Պաշտպանության նախարարն ընդունել է ՀՀ-ում Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի ղեկավարին
17 Սեպտեմբերի, 2020 21:18Հանդիպման ընթացքում Դավիթ Տոնոյանն անդրադարձել է Գուրգեն Ալավերդյանի վերաբերյալ ադրբեջանական լրատվամիջոցներում շրջանառված տեսանյութերին և ԿԽՄԿ-ի երևանյան գրասենյակի ղեկավարին հայտնել ՀՀ պաշտպանության նախարարության մտահոգությունը դրանց բովանդակության շուրջ։ Պաշտպանության նախարարը նշել է, որ ադրբեջանական իշխանությունների՝ ԿԽՄԿ-ի Բաքվի գրասենյակի ներկայացուցիչների կողմից Գուրգեն Ալավերդյանին այցելության թույտվության խոչընդոտումը միջազգայնորեն ամրագրված իրավունքների, մասնավորապես՝ միջազգային մարդասիրական իրավունքի շրջանակներում Ադրբեջանի ստանձնած հանձնառությունների կոպտագույն խախտում է:
Միաժամանակ, պաշտպանության նախարարը շնորհակալություն է հայտնել ԿԽՄԿ-ի երևանյան գրասենյակի ղեկավարին Ադրբեջանի իրավազորության տակ հայտնված ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց իրավունքների պաշտպանության գործում պատվիրակության գործադրած ջանքերի համար:
Իր հերթին ԿԽՄԿ-ի երևանյան գրասենյակի ղեկավարը հավաստիացրել է, որ ԿԽՄԿ-ի պատվիրակությունը իրականացնում է բոլոր անհրաժեշտ քայլերը Գուրգեն Ալավերդյանի և ադրբեջանական կողմում գտնվող հայազգի անձանց կարգավիճակից բխող ընթացակարգերի ապահովման ուղղությամբ:
Զրուցակիցները քննարկել են նաև ՀՀ զինված ուժերում միջազգային մարդասիրական իրավունքի ինտեգրման մակարդակի գնահատմանն ուղղված գործունեությունը: Գնահատման գործընթացը մեկնարկել է 2019թ.-ին և միտված է ՀՀ զինված ուժերի ռազմաուսումնական և ուսումնական ծրագրերում, ռազմական գործողությունների պլանավորման և որոշումների կայացման գործընթացում ՄՄԻ ինտեգրման, ինչպես նաև ռազմական գործողությունների պլանավորման և որոշումների կայացման գործընթացում ռազմական իրավախորհրդատուների ներգրավման մակարդակի գնահատմանը:

Министр обороны принял главу Международного комитета красного креста в РА
17 Сентября, 2020 21:18В ходе встречи Давид Тоноян сослался на распространяющиеся в азербайджанских СМИ видеоролики о Гургене Алавердяне и выразил главе ереванского офиса МККК обеспокоенность Министерства обороны РА по поводу их содержания. Министр обороны отметил, что воспрепятствование разрешению властями Азербайджана - представителями Бакинского офиса МККК, посетить Гургена Алавердяна является грубым нарушением международно закрепленных прав, в частности, обязательств Азербайджана по международному гуманитарному праву.
В то же время министр обороны поблагодарил главу ереванского офиса МККК за усилия, предпринятые делегацией по защите прав военнопленных и гражданских лиц, находящихся под юрисдикцией Азербайджана.
В свою очередь, глава ереванского офиса МККК заверила, что делегация МККК предпринимает все необходимые шаги для обеспечения процедур, вытекающих из статуса Гургена Алавердяна и армян, оказавшихся на азербайджанской стороне.
Собеседники также обсудили мероприятия, направленные на оценку уровня интеграции международного гуманитарного права в вооруженных силах РА. Процесс оценки был запущен в 2019 году с целью оценки уровня интеграции МГП в военно-учебных и военных программах вооруженных сил РА, а также оценке уровня участия военных юрисконсультов в планировании военных действий и процессе принятия решений.