12 Նոյեմբերի, 2020 14:57ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը պատրաստակամ է համակողմանի աջակցություն ցուցաբերել ՌԴ խաղաղապահ զորախմբին առաքելության ընթացքում: Արդեն իսկ ակտիվ աշխատանքներ են իրականացվում խաղաղապահ առաքելության ղեկավարության և ԿԽՄԿ-ի ներկայացուցիչների հետ՝ սեղմ ժամկետներում գերության մեջ հայտնված անձանց և դիակների փոխանակման կիրառական մեխանիզմներ ստեղծելու և գործընթացն իրականացնելու համար:
Զինծառայողների ապահովագրության հիմնադրամը սահմանված կարգով սկսել է կատարել հատուցումներ սեպտեմբերի 27-ից հետո վիրավորված կամ զոհված զինծառայողների ընտանիքներին: Աշխատանքներ են տարվում անհայտ կորածների մասին առկա օրենսդրական դաշտի, ինչպես նաև վիրավորված կամ զոհված զինծառայողներին տրամադրվող հատուցումների գործող կարգի պարզեցման և հատուցումների տրամադրման ժամկետների կրճատման վերաբերյալ օրենսդրական նախաձեռնությունների մշակման ուղղությամբ:

12 November, 2020 14:57The Ministry of Defence of the Republic of Armenia is ready to provide comprehensive support to the Russian peacekeeping contingent during the mission. The activities are already underway with the leadership of the peacekeeping mission and ICRC representatives to establish practical mechanisms for the exchange of the captives and corpses and carry out the process in a short period of time.
In accordance with the established procedure, the Insurance Foundation for Servicemen has started to provide compensation to the families of the servicemen wounded or died after September 27. The activities are underway to develop legislative initiatives to simplify the existing legislative field on the missing persons, as well as the current procedure for the compensation of the wounded or killed servicemen and reduce the terms for providing compensation.