Դավիթ Տոնոյանի ուղերձը
20 Նոյեմբերի, 2020 14:38Պաշտպանության նախարարությունում և գործադիր իշխանությունում տասնամյակների ծառայությունից հետո այսօր դադարեցնում եմ իմ պաշտոնավարումը պետական համակարգում:
Անկեղծորեն կարծում եմ, որ այն բոլոր գաղափարները, որ կյանքի են կոչվել իմ պաշտոնավարման ժամանակահատվածում ծառայակից ընկերներիս ազնիվ ու նվիրված աշխատանքի արդյունքում, համեստ ներդրում ունեն մեր երկրի պաշտպանական համակարգի զարգացման ու կատարելագործման գործում: Բայց իմ գործունեության որևէ ամփոփում տեղին չէ այսօր, որովհետև ակամայից այդ ամփոփումը դարձավ Արցախյան երկրորդ պատերազմը: Բավարարվա՞ծ եմ պատերազմի ընթացքում և դրա նախապատրաստական փուլում իմ աշխատանքից: Կարծում եմ՝ որոշ հայեցակարգային ուղղություններ վերանայման կարիք ունեն, որ չհասցրի իրագործել, և այս առումով ես պատրաստ եմ կրելու իմ բաժին պատասխանատվությունը:
Բայց հավաստիացնում եմ, որ պաշտպանության նախարարության և զինված ուժերի ամբողջ անձնակազմն առաջնորդվել է հայրենիքի առաջ պատասխանատվության, հանուն հաղթանակի ոչինչ չխնայելու սկզբունքով՝ միշտ անելով առավել, քան պահանջում է ծառայողական ու աշխատանքային պարտքը: Ես առանձնահատուկ շնորհակալության ու մեծարանքի խոսքեր եմ ուզում ուղղել այդ մարդկանց: Մենք միասին անդուլ, հաճախ 24-ժամյա աշխատանքային օրեր ենք անցկացրել ու ոչ միայն այս պատերազմի ժամանակ: Եվ ինձ համար պատիվ եմ համարում, որ հնարավորություն ունեցա երկար տարիներ մի մասնիկը լինելու ֆանատիկ այս թիմի, որը դեռ երկար է ծառայելու հայրենիքին: Համոզմունքս նույնն է՝ Հայոց բանակը ուժեղ է և հզորանալու է ավելի:
Այս պահին պաշտոնավարումս դադարեցնելը կրկնակի դժվար է, քանզի սովորություն չունեմ հեշտ ու ընդունված ճանապարհը բռնելով խուսափելու բարդ իրադրության մեջ հայտնվելուց, եթե նժարին պետությանն ու ժողովրդին ծառայել-չծառայելն է դրված: Նույն սկզբունքով եմ առաջնորդվել նաև 2018 թվականի գարնանը: Բայց ստեղծված իրավիճակը կարիք ունի լիցքաթափման: Եվ ուզում եմ, որ իմ հեռանալն ընկալվի այդ տրամաբանության մեջ:
Խոնարհվում եմ մեր զոհված ընկերների հիշատակի ու նրանց հարազատների առաջ և կուզեի ներողություն խնդրել նաև այն մարդկանցից, ում տածած հույսերը չհաջողվեց ամբողջովին արդարացնել: Բայց ես իմ ծառայությունը ժողովրդին ավարտված չեմ համարում:

Обращение Давида Тонояна
20 Ноября, 2020 14:38После десятелетий службы в Министерстве обороны и исполнительной власти сегодня я прекращаю свое служение в государственной системе.
Искренне полагаю, что все те идеи, которые воплотились в жизнь в годы моего служения в результате честного и самоотверженного труда моих сослуживцев, вносят скромный вклад в развитие и совершенствование системы обороны нашей страны. Но какое-либо подведение итогов моей деятельности сегодня неуместно, потому что невольно этим итогом стала Вторая арцахская война. Доволен ли я своей работой во время войны и на подготовительном этапе? Считаю, что нужно пересмотреть некоторые концептуальные направления, которые я не успел реализовать, в этом плане я буду готов нести свою долю ответственности.
Но уверяю вас, что весь состав Министерства обороны и Вооруженных Сил руководствовался принципом ответственности перед Родиной, ничего не жалея ради победы, всегда делая больше, чем требует служебный и трудовой долг. Хочу выразить этим людям слова особой благодарности и уважения. Мы проводили вместе неутомимые, часто 24-часовые рабочие дни, и не только во время этой войны. И считаю честью, что я имел возможность долгие годы быть частью этой фанатичной команды, которая еще долго будет служить Родине. Убеждение такое же: армянская армия сильна, и она станет еще мощнее.
Мне вдвойне трудно уйти в отставку в данный момент, потому что я не имею привычки выбирать легкий и приемлемый путь, чтобы не попасть в трудную ситуацию, если на чаше весов стоит служить государству и народу или нет. Весной 2018 года я руководствовался тем же принципом. Но сложившаяся ситуация нуждается в разрядке. И я хочу, чтобы мой уход был воспринят в этой логике.
Я преклоняюсь перед памятью наших погибших друзей и перед их родственниками, и хотел бы извиниться перед теми людьми, чьи надежды не удалось оправдать полностью. Но я не считаю свое служение народу законченным.