ՀՀ պաշտպանության նախարարն այցելել է Պաշտպանական ազգային հետազոտական համալսարան
12 Մարտի, 2021 18:10Համալսարանի պետ, գեներալ-մայոր Գենադի Տավարածյանը պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարին է ներկայացրել ՊԱՀՀ-ի գործառույթները, ուսումնական և հեռանկարային ծրագրերը:
ՀՀ պաշտպանության նախարարը զրուցել է համալսարանում վերապատրաստվող սպաների հետ, մասնագիտական գիտելիքներից զատ՝ կարևորել տարածաշրջանային անվտանգային հարցերին քաջատեղյակ, վերլուծական ունակություններով օժտված սպայակազմի դերակատարումը անվտանգային բնույթի ճգնաժամերի լուծմանն ուղղված որոշումների կայացման գործում:
Այցելության ընթացքում Վաղարշակ Հարությունյանը եղել է նաև ՊԱՀՀ-ի տարածքում գործող Մարտական գործողությունների ընթացքում գերության մեջ հայտնված կամ գտնվելու վայրն անհայտ զինծառայողների և այլ անձանց տվյալների ճշտման և հավաքագրման հանձնաժողովի աշխատավայրում, ծանոթացել ընթացիկ աշխատանքներին:
Հանձնաժողովի նախագահ, գեներալ-մայոր Արթուր Սիմոնյանը պաշտպանության նախարարին է ներկայացրել մինչ օրս իրականացված աշխատանքերն ու ընթացիկ գործունեությունը: Վաղարշակ Հարությունյանը ևս մեկ անգամ ընդգծել է հանձնաժողովի կողմից իրականացվող՝ անհայտ կորած համարվող զինծառայողների ու քաղաքացիական անձանց վերաբերյալ տվյալների հստակեցմանն ու գերության մեջ հատնվածների վերադարձի ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքների կարևորությունը:
ՀՀ պաշտպանության նախարարը զրուցել է նաև հանձնաժողովի կազմում գործող «թեժ գծի» աշխատակիցների հետ, շնորհակալություն հայտնել կատարած աշխատանքի համար, հետաքրքրվել դիմումատուների կողմից առավել հաճախ բարձրաձայնվող հարցերով և խնդիրներով:

Министр обороны РА посетил Национальный оборонно-исследовательский университет
12 Марта, 2021 18:10Начальник вуза, генерал-майор Геннадий Таварацян представил руководителю оборонного ведомства функции НОИУ, образовательные и перспективные программы.
Министр обороны побеседовал с офицерами, стажирующимися в университете, помимо профессиональных знаний, обозначил важность роли офицерского состава, сведущих в вопросах региональной безопасности, наделенных аналитическими навыками при принятии решений, направленных на преодоление кризисов безопасности.
В ходе визита Вагаршак Арутюнян также посетил рабочее место комиссии, созданной для сбора и уточнения данных о военнослужащих и других лицах, взятых в плен во время боевых действий, действующей на территории НОИУ, и ознакомился с текущими работами.
Председатель комиссии, генерал-майор Артур Симонян представил министру обороны проделанную до сегодняшнего дня работу и текущую деятельность. Вагаршак Арутюнян еще раз подчеркнул важность проводимой комиссией работы по уточнению данных о пропавших без вести военнослужащих и гражданских лиц, а также выполняемых работах по возвращению пленных.
Министр обороны РА также побеседовал с сотрудниками «горячей линии», действующей в составе комиссии, поблагодарил их за работу, поинтересовался вопросами и проблемами, которые чаще всего поднимают заявители.