Քաղաքացիների դիմում-բողոքների քննարկման հանձնաժողովի աշխատանքը կկազմակերպվի համաճարակային իրավիճակի նկատառումով
17 Հունիսի, 2020ՀՀ պաշտպանության նախարարի հրամանով ձևավորված հանձնաժողովը կարևոր դերակատարում ունի զորակոչի գործընթացում: Այն հանձնառու է քննարկելու քաղաքացիների դիմումներն ու բողոքները, մասնակցելու դրանցում արծարծված խնդիրների լուծմանը, դիտարկելու զորակոչի ընթացքը, դրսևորվող միտումները, առանձնացնելու և ներկայացնելու ուշագրավ հարցերը:
2020թ. ամառային զորակոչի ընթացքում հանձնաժողովի աշխատանքը կկազմակերպվի համաճարակային իրավիճակի նկատառումով: Կձեռնարկվեն միջոցներ առողջական տեսակետից այն անվտանգ անցկացնելու համար: Մշտապես կախտահանվեն ու կօդափոխվեն աշխատանքային տարածքները, հանձնաժողովի անդամներին և քաղաքացիներին կտրամադրվեն ախտահաման ու պաշտպանիչ միջոցներ: Նիստերի մասնակիցների թիվը ողջամտորեն կսահմանափակվի, կկատարվի հանձնաժողովի անդամների կանոնավոր փոխարինում միմյանցով, նիստերը կգումարվեն առավել հաճախ` կրճատելով մեկ նիստի ընթացքում քննարկվող դիմում-բողոքների թիվն ու նիստերի տևողությունը, կպահպանվի անվտանգ հեռավորություն նիստի մասնակիցների միջև և այլն:
Ցավոք, լրատվամիջոցներր ներկայացուցիչները ստեղծված իրավիճակում չեն կարող մասնակցել նիստերին, ինչը ժամանակավոր նահանջ է հանձնաժողովի աշխատանքային սկզբունքներից: Այդուհանդերձ, լրատվամիջոցները կարող են հետաքրքրող տեղեկություններն ու մեկնաբանություններն ստանալ հեռախոսով: Նույն կերպ կպարզաբանվեն նաև քաղաքացիներին հուզող հարցերը` խուսափելով նրանց ընդունելությունից և անմիջական շփումից:
Դիմում-բողոքի քննարկմանը կարող են մասնակցել առավելագույնը երկու անձ` զորակոչիկն ու նրա ընտանիքի մեկ անդամ:
Դիմում-բողոքը պետք է գրել տանը, դրան կցել անհրաժեշտ փաստաթղթերը և ամբողջական փաթեթը հանձնաժողովին փոխանցել մեկ անձի միջոցով կամ ուղարկել փոստով:
Դիմում-բողոքներն ընդունվում են աշխատանքային օրերին` ժամը 10:00-ից, իսկ պարզաբանումների համար անհրաժեշտ է զանգահարել (010) 52-34-82 հեռախոսահամարով:
Համոզված ենք, որ յուրաքանչյուրի գիտակից ու պատասխանատու վարքով կապահովենք հանձնաժողովի բնականոն աշխատանքը:
ՀՀ պաշտպանության նախարարին կից հասարակական խորհրդի հովանու ներքո գործող վերոհիշյալ հանձնաժողովը քաղաքացիների դիմումների և բողոքների գլխավոր հասցեատերերից է և դրանց լուծման ամենաարդյունավետ օղակը:
Հանձնաժողովի գործունեության ամբողջ ընթացքում դրա ծառայությունից օգտվել են ավելի քան 3 հազար քաղաքացիներ: Նախորդ զորակոչին հանձնաժողովն ստացել է 111 դիմում-բողոք` անմիջականորեն մասնակցելով դրանցից 68-ում արծարծված խնդիրների լուծմանը: Հանձնաժողովի միջամտությամբ կատարվել են զորակոչիկների 21 ստուգողական բուժհետազոտություն և 2 վիրահատություն, որի շնորհիվ կարևոր տվյալներ են բացահայտվել նրանց հիվանդությունների և առողջական խնդիրների վերաբերյալ: Այդ առումով զգալի է նաև մասնավոր բուժհետազոտությունների դերը, որոնց տվյալները համադրվում են այլ հետազոտական տվյալներին և օգնում հանգելու առավել հիմնավորված եզրակացությունների:
Ընդհանուր առմամբ, վերանայվել են զորակոչիկների զինծառայության պիտանիության մասին 28 եզրակացություն, ըստ որոնց 18 զորակոչիկի տրվել է մինչև 1 տարի, 5-ին` 3 տարի ժամկետով տարկետում, 5-ը համարվել են զինծառայության համար ոչ պիտանի: Բացի այդ, 1 զորակոչիկի զորակոչն ընտանեկան հանգամանքների առնչությամբ առկախվել է:
Հարգելի հայրենակիցներ, չնայած այժմյան անսովոր իրավիճակին` կարող եք վստահ լինել, որ հանձնաժողովը կաշխատի իրեն բնորոշ անաչառությամբ, հետևողականությամբ և խորաթափանցությամբ:

Работа Комиссии по рассмотрению заявлений и жалоб граждан будет организована с учетом эпидемической ситуации
17 Июня, 2020 18:03
Во время летнего призыва 2020г., как и в предыдущие призывы, под эгидой Общественного совета при министре обороны РА будет действовать комиссия по рассмотрению заявлений и жалоб граждан.
Комиссия, образованная приказом министра обороны РА, играет важную роль в процессе призыва. Она призвана рассмотреть заявления и жалобы граждан, участвовать в решении поднятых в них проблем, отслеживать процесс призыва, тенденции, выделять и представлять интересующие вопросы.
Во время летнего призыва 2020г. работа комиссии будет организована с учетом эпидемической ситуации. Будут предприняты меры для обеспечения его безопасности с точки зрения здоровья. Периодически будут дезинфицироваться и проветриваться рабочие территории, а членам комиссии и гражданам будут предоставляться средства для дезинфекции и защиты. Количество участников заседаний будет ограничено в разумных пределах, члены комиссии будут регулярно заменяться, заседания будут проводиться чаще, что сократит количество заявлений и жалоб, рассматриваемых в течение одного заседания, а также продолжительность заседаний, будет поддерживаться безопасное расстояние ​​между участниками заседания и так далее.
К сожалению, представители СМИ не могут участвовать в заседаниях в сложившейся ситуации, что является временным отходом от принципов работы комиссии. Тем не менее, СМИ могут получать интересующую информацию и комментарии по телефону. Таким же образом будут разъяснены вопросы, волнующие граждан, избегая их приема и непосредственного контакта.
В обсуждении заявления или жалобы могут принять участие не более двух человек - призывник и один из членов его семьи.
Заявление или жалобу нужно написать дома, прикрепить необходимые документы, и передать полный пакет с помощью одного лица или отправить по почте.
Заявления и жалобы принимаются в рабочие дни с 10:00, а для разъяснений необходимо позвонить по номеру телефона (010) 523482.
Мы уверены, что сознательным и ответственным поведением каждого из нас мы обеспечим нормальную работу комиссии.
Данная комиссия, действующая под эгидой Общественного совета при министре обороны Республики Армения, является основным адресатом заявлений и жалоб граждан и наиболее эффективным звеном их решения.
В течении всей деятельности комиссии ее услугами воспользовались более 3 тысяч граждан. В ходе предыдущего призыва в комиссию поступило 111 заявление и жалоба, и комиссия непосредственно принимала участие в решении 68 проблем, упомянутых в них. Благодаря вмешательству комиссии было проведено 21 контрольное медицинское обследование призывников и 2 операции, в результате которых были выявлены важные данные об их заболеваниях и проблемах со здоровьем. В этой связи также важна роль частных медицинских исследований, данные которых сравниваются с данными других исследований и помогают сделать более обоснованные выводы.
Всего было пересмотрено 28 выводов о годности к военной службе призывников, в соответствии с которыми 18 призывникам была предоставлена отсрочка от службы на 1 год, 5-м на 3 года, а 5 признаны непригодными к военной службе. Кроме этого, призыв на военную службу 1 призывника был приостановлен по семейным обстоятельствам.
Уважаемые соотечественники, несмотря на сложившуюся необычную ситуацию вы можете быть уверены, что комиссия будет работать с присущей ей беспристрастностью, последовательностью и проницательностью.