ՀՀ զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետ, գեներալ-լեյտենանտ Օնիկ Գասպարյանի ուղերձը
27 Սեպտեմբերի, 2020 13:17Ժամն է ևս մեկ անգամ հաստատելու հայոց զինական ուժի փառքը: Լավագույն հայորդիների հազարավոր կյանքերի և արյան գնով վաստակած մեր ազատությունն ու անկախությունը նորից վտանգված է:
Ադրբեջանը, ոգեկոչվելով մեր ազգի դարավոր թշնամու՝ Թուրքիայի բազմակողմանի աջակցությունից, չի հաշտվել 2016թ. ապրիլին Արցախում և 2020թ. հուլիսին Հայաստանի Հանրապետության հյուսիս-արևելքում իր կողմից սադրած մարտական գործողություններում ջախջախիչ պարտություն կրելու հետ ու կրկին պատերազմ է սանձազերծել: Պաշտպանության բանակի առաջնագծի ողջ երկայնքով ներկայումս իրականացնում է հրթիռահրետանային և ավիացիոն հարվածներ` զուգահեռ հրետակոծության ենթարկելով քաղաքացիական բնակավայրերը:
Պաշտպանության բանակի ստորաբաժանումները հակառակորդին զգալի կորուստներ պատճառելով հաջողությամբ խափանում են նրա ծրագրերը:
Իմ զինակից ընկերներ.
Կոչ եմ անում, շարունակել պատվով կատարել Հայրենիքի պաշտպանի սուրբ առաքելությունը` ապավինելով մեր կուռ բազկի զորությանը, արհամարհելով վտանգն ու թշնամուն, մարտնչելով անմնացորդ նվիրումով ու անձնազոհությամբ:
Հայոց բանակի քաջարի մարտիկներ, եկել է ժամանակը ցույց տալու Ձեր ոգու արիությունը, բազկի ուժը և անսահման ատելությունը քոչվոր ու անհայրենիք քարանձավային ցեղի մնացորդների նկատմամբ:
Դուք փառապանծ ու փառահեղ հաղթանակներ կերտած բանակի զինվորներ եք:
Լինենք արժանի հայոց զենքի և անվան փառքին:
Մեր գործն արդար է, մենք պաշտպանում ենք մեր պապերի սուրբ հողը, հայկական տունը, մեր պատիվն ու մեր ժողովրդի` ազատ երկրում խաղաղ ապրելու իրավունքը:

Message of Chief of the General Staff of the RA Armed Forces, Lieutenant General Onik Gasparyan
27 September, 2020 13:17It is time to affirm the glory of the Armenian Armed Forces once again. Our freedom and independence, earned at the cost of the thousands of lives and blood of the best sons of Armenia, are once again under threat.
Azerbaijan, evoking by the multifaceted support of the centuries-old enemy of our nation- Turkey, cannot accept the fact of a crushing defeat in the combat operations it incited in Artsakh in April 2016 and in the northeastern part of the Republic of Armenia in July 2020 and now it has unleashed a war again. Azerbaijan is currently attacking at the entire length of the frontline of the Defence Army using rocket-artillery and aviation and simultaneously shelling the civilian settlements.
The units of the Defence Army are successfully thwarting its plans causing significant losses to the opponent.
My comrades-in-arms,
I call to continue honorably fulfilling the sacred mission of the defender of the Homeland, relying on the power of our strong arm, ignoring danger and enemy, fighting with unwavering devotion and self-sacrifice.
The brave fighters of the Armenian Army, the time has come to show the courage of your spirit, strength of your arm, boundless hatred towards the remainders of the nomadic and having no fatherland cave tribe.
You are the servicemen of the army having splendid and glorious victories.
Let’s be worthy of the glory of the Armenian weapon and glory of the name.
Our work is fair. We defend the sacred land of our ancestors, our paternal home, our honor and right of our people to live peacefully in a free country.