Կայացել է Հայաստանի և Չինաստանի պաշտպանության նախարարների հանդիպումը
4 Սեպտեմբերի, 2017 17:13Ողջույնի խոսքում Վիգեն Սարգսյանը շնորհակալություն է հայտնել Չինաստան այցելելու հրավերի և ջերմ ընդունելության համար։ Չինաստանի պաշտպանության նախարարն իր հերթին նշել է, որ երկու հինավուրց և մեծ ժողովուրդների պատմական և արժեհամակարգային ընդհանրությունները հրաշալի նախադրյալ են երկկող հարաբերությունները զարգացնելու համար, այդ թվում նաև՝ պաշտպանական ոլորտում։ Որպես արդյունավետ փոխգործակցության ուղղություններ նշվել են փոխադարձաբար՝ երկու երկրների համար զինվորական մասնագետների պատրաստումը և համագործակցությունը հումանիտար ոլորտում։ Վիգեն Սարգսյանի համոզմամբ՝ չինական ռազմակրթական հաստատություններում բարձրագույն կրթություն ստացած հայ զինվորականները հրաշալի սպաներ ու հրամանատարներ են դառնում։ Հայաստանն, իր կողմից, պատրաստակամ է ընդլայնել չինացի զինվորական մասնագետների պատրաստման ծրագիրը։
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև միջազգային անվտանգության հիմնախնդիրներին։ Չինաստանը, վերջին տարիներին, առավել մեծ ներգրավում է ունենում ժամանակակից գլոբալ մարտահրավերներին դիմակայելու հարցում։ Հայաստանը մեծապես կարևորում է այդ ջանքերն ու պատրաստակամություն հայտնում աջակցել դրանց։ Վիգեն Սարգսյանը նշել է, որ թեև Հայաստանը մեծ երկիր չէ, այդուհանդերձ, պատկառելի մասնակցություն է բերում խաղաղարար առաքելություններում։
Երկու պետությունների պաշտպանության նախարարները փոխադարձ շնորհակալություն են հայտնել Հայաստանի և Չինաստանի համար զգայուն հարցերում հետևողական և կառուցողական դիրքորոշումների համար, որոնք դրսևորվում են այնպիսի կարևոր միջազգային հարթակներում, ինչպիսին է, օրինակ՝ Միավորված ազգերի կազմակերպությունը։ Հայաստանի համար այդ հիմնախնդիրը նախևառաջ ղարաբաղյան հակամարտությունն է։ Չինաստանի պաշտպանության նախարարն ընդգծել է, որ իր երկիրը խնդրի բացառապես խաղաղ կարգավորման կողմնակից է։ Վիգեն Սարգսյանը ներկայացրել է հակամարտության հետ կապված ներկա իրավիճակը, նշելով, որ թեև Հայաստանը հաստատակամ է իր դիրքորոշման մեջ՝ ղարաբաղյան հիմնախնդիրը կարգավորել բանակցային ճանապարհով, այդուհանդերձ, երկրի զինված ուժերը մշտապես պատրաստ են իրադրության ցանկացած զարգացման։
Կողմերը համակարծիք են եղել, որ անհրաժեշտ է մեծացնել ջանքերը՝ պաշտպանական ոլորտում հայ-չինական փոխգործակցությունը խորացնելու ուղղությամբ, առավել ևս, որ դրա համար անհրաժեշտ ներուժն առկա է։ Համաձայնություն է ձեռք բերվել ինտենսիվացնել փոխադարձ շփումները։
Վիգեն Սարգսյանը շնորհակալություն է հայտնել չինական կողմին՝ տարիներ շարունակ Հայաստանի պաշտպանական ոլորտին անհատույց օգնություն տրամադրելու համար։ Հայաստանի պաշտպանության նախարարի գնահատմամբ՝ դա հայ-չինական բարեկամական հարաբերությունների վկայություններից մեկն է։ Հանդիպման ավարտին ստորագրվել է հերթական` 10 միլիոն յուանի օգնության տրամադրման համաձայնագիրը։

4 September, 2017 17:13In his opening speech, Sargsyan thanked his counterpart for the invitation to visit China and the warm reception. Minister Wanquan said that the historical and value similarities of the two ancient and great nations are a wonderful precondition for the development of bilateral relations, including those in the defence field. Training of military personnel and cooperation in humanitarian fields were mentioned as two dimensions for cooperation. Sargsyan said that the Armenian servicemen trained in Chinese military education institutions become wonderful officers and commanders. Armenia, on its part, is willing to extend the program of training Chinese military specialists.
The parties also addressed issues of international security. In recent years, China has been gaining greater involvement in contemporary global challenges. Armenia appreciates those efforts and expresses willingness to support them. Sargsyan said that though Armenia is not a big country, it contributes significantly to peacekeeping missions.
The ministers expressed their gratitudeto Armenia and China for consistent and constructive stance on sensitive issues discussed at such principal international platforms as the United Nations. For Armenia,this chiefly concerns the Karabakh conflict. Wanquan emphasized that his country is for the peaceful settlement of the problem. Sargsyan presented the current situation regarding the conflict, noting that though Armenia is firm in its position to settle it through negotiations, the armed forces of the country are always ready for any development of the situation.
The parties agreed that efforts should be made to deepen the Armenian-Chinese cooperation in the defence field, especially taking into account the existing potential for it. An agreement has been reached to intensify mutual contacts.
Sargsyan expressed gratitude to China for providing freeassistance to Armenia's defence industry for long years. He said this is one of the best evidences of the Armenian-Chinese friendly relations. At the end of the meeting, a 10 million yuan aid agreement was signed.