12 Նոյեմբերի, 2020 14:57ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը պատրաստակամ է համակողմանի աջակցություն ցուցաբերել ՌԴ խաղաղապահ զորախմբին առաքելության ընթացքում: Արդեն իսկ ակտիվ աշխատանքներ են իրականացվում խաղաղապահ առաքելության ղեկավարության և ԿԽՄԿ-ի ներկայացուցիչների հետ՝ սեղմ ժամկետներում գերության մեջ հայտնված անձանց և դիակների փոխանակման կիրառական մեխանիզմներ ստեղծելու և գործընթացն իրականացնելու համար:
Զինծառայողների ապահովագրության հիմնադրամը սահմանված կարգով սկսել է կատարել հատուցումներ սեպտեմբերի 27-ից հետո վիրավորված կամ զոհված զինծառայողների ընտանիքներին: Աշխատանքներ են տարվում անհայտ կորածների մասին առկա օրենսդրական դաշտի, ինչպես նաև վիրավորված կամ զոհված զինծառայողներին տրամադրվող հատուցումների գործող կարգի պարզեցման և հատուցումների տրամադրման ժամկետների կրճատման վերաբերյալ օրենսդրական նախաձեռնությունների մշակման ուղղությամբ:

12 Ноября, 2020 14:57Министерство обороны Республики Армения готово оказать всестороннюю помощь российскому миротворческому контингенту в ходе осуществления его миссии. Уже ведется активная работа с руководством миротворческой миссии и представителями МККК для создания в краткие сроки практических механизмов по обмену военнопленными и телами погибших и осуществления данного процесса.
Фонд страхования военнослужащих в установленном порядке начал выплату компенсаций семьям военнослужащих, раненых или погибших после 27 сентября. Ведется работа по упрощению существующей законодательной базы о пропавших без вести, а также действующей процедуры компенсации раненым или погибшим военнослужащим и разработке законодательных инициатив по сокращению сроков выплаты компенсаций.