ՀՀ զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետ, գեներալ-լեյտենանտ Օնիկ Գասպարյանի ուղերձը
27 Սեպտեմբերի, 2020 13:17Ժամն է ևս մեկ անգամ հաստատելու հայոց զինական ուժի փառքը: Լավագույն հայորդիների հազարավոր կյանքերի և արյան գնով վաստակած մեր ազատությունն ու անկախությունը նորից վտանգված է:
Ադրբեջանը, ոգեկոչվելով մեր ազգի դարավոր թշնամու՝ Թուրքիայի բազմակողմանի աջակցությունից, չի հաշտվել 2016թ. ապրիլին Արցախում և 2020թ. հուլիսին Հայաստանի Հանրապետության հյուսիս-արևելքում իր կողմից սադրած մարտական գործողություններում ջախջախիչ պարտություն կրելու հետ ու կրկին պատերազմ է սանձազերծել: Պաշտպանության բանակի առաջնագծի ողջ երկայնքով ներկայումս իրականացնում է հրթիռահրետանային և ավիացիոն հարվածներ` զուգահեռ հրետակոծության ենթարկելով քաղաքացիական բնակավայրերը:
Պաշտպանության բանակի ստորաբաժանումները հակառակորդին զգալի կորուստներ պատճառելով հաջողությամբ խափանում են նրա ծրագրերը:
Իմ զինակից ընկերներ.
Կոչ եմ անում, շարունակել պատվով կատարել Հայրենիքի պաշտպանի սուրբ առաքելությունը` ապավինելով մեր կուռ բազկի զորությանը, արհամարհելով վտանգն ու թշնամուն, մարտնչելով անմնացորդ նվիրումով ու անձնազոհությամբ:
Հայոց բանակի քաջարի մարտիկներ, եկել է ժամանակը ցույց տալու Ձեր ոգու արիությունը, բազկի ուժը և անսահման ատելությունը քոչվոր ու անհայրենիք քարանձավային ցեղի մնացորդների նկատմամբ:
Դուք փառապանծ ու փառահեղ հաղթանակներ կերտած բանակի զինվորներ եք:
Լինենք արժանի հայոց զենքի և անվան փառքին:
Մեր գործն արդար է, մենք պաշտպանում ենք մեր պապերի սուրբ հողը, հայկական տունը, մեր պատիվն ու մեր ժողովրդի` ազատ երկրում խաղաղ ապրելու իրավունքը:

Обращение начальника генерального штаба вооруженных сил РА Оника Гаспаряна
27 Сентября, 2020 13:17Настал час еще раз утвердить славу армянской военной силы. Наша свобода и независимость, заработанные тысячами жизней и кровью армянских сыновей, снова под угрозой.
Азербайджан, воодушевившись многосторонней поддержкой Турции – векового врага нашего народа, не смирился с сокрушительными поражениями в спровоцированных им боевых действиях в Арцахе в апреле 2016г. и северо-востоке Республики Армения в июле 2020г. и вновь развязал войну. По всей длине армии обороны в настоящий момент азербайджанская сторона осуществляет зенитно-ракетные и авиационные удары – параллельно обстреливая мирные поселения.
Подразделения армии обороны успешно срывают его планы – нанося врагу значительные потери.
Мои соратники,
Призываю продолжать с честью выполнять святую миссию защитника Родины – опираясь на мощь нашего сплоченного плеча, игнорируя угрозу и врага, сражаясь с всецелой преданностью и самоотверженностью. Отважные бойцы армянской армии, настало время продемонстрировать смелость Вашего духа, силу и безграничную ненависть к остаткам кочевых и не имеющих родины пещерных племен.
Вы являетесь военнослужащими армии, одерживающей славные и блистательные победы.
Будем достойны славе армянского оружия и армянского имени.
Наше дело справедливое, мы защищаем святую землю наших предков, армянский дом, нашу честь и право нашего народа жить мирно в свободной стране.