Ճգնաժամային տեղեկատվական կենտրոնում անցկացվել են ճեպազրույցներ
15 Հուլիսի, 2020 12:50ՀՀ ՊՆ ներկայացուցիչ Արծրուն Հովհաննիսյանը տեղեկացրել է հայ-ադրբեջանական սահմանագոտու հյուսիսարևելյան հատվածում օպերատիվ իրավիճակի վերաբերյալ, նշել, որ երեկոյան 18:00-ից հետո նկատվել է լարվածության թուլացում:
Օրվա ընթացքում հակառակորդի կողմից հրետակոծվել են Չինարի, Այգեպար, Կարմիր Աղբյուր, Բերքաբեր գյուղերն ու Բերդ քաղաքը: Հակառակորդի կողմից կիրառվել են ականանետեր, հրետանային, ռեակտիվ հրետանային միջոցներ և տանկեր: Բարեբախտաբար քաղաքացիական ազգաբնակչության շրջանում զոհեր և վիրավորներ չկան, հրետակոծության արդյունքում բնակավայրերին հասցվել է զուտ նյութական վնաս. վնասվել են բնակելի տներ և քաղաքացիական ենթակառուցվածքներ:
Ա. Հովհաննիսյանը շեշտել է, որ ադրբեջանական զինված ուժերը, իրենց ձեռագրին հավատարիմ, շարունակում են թիրախավորել սեփական քաղաքացիական ազգաբնակչությանը՝ հայկական հենակետերի ուղղությամբ կրակ վարող հրետանային միջոցները տեղակայելով սահմանամերձ բնակավայրերի մերձակայքում:
Նշվել է նաև, որ այս օրերի ընթացքում ՀՀ ԶՈՒ հակաօդային պաշտպանության ստորաբաժանումները խոցել են հակառակորդի շուրջ 10 ԱԹՍ, այդ թվում նաև՝ իսրայելական արտադրության «Հերմես-900» հետախուզական անօդաչու թռչող սարքը:
Հաջորդ ճեպազրույցն անցկացվել է հուլիսի 15-ի առավոտյան: ՀՀ ՊՆ ներկայացուցիչ Արծրուն Հովհաննիսյանը ներկայացրել է հուլիսի 14-ի լույս 15-ի գիշերվա օպերատիվ իրավիճակը, արձանագրել, որ սահմանագոտում գիշերվա ընթացքում և առավոտյան չեն կիրառվել խոշոր տրամաչափի զենքեր, հրետանային միջոցներ:
Տեղեկացնենք նաև, որ հայ-ադրբեջանական պետական սահմանագոտու հյուսիսարևելյան հատվածում ծավալված գործողությունների ընթացքում տարբեր աստիճանի վիրավորումներ ստացած տասը զինծառայող այժմ բուժում է ստանում։
Մեկ զինծառայող ծայրահեղ ծանր վիճակում է։ Հինգ զինծառայողի վիճակը գնահատվում է միջին ծանրության` դրական դինամիկայով։ Մյուս զինծառայողներն առաջիկա շաբաթվա ընթացքում կվերադառնան շարք։

В кризисном информационном центре проведены брифинги
15 Июля, 2020 12:50Представитель МО РА Арцрун Ованнисян проинформировал об оперативной обстановке на северо-восточном участке армяно-азербайджанской границы, отметив, что после 18:00 наблюдалось снижение напряженности.
В течение дня противник обстреливал деревни Чинари, Айгепар, Кармир Ахпюр, Беркабер и город Берд. Противник использовал гранатометы, артиллерийские, реактивные артиллерийские средства и танки. К счастью, среди гражданского населения жертв и раненых нет, в результате обстрелов населенные пункты понесли только материальный ущерб: были повреждены жилые дома и гражданская инфраструктура.
A. Ованнисян подчеркнул, что азербайджанские вооруженные силы, следуя своему сценарию, продолжают держать под ударом собственное гражданское население, располагая артиллерийские средства, ведущие огонь в направлении армянских военных позиций, вблизи пограничных поселений.
Было также отмечено, что в эти дни подразделения ПВО ВС РА сбили около 10 БПЛА противника, в том числе разведывательный беспилотник "Гермес-900" израильского производства.
Следующий брифинг состоялся утром 15 июля. Представитель Министерства обороны РА Арцрун Ованнисян представил оперативную обстановку в ночь с 14 на 15 июля и отметил, что в течение ночи и утром на границе не использовалось крупнокалиберное оружие и артиллерийские средства.
Также сообщаем, что десять военнослужащих, получивших ранения различной степени тяжести во время развернутых на северо-восточном участке армяно-азербайджанской государственной границы действий, проходят лечение.
Один военнослужащий находится в крайне тяжелом состоянии. Состояние пяти военнослужащих средней тяжести, с положительной динамикой. Остальные военнослужащие в течении следующей недели вернутся в строй.