10 Սեպտեմբերի, 2020 16:07
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը հայտարարում է, որ, չնայած հանրապետության տարածքում իրականացվող հակահամաճարակային միջոցառումների որոշ մեղմացումների, ՀՀ զինված ուժերում կորոնավիրուսային վարակի ներթափանցման և կանխարգելման, ինչպես նաև անձնակազմի մարտունակությունը բարձր պահելու նպատակով, դեռևս կշարունակվեն կանխարգելիչ միջոցառումները և կգործեն որոշակի սահմանափակումներ:
Զինված ուժերում կիրառվող սահմանափակումները միտված են անձնակազմի մարտունակության պահպանմանը: Կիրառվող սահմանափակումների շնորհիվ զինված ուժերում այս պահի դրությամբ համաճարակային իրավիճակը կառավարելի է:
Կշարունակվեն կիրառվել հետևյալ սահմանափակումները.
-  արգելվում են պարտադիր ժամկետային զինծառայողների բոլոր տեսակի արձակուրդներն ու ազատ արձակումները, տեսակցությունները,
-  խստիվ արգելվում են տեսակցության նպատակով այցելությունները զինվորական կառույցներ, մշտական տեղակայման վայրեր, այդ թվում՝ այցելությունները հոսպիտալներում բուժման մեջ գտնվող զինծառայողներին,
- պայմանագրային զինծառայողներին հանձնարարված է սահմանափակել և հնարավորինս բացառել շփումները քաղաքացիական ազգաբնակչության հետ, չմասնակցել զանգվածային միջոցառումների (խնջույքներ, տոնակատարություններ, թաղման արարողություններ և այլն):
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը մեկ անգամ ևս կոչ է անում զինծառայողների ծնողներին և հարազատներին դադարեցնել տեսակցության նպատակով այցելությունները զորամասեր և հոսպիտալներ, հնարավորինս բացառել շփումները զինծառայողների հետ:
Հիվանդության գաղտնի շրջանում գտնվող անձը տեսակցությունների և շփումների հետևանքով վարակն անգիտակցաբար կարող է փոխանցել զինծառայողներին, ինչը պատճառ կհանդիսանա զինված ուժերում վարակի տարածմանը, հետևաբար՝ ստորաբաժանման մարտունակության անկմանը:
Պաշտպանության նախարարությունը շնորհակալություն է հայտնում զինծառայողների ծնողներին և հարազատներին ստեղծված իրավիճակում սահմանափակումների անհրաժեշտությանը ըմբռնումով մոտենալու համար:

10 September, 2020 16:07The restrictions being applied in the Armed Forces are aimed at maintaining the fighting capacity of the personnel. Due to the applicable restrictions, the epidemic situation in the Armed Forces is currently manageable.
The following restrictions will continue to be applied:
-All types of leave and vacation time, visits for the servicemen of the compulsory military service are prohibited;
-Visits to the military facilities, places of permanent deployment, including visiting servicemen who are being treated in the hospitals, are strictly prohibited;
-Contract-based servicemen are instructed to limit and, if possible, exclude contacts with the civilian population, not to participate in the mass events (parties, celebrations, funerals, etc.).
The Ministry of Defence of the Republic of Armenia once again calls the parents and relatives of the servicemen to stop visiting military units and hospitals, exclude contacts with the servicemen.
A person who is in a secret period of the disease can unconsciously transmit the infection to the servicemen through the visits or contacts, which will lead to the spread of the infection in the Armed Forces and therefore to a decrease of the fighting capacity of the subdivision.
The Ministry of Defence expresses its gratitude to the servicemen’s parents and relatives for understanding the need for the restrictions in the current situation.