Ճգնաժամային տեղեկատվական կենտրոնում անցկացվել են ճեպազրույցներ
15 Հուլիսի, 2020 12:50ՀՀ ՊՆ ներկայացուցիչ Արծրուն Հովհաննիսյանը տեղեկացրել է հայ-ադրբեջանական սահմանագոտու հյուսիսարևելյան հատվածում օպերատիվ իրավիճակի վերաբերյալ, նշել, որ երեկոյան 18:00-ից հետո նկատվել է լարվածության թուլացում:
Օրվա ընթացքում հակառակորդի կողմից հրետակոծվել են Չինարի, Այգեպար, Կարմիր Աղբյուր, Բերքաբեր գյուղերն ու Բերդ քաղաքը: Հակառակորդի կողմից կիրառվել են ականանետեր, հրետանային, ռեակտիվ հրետանային միջոցներ և տանկեր: Բարեբախտաբար քաղաքացիական ազգաբնակչության շրջանում զոհեր և վիրավորներ չկան, հրետակոծության արդյունքում բնակավայրերին հասցվել է զուտ նյութական վնաս. վնասվել են բնակելի տներ և քաղաքացիական ենթակառուցվածքներ:
Ա. Հովհաննիսյանը շեշտել է, որ ադրբեջանական զինված ուժերը, իրենց ձեռագրին հավատարիմ, շարունակում են թիրախավորել սեփական քաղաքացիական ազգաբնակչությանը՝ հայկական հենակետերի ուղղությամբ կրակ վարող հրետանային միջոցները տեղակայելով սահմանամերձ բնակավայրերի մերձակայքում:
Նշվել է նաև, որ այս օրերի ընթացքում ՀՀ ԶՈՒ հակաօդային պաշտպանության ստորաբաժանումները խոցել են հակառակորդի շուրջ 10 ԱԹՍ, այդ թվում նաև՝ իսրայելական արտադրության «Հերմես-900» հետախուզական անօդաչու թռչող սարքը:
Հաջորդ ճեպազրույցն անցկացվել է հուլիսի 15-ի առավոտյան: ՀՀ ՊՆ ներկայացուցիչ Արծրուն Հովհաննիսյանը ներկայացրել է հուլիսի 14-ի լույս 15-ի գիշերվա օպերատիվ իրավիճակը, արձանագրել, որ սահմանագոտում գիշերվա ընթացքում և առավոտյան չեն կիրառվել խոշոր տրամաչափի զենքեր, հրետանային միջոցներ:
Տեղեկացնենք նաև, որ հայ-ադրբեջանական պետական սահմանագոտու հյուսիսարևելյան հատվածում ծավալված գործողությունների ընթացքում տարբեր աստիճանի վիրավորումներ ստացած տասը զինծառայող այժմ բուժում է ստանում։
Մեկ զինծառայող ծայրահեղ ծանր վիճակում է։ Հինգ զինծառայողի վիճակը գնահատվում է միջին ծանրության` դրական դինամիկայով։ Մյուս զինծառայողներն առաջիկա շաբաթվա ընթացքում կվերադառնան շարք։

Briefings were held in the Crisis Information Center
15 July, 2020 12:50The representative of the RA Ministry of Defence Artsrun Hovhannisyan reported on the operative situation in the northeastern part of the Armenian-Azerbaijani state border noting that after 18:00 a slackening of tension was observed.
During the day, the opponent shelled the villages of Chinari, Aygepar, Karmir Aghbyur, Berkaber and town of Berd. The opponent used mortars, artillery, rocket artillery assets and tanks. Fortunately, there are no casualties and injured people among the civilian population, the shelling caused material damage to the settlements. The residential houses and civilian infrastructures were damaged.
A. Hovhannisyan stressed that the Azerbaijani armed forces, true to their handwriting, continue to target their own civilian population by deploying their artillery assets near the border settlements.
It was also mentioned that during these days the anti-aircraft warfare units of the RA Armed Forces hit about 10 UAVs of the opponent, including the Israeli-made Hermes-900 reconnaissance unmanned air vehicle.
The next briefing was held on the morning of July 15. The representative of the RA Ministry of Defence Artsrun Hovhannisyan presented the operative situation of the night of July 14-15, stating that no large-caliber weapons or artillery assets were used on the state border during the night and in the morning.
We would also like to inform that the ten servicemen who received various degrees of injuries during the operations in the northeastern part of the Armenian-Azerbaijani state border are currently receiving treatment.
One serviceman is in an extremely serious condition. The condition of the five servicemen is assessed as moderate, with positive dynamics. The other servicemen will return to the ranks within the next week.