Ռազմաբժշկական ծառայության բոլոր օղակները մասնագիտացված բուժօգնություն են ցուցաբերում վիրավոր զինծառայողներին
3 Հոկտեմբերի, 2020 22:23Ռազմական դրության պայմաններում մեծածավալ աշխատանք է կատարում ՀՀ ՊՆ կենտրոնական կլինիկական զինվորական հոսպիտալի բուժանձնակազմը:
Հոսպիտալ են ընդունվում տարբեր աստիճանի վիրավորում ստացած զինծառայողներ, կատարվում են տեսակավորման և արագ գործիքային հետազոտության աշխատանքներ, որից հետո վիրավոր զինծառայողները տեղավորվում են համապատասխան բաժանմունքներում, անհրաժեշտության դեպքում՝ անմիջապես տեղափոխվում վիրահատարան: Հոսպիտալում բուժվողների հարազատներն իրազեկվում են զինծառայողների ստացած վնասվածքների, բուժման ընթացքի և արդյունքների մասին:
Առաջնագծում վիրավորներին ցուցաբերված առաջին մասնագիտացված բուժօգնությունը նոււյնպես արդյունավետ է իրականացվում և հաճախ կրկնակի վիրաբուժական միջամտության կարիք չի լինում:
Վիրավոր զինծառայողներից շատերն արդեն իսկ վերականգնման փուլում են և շուտով կվերադառնան ծառայության վայրեր: Նրանց հետ աշխատում են նաև հոգեբանները, որոնք արձանագրում են, որ զինծառայողների մարտական ոգին բարձր է. հայրենիքի պաշտպանները ձգտում են առաջին իսկ հնարավորության դեպքում կրկին մեկնել առաջնագիծ՝ կանգնելու իրենց մարտական ընկերների կողքին:
Մարտական գործողությունների ընթացքում վիրավորված զինծառայողների ապաքինման գործում անգնահատելի դերակատարում են ստանձնել նաև քաղաքացիական հիվանդանոցները, որոնք օրվա ցանկացած ժամի պատրաստ են ընդունել վիրավորներին և ցուցաբերել անհրաժեշտ բուժօգնություն:

3 Октября, 2020 22:23
С первого дня развернутых боевых действий в Республике Арцах все звенья военно-медицинской службы вооруженных сил приведены в боевую готовность, укомплектованы предназначенным медицинским персоналом.
В условиях военного положения медицинский персонал Центрального клинического военного госпиталя МО РА проводит масштабную работу.
В госпиталь поступают военнослужащие с ранениями разной степени, проводится работа по сортировке и быстрому инструментальному обследованию, после чего раненых военнослужащих помещают в соответствующие отделения, а при необходимости сразу переводят в операционную. Родственники пациентов, находящихся на лечении в госпитале, информируются о полученных военнослужащими повреждениях, ходе лечения и результатах.
Раненым военнослужащим на передовой также эффективно оказывается первая специализированная медицинская помощь и часто не требуется повторного хирургического вмешательства.
Многие из раненых военнослужащих уже выздоравливают и скоро вернутся в строй. С ними также работают психологи, которые фиксируют высокий боевой дух военнослужащих: защитники Родины при первой же возможности стремятся снова выйти на передовую, чтобы встать рядом со своими боевыми товарищами.
В выздоровлении получивших ранение в ходе боевых действий военнослужащих большую роль сыграли также гражданские госпитали, которые готовы принять раненых в любое время суток и оказать необходимую медицинскую помощь.