Պաշտպանության նախարարը հանդիպել է Սյունիքի մարզի համայնքների ղեկավարների հետ
17 Դեկտեմբերի, 2020 21:57Հանդիպման մասնակիցները պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարին ներկայացրել են իրենց մտահոգությունները մարզում սահմանային ճշգրտումների հետևանքով ստեղծված բարդ իրավիճակի վերաբերյալ: Համայնքների ղեկավարներն արձանագրել են, որ սահմանագծի փոփոխություններով պայմանավորված՝ հակառակորդի թիրախում են հայտնվելու մի շարք բնակավայրեր, այդ թվում նաև մարզկենտրոն Կապանը:
Պաշտպանության նախարարը նշել է, որ սահմանը ճշգրտվում է երկու կողմերի բարձրաստիճան սպաների ներկայությամբ, և որ ՀՀ տարածքից որևէ մետր չի զիջվելու։ Ընդգծվել է, որ այդ հատվածներում հսկողություն կիրականացնեն ռուս սահմանապահները, որի վերաբերյալ համաձայնությունն արդեն իսկ ձեռք է բերվել, և դա լրացուցիչ երաշխիքներ կստեղծի անվտանգային համակարգն ուժեղացնելու համար:
Վաղարշակ Հարությունյանը նշել է նաև, որ այս գոտիների անվտանգությունն ապահովելու նպատակով իրականացվում է միջոցառումների ամբողջ համալիր, մասնավորապես՝ ձևավորվում են զինվորական նոր ստորաբաժանումներ, ստեղծվում են նոր ենթակառուցվածքներ, և այդ գործընթացը շարունակական է լինելու:

Министр обороны встретился с главами общин Сюникской области
17 Декабря, 2020 21:57Участники встречи представили руководителю оборонного ведомства свои опасения по поводу сложной ситуации, сложившейся в регионе в связи с корректировкой границы. Главы общин сообщили, что в связи с изменениями пограничной линии, ряд населенных пунктов, в том числе районный центр Капан, будут находиться под прицелом врага.
Министр обороны отметил, что граница корректируется в присутствии высокопоставленных офицеров с обеих сторон, и что ни один метр территории Республики Армения не будет уступлен. Было подчеркнуто, что эти территории будут контролироваться российскими пограничниками, договоренность о чем уже достигнута, что даст дополнительные гарантии для усиления системы безопасности.
Вагаршак Арутюнян также отметил, что для обеспечения безопасности этих участков проводится целый комплекс мероприятий, в частности, формируются новые подразделения, создаются новые инфраструктуры, и этот процесс будет непрерывным.