Սյունիքի սահմանի որոշ հատվածներում կտեղակայվեն ռուս սահմանապահներ
17 Դեկտեմբերի, 2020 13:57Խորհրդակցության ընթացքում քննարկվել են Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանազատման, նոր ձևավորվող բնագծերում զինված ուժերի ստորաբաժանումների և սահմանապահ զորքերի տեղակայման հետ կապված հարցեր: Պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարը հանձնարարականներ է տվել սահմանային բանակցություններին մասնակցող բարձրաստիճան սպաներին զորքերի տեղակայման, պահպանության տեղամասերի ստեղծման, ըստ ուղղությունների՝ նոր միավորների ձևավորման գործընթացի վերաբերյալ: Զորամիավորման հրամանատարը և Սյունիքի մարզպետը ներկայացրել են վիճահարույց որոշ հատվածներում իրականացվող աշխատանքները, ընդգծել, որ կողմերի միջև սահմանային քննարկումները շարունակվում են:
Վաղարշակ Հարությունյանը հանդիպել է նաև ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի սպաների հետ, անդրադարձել Գորիս-Ստեփանակերտ ճանապարհի հսկողությանը, Հայաստանի՝ Ադրբեջանի հետ սահմանի Սյունիքի հատվածում ռուս սահմանապահների տեղակայման ծրագրին, ինչպես նաև պատերազմի հետևանքով անհայտ կորած անձանց որոնողական աշխատանքներին և առաջիկա անելիքներին:

Russian border guards will be deployed in some parts of the border of Syunik
17 December, 2020 13:57The issues related to the demarcation between Armenia and Azerbaijan, deployment of the units of the Armed Forces and border troops in the newly formed lines were discussed during the meeting. The Minister of Defence gave instructions to the high-ranking officers participating in the border negotiations on the deployment of the troops, establishment of the security checkpoints and process of building new formations according to the directions. The commander of the military formation and governor of Syunik presented the activities being carried out in some disputed sections and stressed that the border discussions between the sides continue.
Vagharshak Harutyunyan also met with the officers of the Russian peacekeeping contingent, touched upon the control of the Goris-Stepanakert road, program of the deployment of the Russian border guards in the Syunik section of the Armenian-Azerbaijani border, as well as the search for the missing persons and forthcoming activities.