Դավիթ Տոնոյանի ուղերձը
20 Նոյեմբերի, 2020 14:38Պաշտպանության նախարարությունում և գործադիր իշխանությունում տասնամյակների ծառայությունից հետո այսօր դադարեցնում եմ իմ պաշտոնավարումը պետական համակարգում:
Անկեղծորեն կարծում եմ, որ այն բոլոր գաղափարները, որ կյանքի են կոչվել իմ պաշտոնավարման ժամանակահատվածում ծառայակից ընկերներիս ազնիվ ու նվիրված աշխատանքի արդյունքում, համեստ ներդրում ունեն մեր երկրի պաշտպանական համակարգի զարգացման ու կատարելագործման գործում: Բայց իմ գործունեության որևէ ամփոփում տեղին չէ այսօր, որովհետև ակամայից այդ ամփոփումը դարձավ Արցախյան երկրորդ պատերազմը: Բավարարվա՞ծ եմ պատերազմի ընթացքում և դրա նախապատրաստական փուլում իմ աշխատանքից: Կարծում եմ՝ որոշ հայեցակարգային ուղղություններ վերանայման կարիք ունեն, որ չհասցրի իրագործել, և այս առումով ես պատրաստ եմ կրելու իմ բաժին պատասխանատվությունը:
Բայց հավաստիացնում եմ, որ պաշտպանության նախարարության և զինված ուժերի ամբողջ անձնակազմն առաջնորդվել է հայրենիքի առաջ պատասխանատվության, հանուն հաղթանակի ոչինչ չխնայելու սկզբունքով՝ միշտ անելով առավել, քան պահանջում է ծառայողական ու աշխատանքային պարտքը: Ես առանձնահատուկ շնորհակալության ու մեծարանքի խոսքեր եմ ուզում ուղղել այդ մարդկանց: Մենք միասին անդուլ, հաճախ 24-ժամյա աշխատանքային օրեր ենք անցկացրել ու ոչ միայն այս պատերազմի ժամանակ: Եվ ինձ համար պատիվ եմ համարում, որ հնարավորություն ունեցա երկար տարիներ մի մասնիկը լինելու ֆանատիկ այս թիմի, որը դեռ երկար է ծառայելու հայրենիքին: Համոզմունքս նույնն է՝ Հայոց բանակը ուժեղ է և հզորանալու է ավելի:
Այս պահին պաշտոնավարումս դադարեցնելը կրկնակի դժվար է, քանզի սովորություն չունեմ հեշտ ու ընդունված ճանապարհը բռնելով խուսափելու բարդ իրադրության մեջ հայտնվելուց, եթե նժարին պետությանն ու ժողովրդին ծառայել-չծառայելն է դրված: Նույն սկզբունքով եմ առաջնորդվել նաև 2018 թվականի գարնանը: Բայց ստեղծված իրավիճակը կարիք ունի լիցքաթափման: Եվ ուզում եմ, որ իմ հեռանալն ընկալվի այդ տրամաբանության մեջ:
Խոնարհվում եմ մեր զոհված ընկերների հիշատակի ու նրանց հարազատների առաջ և կուզեի ներողություն խնդրել նաև այն մարդկանցից, ում տածած հույսերը չհաջողվեց ամբողջովին արդարացնել: Բայց ես իմ ծառայությունը ժողովրդին ավարտված չեմ համարում:

David Tonoyan’s message
20 November, 2020 14:38Today, after decades of service in the Ministry of Defence and executive branch, I am resigning from the state system.
I sincerely believe that all the ideas that have come to life as a result of the honest and dedicated work of my fellow servicemen during my tenure make a modest contribution to the development and improvement of the defence system of our country. But today it is inappropriate to summarize the results of my activities, since that summary unwillingly became the second Artsakh war. Am I satisfied with my work during the war and in the preparatory phase of it? I think some conceptual directions that I did not manage to implement need to be reconsidered and in this sense I am ready to bear my share of responsibility.
But I assure that the entire personnel of the Ministry of Defence and the Armed Forces were guided by the principle of responsibility to the homeland, sparing nothing for the sake of victory and always doing more than the service and labor duty requires. I would like to express my special thanks and respect to these people. We spent tireless, often 24-hour working days together and not just during this war. And I consider it an honor that I have had the opportunity to be a part of this dedicated team for many years, which will serve the homeland for a long time to come. My conviction is the same: the Armenian army is strong and it will become stronger.
It is twice as difficult for me to resign at the moment, as I am not in the habit of taking the easy and accepted path to avoid getting into a difficult situation, if it is serving or not serving the country and the people on the scales. I was guided by the same principle in the spring of 2018. However, the current situation needs to be eased. And I want my resignation to be perceived in that context.
I bow to the memory of our fallen friends and their relatives and I would like also to apologize to the people whose hopes were not fully realized. But I do not consider my service to the people to be completed.