Ամփոփվել են զորակոչի ընթացքում քաղաքացիների դիմումների և բողոքների քննարկման հանձնաժողովի աշխատանքի արդյունքները
14 Սեպտեմբերի, 2020 12:17Կորոնավիրուսային համաճարակը չի խաթարել բողոքարկման գործընթացը. հանձնաժողովն ստացել է 164 դիմում-բողոք` 20%-ով ավել 2019 թ. ամառային զորակոչի համեմատ:
Հանձնաժողովի աշխատանքը կենտրոնացել է զորակոչի գործընթացում իրականացվող բժշկական հետազոտությունների և փորձաքննությունների կապակցությամբ ծագող խնդիրների ուսումնասիրման և լուծման վրա: Դրանց վերաբերյալ հանձնաժողովի միջնորդագրերին արձագանքելով` զորակոչային իրավասու մարմիններն իրականացրել են զորակոչիկների լրահետազոտման, հետազոտական տվյալների ճշտման և գնահատման միջոցառումներ, կայացրել են զինծառայության պիտանիության մասին փորձաքննական եզրակացությունների վերանայման որոշումներ:
46 զորակոչիկ ուղեգրվել են լրացուցիչ և ստուգիչ բժշկական հետազոտությունների, որոնց արդյունքների հիման վրա վերանայվել են նրանցից 32-ի զինծառայության պիտանիության մասին եզրակացությունները, ևս 10 այդպիսի եզրակացություններ կայացվել են բժշկական հետազոտությունների տվյալների վերագնահատման միջոցով: Հիշյալ զորակոչիկներից 7-ը համարվել են զինծառայության համար ոչ պիտանի, 3-ը` ժամանակավորապես ոչ պիտանի, 32-ին տրվել են տարկետումներ մինչև 1 տարի ժամկետով:
Բողոքարկման գործընթացի արդյունավետ իրականացմանը նպաստել են զորակոչային բոլոր մարմինների ցուցաբերած պատասխանատու վերաբերմունքը, ինչպես նաև քաղաքացիների հետ հանձնաժողովի գործուն համագործակցությունը:
ՀՀ պաշտպանության նախարարին զեկուցվել է նաև զորակոչի գործընթացում բողոքների տեղիք տվող առանձին երևույթների մասին:

The results of the activities of the commission for the citizens’ applications and complaints during the conscription were summarized
14 September, 2020 12:17The coronavirus epidemic did not disrupt the appeal process. The commission received 164 application-complaints, 20% more than during the summer conscription 2019.
The work of the commission is focused on studying and solving the problems arising in connection with the medical research and examinations being carried out during the conscription process. Responding to the petitions of the commission on them, the competent conscription bodies carried out measures for the full examination of the conscripts, checking and evaluation of the research data and made decisions to review the expert opinions on the suitability for the military service.
46 conscripts were sent for the additional and control medical research, on the results of which the conclusions on the suitability of 32 of them were revised and another 10 such conclusions were made by reassessing the medical research data. 7 of the mentioned conscripts were considered unfit for the military service, 3 were considered temporarily unfit for the military service, 32 were deferred up to 1 year.
The effective implementation of the appeal process was facilitated by the responsible attitude shown by all the conscription bodies, as well as the effective cooperation of the commission with the citizens.
The Minister of Defence of Armenia was also informed about the certain phenomena that give rise to the complaints during the conscription process.