Վաղարշակ Հարությունյանն ընդունել է ՀՀ-ում Ֆրանսիայի դեսպանին
5 Փետրվարի, 2021 19:44Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են տարածաշրջանային անվտանգությանը և պաշտպանության ոլորտում երկկողմ համագործակցությանն առնչվող հարցեր: ՀՀ պաշտպանության նախարարը ներկայացրել է նաև տարածաշրջանի անվտանգային միջավայրը, առկա սպառնալիքները և ակնկալվող զարգացումները:
Դեսպան Լաքոտն իր հերթին նշել է, որ ռազմական գործողությունների ընթացքում և դրանց դադարեցումից հետո իրավիճակը մշտապես եղել է Ֆրանսիայի ղեկավարության ուշադրության կենտրոնում, մտահոգությունների մասին բարձրաձայնվել է և ջանքեր են գործադրվում իրավիճակի վերջնական կայունացման համար: Պաշտպանության բնագավառում երկկողմ համագործակցության մասին խոսելիս դեսպանը տեղեկացրել է համագործակցության բազմակողմանի զարգացմանն ուղղված մի շարք ծրագրերի առաջարկի մասին, որն ընդունվել է պաշտպանության նախարարի կողմից:
Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել հաջորդ ամսվա ընթացքում համագործակցության խթանմանն ուղղված մի շարք միջոցառումների իրականացման վերաբերյալ:

Вагаршак Арутюнян принял посла Франции в Армении
5 Февраля, 2021 19:44В ходе встречи были обсуждены вопросы, касающиеся региональной безопасности и двустороннего сотрудничества в сфере обороны. Министр обороны РА также представил обстановку безопасности в регионе, существующие угрозы и ожидаемые события.
В свою очередь, посол Лакотт отметил, что во время боевых действий и после их прекращения, ситуация всегда была в центре внимания французского руководства, высказывались опасения, и предпринимаются усилия по окончательной стабилизации ситуации. Говоря о двустороннем сотрудничестве в области обороны, посол проинформировал о предложении ряда программ, направленных на многостороннее развитие сотрудничества, которое было принято министром обороны.
Достигнута договоренность по реализации в следующем месяце ряда мероприятий, направленных на стимулирование сотрудничества.