Ամփոփվել են զորակոչի ընթացքում քաղաքացիների դիմումների և բողոքների քննարկման հանձնաժողովի աշխատանքի արդյունքները
14 Սեպտեմբերի, 2020 12:17Կորոնավիրուսային համաճարակը չի խաթարել բողոքարկման գործընթացը. հանձնաժողովն ստացել է 164 դիմում-բողոք` 20%-ով ավել 2019 թ. ամառային զորակոչի համեմատ:
Հանձնաժողովի աշխատանքը կենտրոնացել է զորակոչի գործընթացում իրականացվող բժշկական հետազոտությունների և փորձաքննությունների կապակցությամբ ծագող խնդիրների ուսումնասիրման և լուծման վրա: Դրանց վերաբերյալ հանձնաժողովի միջնորդագրերին արձագանքելով` զորակոչային իրավասու մարմիններն իրականացրել են զորակոչիկների լրահետազոտման, հետազոտական տվյալների ճշտման և գնահատման միջոցառումներ, կայացրել են զինծառայության պիտանիության մասին փորձաքննական եզրակացությունների վերանայման որոշումներ:
46 զորակոչիկ ուղեգրվել են լրացուցիչ և ստուգիչ բժշկական հետազոտությունների, որոնց արդյունքների հիման վրա վերանայվել են նրանցից 32-ի զինծառայության պիտանիության մասին եզրակացությունները, ևս 10 այդպիսի եզրակացություններ կայացվել են բժշկական հետազոտությունների տվյալների վերագնահատման միջոցով: Հիշյալ զորակոչիկներից 7-ը համարվել են զինծառայության համար ոչ պիտանի, 3-ը` ժամանակավորապես ոչ պիտանի, 32-ին տրվել են տարկետումներ մինչև 1 տարի ժամկետով:
Բողոքարկման գործընթացի արդյունավետ իրականացմանը նպաստել են զորակոչային բոլոր մարմինների ցուցաբերած պատասխանատու վերաբերմունքը, ինչպես նաև քաղաքացիների հետ հանձնաժողովի գործուն համագործակցությունը:
ՀՀ պաշտպանության նախարարին զեկուցվել է նաև զորակոչի գործընթացում բողոքների տեղիք տվող առանձին երևույթների մասին:

Подведены итоги работы Комиссии по рассмотрению заявлений и жалоб граждан в ходе призыва
14 Сентября, 2020 12:17Эпидемия коронавируса не помешала процессу обжалования. В комиссию поступило 164 заявления-жалобы, что на 20% больше по сравнению с летним призывом 2019 г.
Работа комиссии была сосредоточена на рассмотрении и решении проблем, возникающих в связи с проводимыми в ходе призыва медицинскими исследованиями и экспертизами. В ответ на ходатайства комиссии по ним компетентные органы по призыву проводили мероприятия по дополнительному обследованию призывников, уточнению и оценке данных исследований, а также принимали решения по пересмотру заключений экспертов о годности к военной службе.
46 призывников были направлены на дополнительные и контрольные медицинские обследования, по результатам которых были пересмотрены заключения о годности 32 из них, еще 10 таких заключений сделаны путем переоценки данных медицинских обследований. 7 из указанных призывников были признаны не годными к военной службе, 3 - временно не годными к военной службе, 32-м были даны отсрочки на срок до 1 года.
Эффективному проведению процесса обжалования способствовали ответственное отношение всех призывных органов, а также активное сотрудничество комиссии с гражданами.
Министру обороны РА было доложено также об отдельных явлениях, которые давали повод для жалоб в процессе призыва.