17 Նոյեմբերի, 2020 19:40Թե ինչու՞ է Անդրանիկ Քոչարյանը վերջին շրջանում այդքան ջանադրաբար փորձում նսեմացնել բանակի դերակատարությունը պատերազմի ընթացքում՝ թողնում ենք հարգարժան պարոնի խղճին։ Այդուհանդերձ, խորապես գիտակցելով նրա հնչեցրած հրապարակային հայտարարությունների մեջ առկա ակնհայտ և քողարկված վտանգները, ստիպված ենք ևս մեկ անգամ անդրադառնալ նրա հնչեցրած մտքերին, որոնք պաշտպանական համակարգի վերաբերյալ գիտելիքների հարցում բոբիկ լինելու հերթական վկայությունն են։
Մասնավորապես, պաշտպանության ոլորտի խնդիրները համակարգող խորհրդարանական պաշտոնյան հայտարարում է, թե «բանակ էլ, համարյա էդպիսին, չկա, բայց դրանք զինված մարդիկ են»։ Սա խորը անարգանքի դրսևորում է հայկական բանակի մի քանի տասնյակ հազար զինծառայողների հանդեպ, որոնք, ի հեճուկս պարոն Քոչարյանի, որպես կանոնավոր ու մարտունակ բանակ, հենց հիմա էլ մարտական հերթապահություն են իրականացնում ինչպես Հայաստանի Հանրապետության, այնպես էլ Արցախի սահմաններին։ Ու եթե պարոն Քոչարյանն իրոք մտածում է, որ «բանակ էլ, համարյա էդպիսին, չկա, բայց դրանք զինված մարդիկ են», ապա պաշտպանության նախարարությունը սիրով կուղեկցի նրան հայկական բանակի բազմաթիվ ստորաբաժանումներ, պայմանով՝ որ նա ներողություն կխնդրի այդ ստորաբաժանումների զինծառայողներից՝ զինվորից մինչև սպա ու հրամանատար։ Բոլորից։

17 Ноября, 2020 19:40Почему Андраник Кочарян в последнее время так старается преуменьшить роль армии во время войны, мы оставляем на совести уважаемого господина. Однако, глубоко осознавая очевидные и скрытые опасности в его публичных заявлениях, мы должны еще раз обратиться к высказанным им мыслям, которые являются очередным свидетельством того, что он не владеет знаниями об оборонной системе.
В частности, парламентский чиновник, координирующий вопросы в оборонной сфере, заявляет, что «армии, как таковой, нет, но они вооруженные люди». Это проявление глубокого неуважения в отношении десятков тысяч военнослужащих армянской армии, которые, вопреки господину Кочаряну, как регулярная и боеспособная армия, в настоящее время несут боевое дежурство как на границах Республики Армения, так и на границе Арцаха. И если господин Кочарян действительно думает, что «армии, как таковой, почти нет, но они вооруженные люди», то Министерство обороны с радостью сопроводит его во множество подразделений армянской армии, при условии, что он извинится перед военнослужащими этих подразделений - от солдата до офицера и командира. Перед всеми.