Պաշտպանության նախարարը հանդիպել է Սյունիքի մարզի համայնքների ղեկավարների հետ
17 Դեկտեմբերի, 2020 21:57Հանդիպման մասնակիցները պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարին ներկայացրել են իրենց մտահոգությունները մարզում սահմանային ճշգրտումների հետևանքով ստեղծված բարդ իրավիճակի վերաբերյալ: Համայնքների ղեկավարներն արձանագրել են, որ սահմանագծի փոփոխություններով պայմանավորված՝ հակառակորդի թիրախում են հայտնվելու մի շարք բնակավայրեր, այդ թվում նաև մարզկենտրոն Կապանը:
Պաշտպանության նախարարը նշել է, որ սահմանը ճշգրտվում է երկու կողմերի բարձրաստիճան սպաների ներկայությամբ, և որ ՀՀ տարածքից որևէ մետր չի զիջվելու։ Ընդգծվել է, որ այդ հատվածներում հսկողություն կիրականացնեն ռուս սահմանապահները, որի վերաբերյալ համաձայնությունն արդեն իսկ ձեռք է բերվել, և դա լրացուցիչ երաշխիքներ կստեղծի անվտանգային համակարգն ուժեղացնելու համար:
Վաղարշակ Հարությունյանը նշել է նաև, որ այս գոտիների անվտանգությունն ապահովելու նպատակով իրականացվում է միջոցառումների ամբողջ համալիր, մասնավորապես՝ ձևավորվում են զինվորական նոր ստորաբաժանումներ, ստեղծվում են նոր ենթակառուցվածքներ, և այդ գործընթացը շարունակական է լինելու:

The Minister of Defence met with the heads of the communities of Syunik Province
17 December, 2020 21:57The participants of the meeting expressed their concerns about the complicated situation created in the province as a result of the adjustments of the border to the Minister of Defence. The heads of the communities stated that several settlements, including Kapan will be targeted by the opponent because of the changes of the borderline.
The Minister of Defence noted that the border is being adjusted in the presence of the high-ranking officers of both sides and that no meter will be conceded from the territory of the Republic of Armenia. It was stressed that these sectors will be controlled by the Russian border guards, an agreement on which has already been reached and this will create additional guarantees to strengthen the security system.
Vagharshak Harutyunyan also noted that a whole complex of measures is being taken to ensure the security of these zones, in particular, new military units are being formed, new infrastructures are being created and this process will be ongoing.