2 Փետրվարի, 2021 19:41Հելեն Ֆեյզին շնորհավորել է Վաղարշակ Հարությունյանին՝ Հայաստանի համար բարդ ժամանակահատվածում պաշտպանության նախարարի պաշտոնն ստանձնելու կապակցությամբ, ցավակցություն հայտնել ռազմական գործողությունների ընթացքում զոհվածների համար:
ՀՀ պաշտպանության նախարարը ներկայացրել է ռազմական գործողությունների դադարեցումից հետո ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կատարման ընթացքը: Վաղարշակ Հարությունյանի կողմից առանձնահատուկ շեշտադրվել է Ադրբեջանի կողմից ռազմագերիների վերադարձի խնդիրը: Բրիտանական կողմի խնդրանքով ներկայացվել են նաև տարածաշրջանային անվտանգային միջավայրը, առկա սպառնալիքներն ու ակնկալվող զարգացումները:
Պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարը տեղեկացրել է նաև, որ իրականացվում է ռազմական գործողությունների ընթացքում արձանագրված թերությունների և բացթողումների գնահատում, ինչը կարող է հանգեցնել ինչպես զինված ուժերին առնչվող կառուցվածքային, որոշումների կայացման ընթացակարգերի ու մարտավարության, այնպես էլ օրենսդրական փոփոխությունների:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաև պաշտպանության բնագավաոռւմ հայ-բրիտանական համագործակցությունը խորացնելու հնարավորությունները: Կողմերը համաձայնել են, որ լրացուցիչ քննարկումների արդյունքում կնախաձեռնվեն առաջնահերթ շահերից և հետաքրքրություններից բխող համագործակցության նոր ոլորտներ:
Բրիտանական կողմը պատրաստակամություն է հայտնել շարունակել համագործակցությունն արդեն առկա, ինչպես նաև հայկական կողմից առաջարկվող նոր ուղղություններով:

2 February, 2021 19:41Helen Fazey congratulated Vagharshak Harutyunyan on assuming the post of Minister of Defence in a difficult period for Armenia, and expressed condolences for those killed during the hostilities.
The RA Minister of Defence presented the process of implementation of the agreements reached after the cessation of hostilities. Vagharshak Harutyunyan especially emphasized the issue of return of prisoners of war by Azerbaijan. At the request of the British side, the regional security environment, current threats and expected developments were also presented.
The head of the defence department also informed that an assessment of the shortcomings and omissions recorded during the hostilities is currently being carried out, which may lead to structural changes related to the armed forces, changes in procedures and tactics of decision-making, and also changes in legislation.
During the meeting, the sides also discussed the possibilities of deepening the Armenian-British cooperation in the field of defense. The parties agreed that in a result of additional discussions, new areas of cooperation based on priority interests will be initiated.
The British side expressed readiness to continue cooperation in the existing ones, as well as in new directions proposed by the Armenian side.