սատար է լինելու բոլոր այն զինծառայողների ընտանիքներին, ում ճակատագրերն անհայտ են, սակայն հայտնի է Հայրենիքն անմնացորդ նվիրումով պաշտպանելու նրանց սխրանքը։
«Անհայտ կորած ազատամարտիկների հարազատների խորհուրդ» ՀԿ-ի նախագահ Ռիմա Առաքելյանն իր երախտիքի խոսքն է հայտնել ՀՀ ՊՆ և ԶՈՒ ԳՇ ներկայացուցիչներին, ներկաներին և բոլոր նրանց, ովքեր ջանք չեն խնայում Հայրենիքի պաշտպանության համար մղված պայքարում անհայտ կորած տղաների ճակատագրերը բացահայտելու ուղղությամբ։
Ներկաները հարգանքի տուրք են մատուցել և ծաղիկներ խոնարհել Անհայտ կորած ազատամարտիկների հիշատակին կանգնեցված հուշակոթողին:
Հիշեցնենք, որ «Հայաստանի Հանրապետության տոների և հիշատակի օրերի մասին» ՀՀ օրենքով Հունիսի 29-ը նշվում է որպես Անհայտ կորած ազատամարտիկների հիշատակի օր։

День памяти пропавших без вести в военном пантеоне Ераблур
29 Июня, 2021 18:05В мероприятии приняли участие заместитель министра обороны Арман Саргсян, высокопоставленные военнослужащие МО и ГШ ВС, представители общественных организаций, объединяющих борцов за свободу, родственники пропавших без вести и боевые товарищи.
Под руководством духовного предводителя ВС Tер Мовсеса Вардапета Саргсяна у памятника пропавшим без вести прошла панихида.
В своем выступлении советник МО РА Вардан Аветисян отметил, что Министерство обороны всегда будет поддерживать семьи тех военнослужащих, судьбы которых неизвестны, однако известен их героизм по защите Родины с непоколебимой преданностью.
Римма Аракелян, председатель общественной организации «Совет родственников пропавших без вести борцов за свободу», выразила благодарность представителям Министерства обороны РА и ГШ ВС РА, присутствующим и всем тем, кто не жалеет сил для выяснения судьбы пропавших без вести юношей в борьбе за защиту Отечества.
Присутствующие почтили память и возложили цветы к мемориалу пропавшим без вести борцам за свободу.
Напомним, что согласно Закону РА «О праздниках и днях памяти Республики Армения» 29 июня отмечается как День памяти пропавших без вести борцов за свободу.