10 Սեպտեմբերի, 2020 16:07
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը հայտարարում է, որ, չնայած հանրապետության տարածքում իրականացվող հակահամաճարակային միջոցառումների որոշ մեղմացումների, ՀՀ զինված ուժերում կորոնավիրուսային վարակի ներթափանցման և կանխարգելման, ինչպես նաև անձնակազմի մարտունակությունը բարձր պահելու նպատակով, դեռևս կշարունակվեն կանխարգելիչ միջոցառումները և կգործեն որոշակի սահմանափակումներ:
Զինված ուժերում կիրառվող սահմանափակումները միտված են անձնակազմի մարտունակության պահպանմանը: Կիրառվող սահմանափակումների շնորհիվ զինված ուժերում այս պահի դրությամբ համաճարակային իրավիճակը կառավարելի է:
Կշարունակվեն կիրառվել հետևյալ սահմանափակումները.
-  արգելվում են պարտադիր ժամկետային զինծառայողների բոլոր տեսակի արձակուրդներն ու ազատ արձակումները, տեսակցությունները,
-  խստիվ արգելվում են տեսակցության նպատակով այցելությունները զինվորական կառույցներ, մշտական տեղակայման վայրեր, այդ թվում՝ այցելությունները հոսպիտալներում բուժման մեջ գտնվող զինծառայողներին,
- պայմանագրային զինծառայողներին հանձնարարված է սահմանափակել և հնարավորինս բացառել շփումները քաղաքացիական ազգաբնակչության հետ, չմասնակցել զանգվածային միջոցառումների (խնջույքներ, տոնակատարություններ, թաղման արարողություններ և այլն):
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը մեկ անգամ ևս կոչ է անում զինծառայողների ծնողներին և հարազատներին դադարեցնել տեսակցության նպատակով այցելությունները զորամասեր և հոսպիտալներ, հնարավորինս բացառել շփումները զինծառայողների հետ:
Հիվանդության գաղտնի շրջանում գտնվող անձը տեսակցությունների և շփումների հետևանքով վարակն անգիտակցաբար կարող է փոխանցել զինծառայողներին, ինչը պատճառ կհանդիսանա զինված ուժերում վարակի տարածմանը, հետևաբար՝ ստորաբաժանման մարտունակության անկմանը:
Պաշտպանության նախարարությունը շնորհակալություն է հայտնում զինծառայողների ծնողներին և հարազատներին ստեղծված իրավիճակում սահմանափակումների անհրաժեշտությանը ըմբռնումով մոտենալու համար:

10 Сентября, 2020 16:07Применяемые в вооруженных силах ограничения направлены на поддержание боеготовности военнослужащих. Благодаря действующим ограничениям эпидемическая ситуация в вооруженных силах в настоящее время управляема.
Продолжается применение следующих ограничений:
- запрещены все виды отпусков и освобождения военнослужащих обязательной срочной службы, посещения,
- строго запрещены посещения военных объектов, мест постоянной дислокации с целью свиданий, включая посещение военнослужащих, находящихся на лечении в госпиталях;
- военнослужащим по контракту дано указание ограничить и по возможности исключить контакты с гражданским населением, не участвовать в массовых мероприятиях (вечеринках, торжествах, похоронах и т. д.).
Министерство обороны РА в очередной раз призывает родителей и родственников военнослужащих прекратить посещение воинских частей и госпиталей с целью посещения, максимально исключить контакты с военнослужащими.
Человек, находящийся в скрытом периоде заболевания, может неосознанно передать инфекцию военнослужащим через посещения и контакты, что приведет к распространению инфекции в вооруженных силах и, как следствие, к снижению боевой готовности подразделения.
Министерство обороны благодарит родителей и родственников военнослужащих за понимание необходимости ограничений в сложившейся ситуации.