Վաղարշակ Հարությունյանն ընդունել է ՀՀ-ում Ֆրանսիայի դեսպանին
5 Փետրվարի, 2021 19:44Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են տարածաշրջանային անվտանգությանը և պաշտպանության ոլորտում երկկողմ համագործակցությանն առնչվող հարցեր: ՀՀ պաշտպանության նախարարը ներկայացրել է նաև տարածաշրջանի անվտանգային միջավայրը, առկա սպառնալիքները և ակնկալվող զարգացումները:
Դեսպան Լաքոտն իր հերթին նշել է, որ ռազմական գործողությունների ընթացքում և դրանց դադարեցումից հետո իրավիճակը մշտապես եղել է Ֆրանսիայի ղեկավարության ուշադրության կենտրոնում, մտահոգությունների մասին բարձրաձայնվել է և ջանքեր են գործադրվում իրավիճակի վերջնական կայունացման համար: Պաշտպանության բնագավառում երկկողմ համագործակցության մասին խոսելիս դեսպանը տեղեկացրել է համագործակցության բազմակողմանի զարգացմանն ուղղված մի շարք ծրագրերի առաջարկի մասին, որն ընդունվել է պաշտպանության նախարարի կողմից:
Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել հաջորդ ամսվա ընթացքում համագործակցության խթանմանն ուղղված մի շարք միջոցառումների իրականացման վերաբերյալ:

Vagharshak Harutyunyan received the Ambassador of France in Armenia
5 February, 2021 19:44During the meeting issues related to regional security and bilateral cooperation in the field of defense were discussed. The RA Minister of Defence also presented the security environment of the region, the existing threats and the expected developments.
In his turn, Ambassador Lacotte noted that during the hostilities and after their cessation, the situation has always been in the focus of the French leadership, concerns were raised, and efforts are being made to finally stabilize the situation. Speaking about bilateral cooperation in the field of defense, the Ambassador informed about the proposal of a number of programs aimed at the multilateral development of cooperation, which was accepted by the Minister of Defence.
An agreement was reached on the implementation next month of a number of measures to promote cooperation.