18 Ապրիլի, 2016 10:25ՀՀ ԶՈւ առաջապահ ստորաբաժանումները, ցուցաբերելով զսպվածություն, պատասխան գործողությունների են դիմել միայն խիստ անհրաժեշտության դեպքում և վստահորեն վերահսկում են սահմանային իրավիճակը:
ԼՂՀ ՊԲ-ից ստացված օպերատիվ տեղեկատվության համաձայն` ապրիլի 17-ի լույս 18-ի գիշերը ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում օպերատիվ իրադրությունը մնացել է նույնը:
Առաջնային գծի ողջ երկայնքով հակառակորդը տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից կրակի դադարեցման բանավոր պայմանավորվածությունը խախտել է ավելի քան 50 անգամ: Հյուսիսարևելյան (Մարտակերտ) ուղղությամբ կիրառել է նաև 82 մմ-ոց ականանետ (3 արկ):
Կրակի դադարեցման բանավոր պայմանավորվածության խախտման արդյունքում արձանագրվել է երկու միջադեպ: Հյուսիսային ուղղությամբ տեղակայված մարտական դիրքերում հակառակորդի կողմից արձակված կրակոցներից հրազենային վիրավորում են ստացել ՊԲ զինծառայողներ, 1991թ. ծնված Էրիկ Բորիսի Մաթևոսյանը և 1996թ. ծնված Ազատ Տիգրանի Բարսամյանը:
Բացի կրակային միջոցների կիրառումից ադրբեջանական կողմը 01:00-ի սահմաններում արևելյան (Ակնա) ուղղությամբ ձեռնարկել է շուրջ 20 հոգուց բաղկացած դիվերսիոն-հետախուզական խմբի ներթափանցման փորձ, որը ղարաբաղյան ուժերի կողմից ժամանակին հայտնաբերվել և հետ է շպրտվել:
ՊԲ առաջապահ ստորաբաժանումները հակամարտ զորքերի շփման գծի ողջ երկայնքով շարունակում են վստահորեն իրականացնել իրենց առջև դրված մարտական խնդիրը և վերահսկել օպերատիվ իրավիճակը:

18 April, 2016 10:25Front line subdivisions of the Armed Forces of the Republic of Armenia resorted to counter measures only in the case of strict necessity, and are confidently monitoring the situation on the border.
According to information received from the Defence Army of the Nagorno-Karabakh Republic, the situation on the line of contact between the Armed Forces of NKR and Azerbaijan remained the same on the night of April 17th and 18th.
The adversary has violated the agreed upon ceasefire along the entire length of the front line over 50 times. 82mm mortars were used three times on the northeast (Martakert) direction of the line of contact.
Two incidents were recorded as a result of ceasefire violations. Erik Borisi Matevosyan, born in 1991 and Azat Tigrani Barsamyan, born in 1996 were wounded while posted in combat positions situated in the north.
In addition to the shooting, the Azerbaijani side attempted to infiltrate the border with a reconnaissance-sabotage group of about 20 individuals at approximately 01:00. The NKR forces detected the attempt and stopped it in a timely fashion.
Front line subdivisions of the Defence Army continue to monitor the situation on the front line and carry out the tasks set before them.