ՀՀ ՊՆ պատվիրակությունը մասնակցել է ՆԱՏՕ-ի կենտրոնակայանում անցկացված նիստին
14 Փետրվարի, 2020 15:46Նիստի ընթացքում մասնակից երկրների պաշտպանության նախարարները վերահաստատել են իրենց երկրների հանձնառությունը Աֆղանստանում տևական անվտանգությանն ու կայունությանն աջակցելու գործում: Քննարկվել է նաև Աֆղանստանում բռնության նվազեցմանն ուղղված բանակցությունների ընթացքը Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների և Թալիբանի միջև։ Համաձայնություն է ձեռք բերվել առ այն, որ ՆԱՏՕ-ն կշարունակի ուսուցում-օժանդակություն-խորհրդատվություն ձևաչափով աջակցությունը Աֆղանստանի ազգային պաշտպանության և անվտանգության ուժերին։ Աֆղանստանի պաշտպանության նախարար Ասադուլլահ Խալիդը շնորհակալություն է հայտնել շարունակական աջակցության համար և մասնակիցներին ներկայացրել ձեռք բերված հաջողությունները։
Նիստի հիմնական արդյունքները լրատվամիջոցներին է ներկայացրել ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Ստոլտենբերգը։
Նիստի ավարտից հետո ՀՀ պաշտպանության նախարարի տեղակալ Գ․ Բալայանը կարճատև զրույցներ է ունեցել ՆԱՏՕ-ի անդամ և գործընկեր երկրների պաշտպանության նախարարների հետ։ Վերահաստատվել է երկկողմ և բազմակողմ ձևաչափերով առկա պաշտպանական համագործակցության ծրագրերի շարունակման անհրաժեշտությունը։

The delegation of the RA Ministry of Defense participated in the meeting held at the NATO Headquarters
14 February, 2020 15:46During the meeting, the ministers of defense of the participating countries reaffirmed their countries' commitment to supporting long-term security and stability in Afghanistan and discussed the process of the negotiations on reducing violence between the United States and the Taliban in Afghanistan. The ministers of defense agreed that NATO will continue to support the Afghan National Defense and Security Forces (ANDSF) in the training-assistance-consultancy format. Minister of Defense of Afghanistan Asadullah Khalid thanked for the continued support and presented the achievements to the participants.
Secretary General of NATO Jens Stoltenberg presented the main results of the meeting to the media.
After the meeting, Deputy Minister of Defense of Armenia Gabriel Balayan had short talks with the ministers of defense of NATO member states and partners. The need for the continuation of the defense cooperation programs in the bilateral and multilateral formats was reaffirmed.