Ռազմաբժշկական ծառայության բոլոր օղակները մասնագիտացված բուժօգնություն են ցուցաբերում վիրավոր զինծառայողներին
3 Հոկտեմբերի, 2020 22:23Ռազմական դրության պայմաններում մեծածավալ աշխատանք է կատարում ՀՀ ՊՆ կենտրոնական կլինիկական զինվորական հոսպիտալի բուժանձնակազմը:
Հոսպիտալ են ընդունվում տարբեր աստիճանի վիրավորում ստացած զինծառայողներ, կատարվում են տեսակավորման և արագ գործիքային հետազոտության աշխատանքներ, որից հետո վիրավոր զինծառայողները տեղավորվում են համապատասխան բաժանմունքներում, անհրաժեշտության դեպքում՝ անմիջապես տեղափոխվում վիրահատարան: Հոսպիտալում բուժվողների հարազատներն իրազեկվում են զինծառայողների ստացած վնասվածքների, բուժման ընթացքի և արդյունքների մասին:
Առաջնագծում վիրավորներին ցուցաբերված առաջին մասնագիտացված բուժօգնությունը նոււյնպես արդյունավետ է իրականացվում և հաճախ կրկնակի վիրաբուժական միջամտության կարիք չի լինում:
Վիրավոր զինծառայողներից շատերն արդեն իսկ վերականգնման փուլում են և շուտով կվերադառնան ծառայության վայրեր: Նրանց հետ աշխատում են նաև հոգեբանները, որոնք արձանագրում են, որ զինծառայողների մարտական ոգին բարձր է. հայրենիքի պաշտպանները ձգտում են առաջին իսկ հնարավորության դեպքում կրկին մեկնել առաջնագիծ՝ կանգնելու իրենց մարտական ընկերների կողքին:
Մարտական գործողությունների ընթացքում վիրավորված զինծառայողների ապաքինման գործում անգնահատելի դերակատարում են ստանձնել նաև քաղաքացիական հիվանդանոցները, որոնք օրվա ցանկացած ժամի պատրաստ են ընդունել վիրավորներին և ցուցաբերել անհրաժեշտ բուժօգնություն:

All the circles of the military medical service provide specialized medical care to the wounded servicemen
3 October, 2020 22:23The medical personnel of the Central Clinical Military Hospital of the RA Ministry of Defence is carrying out large-scale work in the conditions of martial law.
The hospital receives servicemen with different degrees of injuries, the activities are carried out on sorting and instrumental examination. The wounded servicemen are then taken to the appropriate departments and, if necessary, immediately to the operating room. The relatives of those being treated in the hospital are informed about the injuries of the servicemen, course of the treatment and results.
The first specialized medical care provided to the wounded on the frontline is carried out effectively as well and often there is no need for surgical intervention.
Many of the wounded servicemen are already recovering and will return to service soon. The psychologists also work with them, who state that the servicemen’s fighting spirit is high. The defenders of the homeland strive to go back to the frontline at the first opportunity to stand by their comrades-in-arms.
The civilian hospitals ready to receive the wounded at any time of the day and provide the necessary medical care have played an invaluable role in the recovery of the servicemen wounded during the combat operations.