ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանի ուղերձը
31 Դեկտեմբերի, 2022 21:302022 թվականը նշանավորվեց բանակաշինության մի շարք ձեռքբերումներով, զինվորների ու սպաների սխրալի ծառայությամբ, փխրուն խաղաղությունը պահպանելու անմնացորդ ջանքերով, ինչպես նաև մեր երկիրը կանգուն ու անառիկ պահելու համաժողովրդական տքնանքով:
2022 թվականը Զինված ուժերի համար մի շարք փորձությունների ու դժվարությունների տարի էր. Սեպտեմբերին զինված ուժերի ստորաբաժանումները վճռականությամբ դիմագրավեցին ադրբեջանական ռազմական ագրեսիային: Եվ հիմա, Տարեմուտը դիմավորում ենք կորստյան ցավի և հպարտության հակասական զգացողությամբ:
Պարզ գիտակցումը, որ բանակը մեր երկրի անվտանգության ու մեր ժողովրդի խաղաղ գոյության առաջին երաշխավորն է, մեզ ստիպում է բանակաշինության ընթացքը դարձնել ավելի արդյունավետ, իրականացնել նպատակային բարեփոխումներ, զինծառայությունը դարձնել ավելի գրավիչ ու շահավետ, ստեղծել 21-րդ դարին հարիր, ճկուն ու մարտունակ բանակ: Այս համատեքստում ես ուզում եմ խոսել երկու ծրագրերի մասին, որոնք, համոզված եմ, կմեծացնեն մարդկային ռեսուրսի հոսքը դեպի զինված ուժեր, կբերեն որակական զգալի փոփոխություններ:
Առաջինը ռազմական ուսումնական հաստատությունների շրջանավարտներին բնակարանով ապահովելու ծրագիրն է: Իր ճակատագիրը բանակի հետ կապած, ռազմական համալսարան ավարտած յուրաքանչյուր զինծառայող կստանա երեք սենյականոց բնակարան մայրաքաղաքում: Այս նորամուծությունը ոչ միայն էապես կբարելավի ապագա զինծառայողների սոցիալական վիճակը, այլև կկարևորի հայրենիքը պաշտպանելու նրանց բացառիկ առաքելությունը հասարակության, հատկապես՝ բարձրացող սերնդի աչքում:
«Պաշտպան հայրենյաց» ծրագիրը ժամկետային զինծառայողներին հնարավորություն կտա կամավորագրվել բանակին, ժամկետային ծառայությունից սահուն անցում կատարել պայմանագրային վճարովի ծառայության: Մենք բանակում խթանելու ենք նաև պրոֆեսիոնալ սերժանտական ինստիտուտի ներդրումը, որ վաղուց կայացած է զարգացած երկրների զինված ուժերում, այդպիսով՝ դնելու ենք պրոֆեսիոնալ բանակի նոր հիմքեր՝ մարտունակ զինված ուժեր ձևավորելու ռազմավարությամբ:
2022-ի շրջանակում ուզում եմ կարևորել նաև առաջնագծի կահավորումն ու սպառազինության համալրման ուղղությամբ կատարված աշխատանքները:
Սիրելի՛ հայրենակիցներ, չեմ կարող ասել, որ մենք թևակոխում ենք 2023 թվական՝ բոլոր խնդիրները լուծած և բոլոր դժվարությունները թոթափած, բայց անմնացորդ նվիրումն ու տքնաջան աշխատանքը, բոլորիս ուժերի մեկտեղումն ու հավատարմությունը հզոր ու պաշտպանված հայրենիքի գաղափարին, մեզ հնարավորություն կտա ձիգ ու ամուր քայլել Նոր տարում և լուծել մեր առջև ծառացած կենսական խնդիրները, դիմագրավել լրջագույն մարտահրավերներին: Ես ազգային համերաշխության, միասնական աշխատանքի տարի եմ մաղթում բոլորիս: Թող 2023-ը անկորուստ տարի լինի բոլորիս համար: Թող մեր զինվոր որդիները անխախտ պահեն Հայրենիքի սահմանները, ու թող նրանք բանակից տուն վերադառնան ողջ-առողջ ու փառքով: Արևշատություն ու երջանկություն եմ մաղթում բոլորիդ ընտանիքներին: Ու հավատացնում եմ, որ մենք ենք մեր ճակատագրի տերը, մենք ենք կռելու մեր ապագան: Կեցցե՛ Հայաստանը, փառք Հայոց բանակին:

Послание Министра обороны РА Сурена Папикяна
31 Декабря, 2022 21:302022 год ознаменовался рядом достижений в армейском строительстве, подвигами солдат и офицеров, неустанными усилиями по сохранению хрупкого мира, а также усилиями народа сохранить нашу Родину стойкой и непобедимой.
2022 год был годом многих испытаний и невзгод для Вооруженных Сил. В сентябре подразделения вооруженных сил решительно противостояли азербайджанской военной агрессии. И теперь мы встречаем Новый год с противоречивыми чувствами горя и гордости.
Простое осознание того, что армия является первым гарантом безопасности нашей страны и мирного существования нашего народа, заставляет нас сделать процесс строительства армии более эффективным, проводить целенаправленные реформы, сделать военную службу более привлекательной и прибыльной, создать гибкую и боеспособную армию, соответствующую 21 веку. В этом контексте я хочу говорить о двух программах, которые, я уверен, увеличат приток человеческих ресурсов в вооруженные силы и принесут значительные качественные изменения.
Первая программа заключается в обеспечении жильем выпускников военных учебных заведений. Каждый военнослужащий, посвятивший свою жизнь армии и окончивший военный вуз, получит трехкомнатную квартиру в столице. Это нововведение не только значительно улучшит социальное положение будущих военнослужащих, но и сделает их уникальную миссию по защите Родины более важной в глазах общества, особенно подрастающего поколения.
Программа «Защитник Отечества» позволит призывникам пойти добровольцами в армию, совершить плавный переход со срочной службы на контрактную оплачиваемую службу. Мы также будем способствовать внедрению в армии профессионального сержантского института, который уже давно существует в вооруженных силах развитых стран, тем самым закладывая новые основы профессиональной армии со стратегией формирования боеспособных вооруженных сил.
В рамках 2022 года я также хотел бы выделить оснащение линии фронта и работы, проводимые в направлении пополнения вооружения.
Дорогие соотечественники, я не могу сказать, что мы вступаем в 2023 год, решив все проблемы и преодолев все невзгоды, но бесконечная самоотверженность и упорный труд, наши совместные силы и верность идее могущественной и защищенной Родины позволят нам твердо войти в Новый год и решить жизненно важные проблемы, с которыми мы сталкиваемся, противостоять самым серьезным вызовам. Желаю всем года национальной солидарности и сплоченной работы.
Пусть 2023 год станет годом без потерь для всех нас. Пусть наши военнослужащие сохранят границы Родины в неприкосновенности, и пусть они вернутся домой из армии целыми и невредимыми. Я желаю много солнечного света и счастья всем вашим семьям. И я уверяю вас, что мы сами отвечаем за свою судьбу, мы будем бороться за наше будущее. Да здравствует Армения, слава Армянской армии.