Քննարկվում է Լիբանանում ՄԱԿ-ի խաղաղապահ առաքելության կազմում հայկական խաղաղապահ ստորաբաժանման ընդգրկման հարցը
4 Հունիսի, 2013 00:00Լիբանանում ՄԱԿ-ի հովանու ներքո իրականացվող ՅՈՒՆԻՖԻԼ խաղաղապահ առաքելության հրամանատար երկիր հանդիսացող Իտալիան պաշտոնապես դիմել է Հայաստանին առաքելության կազմում հայկական զորախումբ ընդգրկելու առաջարկությամբ, որն պետք է իրականացնի առաքելության կենտրոնակայանի անվտանգության ապահովման գործառույթներ:
Այս պահին ՅՈՒՆԻՖԻԼ խաղաղապահ առաքելության կազմում հայկական զորախումբ ընդգրկելու վերաբերյալ ընթանում են բանակցություններ ՄԱԿ-ի և Իտալիայի ՊՆ-ի հետ զորախմբի կառուցվածքի, տեղակայման վայրի, խնդիրների, թիկունքային ու տեխնիկական ապահովման և այլ խնդիրների շուրջ: Բանակցությունների նպատակով հաջորդ շաբաթ Հռոմ կմեկնի ՀՀ ՊՆ մասնագիտական աշխատանքային խումբը, որին կհաջորդի ՀՀ ԶՈւ ԳՇ պետի այցը Իտալիա: Նախատեսվում է, որ արդեն այս տարվա ընթացքում Լիբանան կգործուղվի 2 հայկական խաղաղապահ դասակ:
2012 թվականից Լիբանանում ՄԱԿ-ի դիտորդական առաքելության կազմում ներգրավված է ՀՀ ԶՈւ մեկ սպա:
Ի դեպ` Մալիում իրականացվող ՄԱԿ-ի խաղաղապահ առաքելությանը ներգրավվելու առաջարկ ՄԱԿ-ի կողմից նույնպես ստացվել է և որոշում է կայացվել այս փուոլում բանակցել առաքելությանը միայն հայ ռազմական դիտորդներ տրամադրելու շուրջ:

Discussion on Armenian Peacekeeping troop`s deployment under the UN peacekeeping mission in Lebanon
4 June, 2013 00:00Italy as the commanding country of the UNIFIL peacekeeping mission under the UN in Lebanon sent an official request to Armenia with a proposal to send Armenian contingent to the mission to ensure the security of the mission`s headquarters.
At present negotiations are under way with the UN and Defence Ministry of Italy concerning the structure, location, tasks, logistic, technical support and other issues of the contingent.
To this end a special group of MoD, RA is scheduled to leave for Rome, which will be followed by the visit of RA Chief of General Staff of the Armed Forces. Two peacekeeping platoon are expected to be sent to Lebanon.
Since 2012, one commissioned officer of the Armed Forces of the Republic of Armenia has been involved in the UN monitoring mission in Lebanon.
In addition to this, there was also another proposal from the UN to provide Armenian peacekeeping units to the UN Peacekeeping Mission in Mali, and it was decided to send at only military observers at this stage.