Վաղարշակ Հարությունյանն ու Սերգեյ Շոյգուն քննարկել են հայ-ադրբեջանական սահմանին ստեղծված իրադրությունը
17 Մայիսի, 2021 18:49Վաղարշակ Հարությունյանն իր ռուսաստանցի գործընկերոջը ներկայացրել է մայիսի 12-ին և 13-ին ադրբեջանական ԶՈՒ կողմից իրականացված սադրանքի հետևանքով ստեղծված իրադրությունը։ Հայաստանի պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարը տեղեկացրել է, որ, չնայած բանակցությունների ընթացքում ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն, ադրբեջանցի զինվորականների մի քանի խմբեր վերադարձել են ելման դիրքեր, նրանց մի մասը դեռևս շարունակում է մնալ Հայաստանի Հանրապետության տարածքում, ինչը նշանակում է, որ խնդիրն, ընդհանուր առմամբ, դեռևս չի հանգուցալուծվել։ Վաղարշակ Հարությունյանն անթույլատրելի է համարել Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքների հանդեպ ոտնձգությունները, շեշտելով, որ իրադրության հետագա զարգացումները կարող են անկանխատեսելի հետևանքների հանգեցնել։
ՌԴ պաշտպանության նախարարը հավաստիացրել է, որ խնդիրը գտնվում է Ռուսաստանի Դաշնության ռազմաքաղաքական ղեկավարության ուշադրության կենտրոնում, և որ պաշտոնական Մոսկվան գործադրելու է անհրաժեշտ բոլոր ջանքերը՝ ստեղծված իրադրության խաղաղ հանգուցալուծման համար։

Vagharshak Harutyunyan and Sergey Shoigu discussed the situation on the Armenian-Azerbaijani border
17 May, 2021 18:49Vagharshak Harutyunyan presented to his Russian counterpart the situation created by the provocation carried out by the Azerbaijani Armed Forces on May 12-13. The Armenian Defence Minister said that despite the agreement reached during the talks, several groups of Azerbaijani servicemen have returned to their starting positions, some of them still remain in the territory of the Republic of Armenia, which means that the problem in general, is still not resolved. Vagharshak Harutyunyan considered the encroachments on the sovereign territories of the Republic of Armenia unacceptable, emphasizing that the further development of the situation may lead to unpredictable consequences.
The Defence Minister of the RF assured that the issue is in the center of attention of the military-political leadership of the Russian Federation, that official Moscow will make all the necessary efforts to resolve the situation peacefully.