Վաղարշակ Հարությունյանն ու Սերգեյ Շոյգուն քննարկել են հայ-ադրբեջանական սահմանին ստեղծված իրադրությունը
17 Մայիսի, 2021 18:49Վաղարշակ Հարությունյանն իր ռուսաստանցի գործընկերոջը ներկայացրել է մայիսի 12-ին և 13-ին ադրբեջանական ԶՈՒ կողմից իրականացված սադրանքի հետևանքով ստեղծված իրադրությունը։ Հայաստանի պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարը տեղեկացրել է, որ, չնայած բանակցությունների ընթացքում ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն, ադրբեջանցի զինվորականների մի քանի խմբեր վերադարձել են ելման դիրքեր, նրանց մի մասը դեռևս շարունակում է մնալ Հայաստանի Հանրապետության տարածքում, ինչը նշանակում է, որ խնդիրն, ընդհանուր առմամբ, դեռևս չի հանգուցալուծվել։ Վաղարշակ Հարությունյանն անթույլատրելի է համարել Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքների հանդեպ ոտնձգությունները, շեշտելով, որ իրադրության հետագա զարգացումները կարող են անկանխատեսելի հետևանքների հանգեցնել։
ՌԴ պաշտպանության նախարարը հավաստիացրել է, որ խնդիրը գտնվում է Ռուսաստանի Դաշնության ռազմաքաղաքական ղեկավարության ուշադրության կենտրոնում, և որ պաշտոնական Մոսկվան գործադրելու է անհրաժեշտ բոլոր ջանքերը՝ ստեղծված իրադրության խաղաղ հանգուցալուծման համար։

Вагаршак Арутюнян и Сергей Шойгу обсудили ситуацию на армяно-азербайджанской границе
17 Мая, 2021 18:49Вагаршак Арутюнян представил своему российскому коллеге ситуацию, сложившуюся в результате провокации, осуществленной 12-13 мая со стороны вооруженных сил Азербайджана. Министр обороны Армении сообщил, что, несмотря на достигнутую в ходе переговоров договоренность, несколько групп азербайджанских военнослужащих вернулись на свои исходные позиции, часть из них все еще остается на территории Республики Армения, что означает, что проблема, в общем, все еще не решена. Вагаршак Арутюнян счел посягательства на суверенные территории Республики Армения недопустимыми, подчеркнув, что дальнейшее развитие ситуации может привести к непредсказуемым последствиям.
Министр обороны РФ заверил, что этот вопрос находится в центре внимания военно-политического руководства Российской Федерации, что официальная Москва приложит все необходимые усилия для мирного урегулирования ситуации.