ՀՀ ՊՆ պատվիրակությունը մասնակցել է ՆԱՏՕ-ի կենտրոնակայանում անցկացված նիստին
14 Փետրվարի, 2020 15:46Նիստի ընթացքում մասնակից երկրների պաշտպանության նախարարները վերահաստատել են իրենց երկրների հանձնառությունը Աֆղանստանում տևական անվտանգությանն ու կայունությանն աջակցելու գործում: Քննարկվել է նաև Աֆղանստանում բռնության նվազեցմանն ուղղված բանակցությունների ընթացքը Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների և Թալիբանի միջև։ Համաձայնություն է ձեռք բերվել առ այն, որ ՆԱՏՕ-ն կշարունակի ուսուցում-օժանդակություն-խորհրդատվություն ձևաչափով աջակցությունը Աֆղանստանի ազգային պաշտպանության և անվտանգության ուժերին։ Աֆղանստանի պաշտպանության նախարար Ասադուլլահ Խալիդը շնորհակալություն է հայտնել շարունակական աջակցության համար և մասնակիցներին ներկայացրել ձեռք բերված հաջողությունները։
Նիստի հիմնական արդյունքները լրատվամիջոցներին է ներկայացրել ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Ստոլտենբերգը։
Նիստի ավարտից հետո ՀՀ պաշտպանության նախարարի տեղակալ Գ․ Բալայանը կարճատև զրույցներ է ունեցել ՆԱՏՕ-ի անդամ և գործընկեր երկրների պաշտպանության նախարարների հետ։ Վերահաստատվել է երկկողմ և բազմակողմ ձևաչափերով առկա պաշտպանական համագործակցության ծրագրերի շարունակման անհրաժեշտությունը։

Делегация Министерства обороны РА приняла участие в заседании, состоявшемся в штаб-квартире НАТО
14 Февраля, 2020 15:46В ходе встречи министры обороны стран-участниц вновь подтвердили приверженность своих стран делу обеспечения продолжительной безопасности и стабильности в Афганистане. Был также обсужден ход переговоров между США и талибами, направленных на сокращение насилия в Афганистане. Была достигнута договоренность о том, что НАТО будет продолжать поддержку силам обороны и безопасности в Афганистане в формате обучение-поддержка-консультация.
Министр обороны Афганистана Асадулла Халид поблагодарил за постоянную поддержку и представил участникам достигнутые успехи.
Генеральный секретарь НАТО Йенс Столтенберг представил средствам массовой информации основные результаты заседания.
После окончания заседания заместитель министра обороны Республики Армения Г. Балаян провел краткие беседы с министрами обороны стран-членов и партнеров НАТО. Была подтверждена необходимость продолжения программ оборонного сотрудничества в двустороннем и многостороннем форматах.