ՀՀ պաշտպանության նախարարը հեռախոսազրույցներ է ունեցել ՌԴ պաշտպանության նախարարի հետ
18 Նոյեմբերի, 2020 12:07Հեռախոսազրույցների ընթացքում նախարարները քննարկել են Լեռնային Ղարաբաղի տարածքում ստեղծված օպերատիվ իրավիճակը և ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի գործունեության հետ կապված ընթացիկ հարցեր: ՀՀ պաշտպանության նախարարը շնորհակալություն է հայտներ իր գործընկերոջը՝ խաղաղապահ ստորաբաժանման արագ և արդյունավետ տեղակայման, ինչպես նաև զոհված զինծառայողների, գերիների, պատանդների և անհայտ կորածների հայտնաբերման ու փոխանակման աշխատանքները կազմակերպելու համար:
Հատուկ ուշադրություն է հրավիրվել Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար իրավիճակին: ՀՀ պաշտպանության նախարարն իր աջակցությունն է հայտնել Լեռնային Ղարաբաղի տարածքում ՌԴ միջգերատեսչական հումանիտար արձագանքման կենտրոնի ստեղծման վերաբերյալ, որը պետք է զբաղվի փախստականների վերադարձի, քաղաքացիական ենթակառուցվածքների վերականգնման, զոհված, գերեվարված և անհայտ կորած անձանց որոնողական աշխատանքների և հումանիտար ոլորտում տարբեր կազմակերպությունների գործունեության համադրման հարցերով:
Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել անհրաժեշտության դեպքում այս ոլորտում եռակողմ փաստաթուղթ ստորագրել Ռուսաստանի Դաշնության, Հայաստանի և Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունների միջև:

Министр обороны РА провел телефонные разговоры с министром обороны РФ
18 Ноября, 2020 12:07В ходе телефонных разговоров министры обсудили оперативную обстановку на территории Нагорного Карабаха и текущие вопросы, связанные с деятельностью российского миротворческого контингента. Министр обороны РА поблагодарил своего коллегу за быстрое и эффективное развертывание миротворческого подразделения, а также за организацию работ по обнаружению и обмену погибшими военнослужащими, пленными, заложниками и пропавшими без вести.
Особое внимание было уделено гуманитарной ситуации в Нагорном Карабахе. Министр обороны Армении выразил поддержку созданию в Нагорном Карабахе российского межведомственного центра гуманитарного реагирования, который будет заниматься возвращением беженцев, восстановлением гражданской инфраструктуры, вопросами поиска погибших, пленных и пропавших без вести, а также координацией деятельности различных организаций в гуманитарной сфере.
Достигнута договоренность о подписании в случае необходимости трехстороннего документа в этой сфере между министерствами обороны Российской Федерации, Армении и Азербайджана.