Դավիթ Տոնոյանը մասնակցել է պաշտպանական գերատեսչությունների ղեկավարների համատեղ նիստին
4 Սեպտեմբերի, 2020 18:52Նիստի բացման խոսքում ՌԴ պաշտպանության նախարար Սերգեյ Շոյգուն նշել է, որ նման ձևաչափով հանդիպում առաջինն է և վստահություն հայտնել, որ միջազգային ռազմական համագործակցությունն այս հանդիպումից հետո առավել կակտիվանա, իսկ նիստի արդյունքները կնպաստեն գերատեսչությունների փոխգործակցության խորացմանը:
Դավիթ Տոնոյանը հանդես է եկել միջազգային և տարածաշրջանային անվտանգության, պատերազմների ու զինված ընդհարումների հրահրման սպառնալիքի կանխարգելման, ինչպես նաև արդի պայմաններում ռազմական համագործակցության հետագա ամրապնդմանն ուղղված ջանքերի համախմբման վերաբերյալ համառոտ ելույթով:
Նիստի շրջանակում ստորագրվել են ԱՊՀ և ՀԱՊԿ շրջանակներում մի շարք փաստաթղթեր: ՌԴ ՊՆ մասնագետները պաշտպանական գերատեսչությունների ղեկավարներին ներկայացրել են կորոնավիրուսային վարակի դեմ աշխարհում առաջինը գրանցված ռուսական պատվաստանյութի մշակման և փորձարկման մանրամասներ:
Նիստի մասնակիցներն այցելել են նաև մերձմոսկովյան ՌԴ ԶՈւ գլխավոր տաճար և «Հիշողության ճանապարհ» թանգարանային համալիր:
Դավիթ Տոնոյանը «Հիշողության ճանապարհ» համալիրի ինտերակտիվ որոնման համակարգի միջոցով գտել է Հայրենական մեծ պատերազմի մասնակից պապի` Հովհաննես Պողոսի Հակոբովի մասին տվյալներ:
«Հիշողության ճանապարհ» թանգարանային համալիրը ստեղծվել է Հայրենական մեծ պատերազմի մասնակից խորհրդային զինվորների հիշատակը հավերժացնելու նպատակով: Այժմ այն ներառում է 33 միլիոն գրառում և լուսանկար:

Давид Тоноян принял участие в совместном заседании руководителей оборонных ведомств
4 Сентября, 2020 18:52В своем вступительном слове министр обороны РФ Сергей Шойгу отметил, что встреча в данном формате первая и выразил уверенность, что международное военное сотрудничество после этой встречи активируется, а результаты заседания будут способствовать углублению взаимодействия ведомств.
Давид Тоноян выступил с краткой речью о консолидации усилий по предотвращению угроз международной и региональной безопасности, воин и предотвращении угроз провоцирования вооруженных конфликтов, а также об усилиях по дальнейшему укреплению военного сотрудничества в современных условиях.
В рамках заседания подписаны ряд документов в рамках СНГ-ОДКБ. Специалисты МО РФ представили руководителям оборонных ведомств подробности разработки и тестирования первой в мире зарегестрированной российской вакцины против коронавирусной инфекции.
Участники заседания посетили подмосковный Главный храм ВС РФ и музейный комплекс “Дорога памяти”.
Давид Тоноян с помощью интерактивной поисковой системы комлекса “Дорога памяти” нашел информацию о своем дедушеке – участнике Великой отечественной войны Акопове Оганнесе Погосовиче.
Музейный комплекс “Дорога памяти” был создан с целью увековечивания памяти советских воинов, участвовавших в Великой отечественной войне. На данный момент он содержит 33 милионов постов и фотографий.