Քննարկվել են հայ – բրիտանական երկկողմ համագործակցության հարցեր
Ս.թ. հունվարի 29-ին ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Դավիթ Տոնոյանն ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Միացյալ Թագավորության արտակարգ և լիազոր դեսպան Ջոնաթան Էյվսին և ռազմական կցորդ, փոխգնդապետ Նիք Ուիլքսին /նստավայրը` ք. Թբիլիսի/:
Հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձան երկու երկրների պաշտպանության նախարարությունների միջև իրականացվող մի շարք երկարատև ծրագրերին, մասնավորապես` ՄԹ խորհրդատվական աջակցությանը 2013 թվականի դեկտեմբերից Հայաստանում մեկնարկած Պաշտպանության վերանայման ռազմավարական երկրորդ շրջափուլին և ՀՀ զինված ուժերի պրոֆեսիանալ սերժանտական համակարգի ներդրման գործընթացին, բրիտանական ուսումնական հաստատություններում և վարժական կենտրոններում հայ զինծառայողների կրթությանն ու վերապատրաստմանը: Դ. Տոնոյանը նշեց, որ բիտանացի գործընկերների հետ ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը երկարամյա համագործակցության փորձ ունի և պատրաստվում է էլ ավելի խորացնել այդ համագործակցությունը, ինչին ի պատասխան բրիտանական կողմը հաստատեց Հայաստանի հետ համագործակցության զարգացման պատրաստակամությունը: Կողմերը պայմանավորվեցին մոտ ապագայում նախաձեռնել համագործակցության նոր ծրագրեր: Հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին երկկողմ համագործակցությանը և տարածաշրջանային անվտանգությանն առնչվող այլ հարցեր:

Bilateral cooperation issues discussed
On January 29, First Deputy Defence Minister of the Republic of Armenia Davit Tonoyan received Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United Kingdom to Armenia, H.E. Jonathan Aves and the Defense Attaché Lieutenant Colonel Nick Wilkes (resident in Tbilisi).
During the meeting, the sides discussed a number of long-term programs carried out bilaterally by both Ministries, in particular, the UK consulting assistance with the second stage of the Strategic Defence Rerview launched in December 2013, with introduction of professional NCO corps in the Armenian Armed Forces, and with training and education to Armenian servicemembers in British educational institutions and training centers. D. Tonoyan noted that ARM Ministry of Defence enjoys longstanding experience of constructive cooperation with British partners, and plans to deepen the partnership- an intention shared likewise by the British side. The sides also agreed to initiate new programs of cooperation in the near future. Other issues of bilateral cooperation and regional security were also discussed.