ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանի ուղերձը
31 Դեկտեմբերի, 2022 21:302022 թվականը նշանավորվեց բանակաշինության մի շարք ձեռքբերումներով, զինվորների ու սպաների սխրալի ծառայությամբ, փխրուն խաղաղությունը պահպանելու անմնացորդ ջանքերով, ինչպես նաև մեր երկիրը կանգուն ու անառիկ պահելու համաժողովրդական տքնանքով:
2022 թվականը Զինված ուժերի համար մի շարք փորձությունների ու դժվարությունների տարի էր. Սեպտեմբերին զինված ուժերի ստորաբաժանումները վճռականությամբ դիմագրավեցին ադրբեջանական ռազմական ագրեսիային: Եվ հիմա, Տարեմուտը դիմավորում ենք կորստյան ցավի և հպարտության հակասական զգացողությամբ:
Պարզ գիտակցումը, որ բանակը մեր երկրի անվտանգության ու մեր ժողովրդի խաղաղ գոյության առաջին երաշխավորն է, մեզ ստիպում է բանակաշինության ընթացքը դարձնել ավելի արդյունավետ, իրականացնել նպատակային բարեփոխումներ, զինծառայությունը դարձնել ավելի գրավիչ ու շահավետ, ստեղծել 21-րդ դարին հարիր, ճկուն ու մարտունակ բանակ: Այս համատեքստում ես ուզում եմ խոսել երկու ծրագրերի մասին, որոնք, համոզված եմ, կմեծացնեն մարդկային ռեսուրսի հոսքը դեպի զինված ուժեր, կբերեն որակական զգալի փոփոխություններ:
Առաջինը ռազմական ուսումնական հաստատությունների շրջանավարտներին բնակարանով ապահովելու ծրագիրն է: Իր ճակատագիրը բանակի հետ կապած, ռազմական համալսարան ավարտած յուրաքանչյուր զինծառայող կստանա երեք սենյականոց բնակարան մայրաքաղաքում: Այս նորամուծությունը ոչ միայն էապես կբարելավի ապագա զինծառայողների սոցիալական վիճակը, այլև կկարևորի հայրենիքը պաշտպանելու նրանց բացառիկ առաքելությունը հասարակության, հատկապես՝ բարձրացող սերնդի աչքում:
«Պաշտպան հայրենյաց» ծրագիրը ժամկետային զինծառայողներին հնարավորություն կտա կամավորագրվել բանակին, ժամկետային ծառայությունից սահուն անցում կատարել պայմանագրային վճարովի ծառայության: Մենք բանակում խթանելու ենք նաև պրոֆեսիոնալ սերժանտական ինստիտուտի ներդրումը, որ վաղուց կայացած է զարգացած երկրների զինված ուժերում, այդպիսով՝ դնելու ենք պրոֆեսիոնալ բանակի նոր հիմքեր՝ մարտունակ զինված ուժեր ձևավորելու ռազմավարությամբ:
2022-ի շրջանակում ուզում եմ կարևորել նաև առաջնագծի կահավորումն ու սպառազինության համալրման ուղղությամբ կատարված աշխատանքները:
Սիրելի՛ հայրենակիցներ, չեմ կարող ասել, որ մենք թևակոխում ենք 2023 թվական՝ բոլոր խնդիրները լուծած և բոլոր դժվարությունները թոթափած, բայց անմնացորդ նվիրումն ու տքնաջան աշխատանքը, բոլորիս ուժերի մեկտեղումն ու հավատարմությունը հզոր ու պաշտպանված հայրենիքի գաղափարին, մեզ հնարավորություն կտա ձիգ ու ամուր քայլել Նոր տարում և լուծել մեր առջև ծառացած կենսական խնդիրները, դիմագրավել լրջագույն մարտահրավերներին: Ես ազգային համերաշխության, միասնական աշխատանքի տարի եմ մաղթում բոլորիս: Թող 2023-ը անկորուստ տարի լինի բոլորիս համար: Թող մեր զինվոր որդիները անխախտ պահեն Հայրենիքի սահմանները, ու թող նրանք բանակից տուն վերադառնան ողջ-առողջ ու փառքով: Արևշատություն ու երջանկություն եմ մաղթում բոլորիդ ընտանիքներին: Ու հավատացնում եմ, որ մենք ենք մեր ճակատագրի տերը, մենք ենք կռելու մեր ապագան: Կեցցե՛ Հայաստանը, փառք Հայոց բանակին:

Message of the RA Defence Minister Suren Papikyan
31 December, 2022 21:302022 was marked by a number of achievements in army construction, feats of soldiers and officers, unceasing efforts to preserve the fragile peace, as well as the people's efforts to keep our country standing and invincible.
2022 was a year of many trials and hardships for the Armed Forces. In September, the units of the armed forces resolutely confronted the Azerbaijani military aggression. And now, we celebrate the New Year with contradicting feelings of grief and pride.
The simple realization that the army is the first guarantor of the security of our country and the peaceful existence of our people makes us make the process of army building more efficient, to implement targeted reforms, to make military service more attractive and profitable, to create a flexible and combat-capable army relevant to the 21st century. In this context, I want to speak about two programs that, I am sure, will increase the flow of human resources to the armed forces and bring significant qualitative changes.
The first program is to provide housing for graduates of military educational institutions. Every serviceman who has devoted his life to the army and graduated from a military university will receive a three-room apartment in the capital. This innovation will not only significantly improve the social condition of future servicemen, but will also make their unique mission to protect the motherland more important in the eyes of society, especially the rising generation.
The "Defender of the Motherland" program will enable conscripts to volunteer for the army, to make a smooth transition from conscript service to contractual paid service. We will also promote the introduction of the professional sergeant institute in the army, which has long been established in the armed forces of developed countries, thereby laying the new foundations of a professional army with the strategy of forming combat-ready armed forces.
Within the framework of 2022, I would also like to highlight the frontline furnishing and the works carried out in the direction of replenishing weapons.
Dear compatriots, I cannot say that we are entering 2023 having solved all the problems and overcome all the hardships, but the endless dedication and hard work, our joint forces and loyalty to the idea of a powerful and protected motherland will enable us to walk firmly in the New Year and solve the vital problems we face, confront the most serious challenges. I wish everyone a year of national solidarity and united work. May 2023 be a year of no losses for all of us. May our servicemen keep the borders of the Motherland intact, and may they return home from the army safe and sound. I wish lots of sunshine and happiness to all your families. And I assure you that we are in charge of our destiny, we will fight our future. Long live Armenia, glory to the Armenian Army.