ՀՀ պաշտպանության նախարարն այցելել է Պաշտպանական ազգային հետազոտական համալսարան
12 Մարտի, 2021 18:10Համալսարանի պետ, գեներալ-մայոր Գենադի Տավարածյանը պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարին է ներկայացրել ՊԱՀՀ-ի գործառույթները, ուսումնական և հեռանկարային ծրագրերը:
ՀՀ պաշտպանության նախարարը զրուցել է համալսարանում վերապատրաստվող սպաների հետ, մասնագիտական գիտելիքներից զատ՝ կարևորել տարածաշրջանային անվտանգային հարցերին քաջատեղյակ, վերլուծական ունակություններով օժտված սպայակազմի դերակատարումը անվտանգային բնույթի ճգնաժամերի լուծմանն ուղղված որոշումների կայացման գործում:
Այցելության ընթացքում Վաղարշակ Հարությունյանը եղել է նաև ՊԱՀՀ-ի տարածքում գործող Մարտական գործողությունների ընթացքում գերության մեջ հայտնված կամ գտնվելու վայրն անհայտ զինծառայողների և այլ անձանց տվյալների ճշտման և հավաքագրման հանձնաժողովի աշխատավայրում, ծանոթացել ընթացիկ աշխատանքներին:
Հանձնաժողովի նախագահ, գեներալ-մայոր Արթուր Սիմոնյանը պաշտպանության նախարարին է ներկայացրել մինչ օրս իրականացված աշխատանքերն ու ընթացիկ գործունեությունը: Վաղարշակ Հարությունյանը ևս մեկ անգամ ընդգծել է հանձնաժողովի կողմից իրականացվող՝ անհայտ կորած համարվող զինծառայողների ու քաղաքացիական անձանց վերաբերյալ տվյալների հստակեցմանն ու գերության մեջ հատնվածների վերադարձի ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքների կարևորությունը:
ՀՀ պաշտպանության նախարարը զրուցել է նաև հանձնաժողովի կազմում գործող «թեժ գծի» աշխատակիցների հետ, շնորհակալություն հայտնել կատարած աշխատանքի համար, հետաքրքրվել դիմումատուների կողմից առավել հաճախ բարձրաձայնվող հարցերով և խնդիրներով:

The RA Minister of Defense visited the National Defense Research University
12 March, 2021 18:10The head of the university, Major-General Gennady Tavaratsyan presented to the head of the Ministry of Defense the functions of the NDRU, educational and perspective programs.
The Minister of Defense talked to the officers training at the university, in addition to professional knowledge, outlined the importance of the role of officers who are knowledgeable in regional security issues, endowed with analytical skills in making decisions aimed at overcoming security crises.
During the visit, Vagharshak Harutyunyan also visited the workplace of the commission created to collect and verificat the data of the servicemen and other persons who were taken prisoner during the hostilities, operating on the territory of NDRU, and got acquainted with the current work.
The chairman of the commission, Major General Arthur Simonyan presented to the Minister of Defense the work done and current activities. Vagharshak Harutyunyan once again stressed the importance of the work carried out by the commission to clarify the data on missing servicemen and civilians as well as the work carried out to return the prisoners.
The RA Minister of Defense also talked to the staff of the "Hotline" operating in the composition of the commission, thanked them for their work, inquired about the issues and problems most often raised by the applicants.