Պաշտպանության նախարարն ընդունել է ՀՀ-ում Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի ղեկավարին
17 Սեպտեմբերի, 2020 21:18Հանդիպման ընթացքում Դավիթ Տոնոյանն անդրադարձել է Գուրգեն Ալավերդյանի վերաբերյալ ադրբեջանական լրատվամիջոցներում շրջանառված տեսանյութերին և ԿԽՄԿ-ի երևանյան գրասենյակի ղեկավարին հայտնել ՀՀ պաշտպանության նախարարության մտահոգությունը դրանց բովանդակության շուրջ։ Պաշտպանության նախարարը նշել է, որ ադրբեջանական իշխանությունների՝ ԿԽՄԿ-ի Բաքվի գրասենյակի ներկայացուցիչների կողմից Գուրգեն Ալավերդյանին այցելության թույտվության խոչընդոտումը միջազգայնորեն ամրագրված իրավունքների, մասնավորապես՝ միջազգային մարդասիրական իրավունքի շրջանակներում Ադրբեջանի ստանձնած հանձնառությունների կոպտագույն խախտում է:
Միաժամանակ, պաշտպանության նախարարը շնորհակալություն է հայտնել ԿԽՄԿ-ի երևանյան գրասենյակի ղեկավարին Ադրբեջանի իրավազորության տակ հայտնված ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց իրավունքների պաշտպանության գործում պատվիրակության գործադրած ջանքերի համար:
Իր հերթին ԿԽՄԿ-ի երևանյան գրասենյակի ղեկավարը հավաստիացրել է, որ ԿԽՄԿ-ի պատվիրակությունը իրականացնում է բոլոր անհրաժեշտ քայլերը Գուրգեն Ալավերդյանի և ադրբեջանական կողմում գտնվող հայազգի անձանց կարգավիճակից բխող ընթացակարգերի ապահովման ուղղությամբ:
Զրուցակիցները քննարկել են նաև ՀՀ զինված ուժերում միջազգային մարդասիրական իրավունքի ինտեգրման մակարդակի գնահատմանն ուղղված գործունեությունը: Գնահատման գործընթացը մեկնարկել է 2019թ.-ին և միտված է ՀՀ զինված ուժերի ռազմաուսումնական և ուսումնական ծրագրերում, ռազմական գործողությունների պլանավորման և որոշումների կայացման գործընթացում ՄՄԻ ինտեգրման, ինչպես նաև ռազմական գործողությունների պլանավորման և որոշումների կայացման գործընթացում ռազմական իրավախորհրդատուների ներգրավման մակարդակի գնահատմանը:

The Minister of Defence received the head of the International Committee of the Red Cross in Armenia
17 September, 2020 21:18During the meeting, David Tonoyan touched upon the videos spread in the Azerbaijani media relating to Gurgen Alaverdyan and expressed the concern of the RA Ministry of Defence over the content of that videos to the head of the ICRC office in Yerevan. The Minister of Defence noted that the obstruction of the permission of the Azerbaijani authorities to visit Gurgen Alaverdyan by the representatives of the ICRC office in Baku is a gross violation of the internationally enshrined rights, in particular, of the commitments assumed by Azerbaijan within the framework of the international humanitarian law.
At the same time, the Minister of Defence thanked the head of the ICRC office in Yerevan for the efforts made by the delegation in the protection of the rights of the prisoners of war and civilians being under the jurisdiction of Azerbaijan.
In his turn, the head of the ICRC office in Yerevan assured that the ICRC delegation is taking all the necessary steps to ensure all the procedures deriving from the status of Gurgen Alaverdyan and other Armenians who are in the Azerbaijani captivity.
The interlocutors also discussed the activities aimed at assessing the level of the integration of the international humanitarian law in the RA Armed Forces.