Ռազմական համալսարանի կրթական ծրագրերում ներառվել է «Մարդու իրավունքները զինված ուժերում» առարկան
13 Դեկտեմբերի, 2022 10:30Դեկտեմբերի 12-ին ռազմական համալսարանում տեղի է ունեցել «Մարդու իրավունքները զինված ուժերում» դասընթացի անցկացման համար նախատեսված լսարանի բացման արարողությունը: «Մարդու իրավունքները և կանայք Հայաստանի զինված ուժերում- II փուլ» ծրագրի աջակցությամբ կահավորված լսարանի բացման արարողությանը մասնակցել է Եվրոպայի խորհրդի երևանյան գրասենյակի ղեկավարի տեղակալ Լեյլա Ժդանովայի գլխավորած պատվիրակությունը:
Նույն օրը Լեյլա Ժդանովայի գլխավորած պատվիրակությանն ընդունել է ՀՀ պաշտպանության նախարարի տեղակալ Արման Սարգսյանը:
Պաշտպանության նախարարի տեղակալը շնորհակալություն է հայտնել «Մարդու իրավունքները և կանայք Հայաստանի զինված ուժերում- II փուլ» ծրագրի թիմին՝ ուսումնական ու կրթական միջոցառումների շրջանակում զինված ուժերի անձնակազմին աջակցելու, կարողությունները և հմտությունները զարգացնելու պատրաստակամության համար:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը հաստատել են համագործակցության զարգացման և շարունակականության ապահովման պատրաստակամությունը, քննարկել հետագա համագործակցության նոր ուղղություններ, մասնավորապես զինված ուժերում մարդու իրավունքների ապահովման ոլորտում: «Մարդու իրավունքները և կանայք Հայաստանի զինված ուժերում- II փուլ» ծրագիրն իրականացվում է Եվրոպայի խորհրդի կողմից՝ Հայաստանի համար իրականացվող 2019-2022 թթ․ գործողությունների ծրագրի շրջանակում։
Ծրագրի հիմնական նպատակն է նպաստել զինված ուժերում մարդու իրավունքների, մասնավորապես կին զինծառայողների իրավունքների պաշտպանությանը և զինվորական գործերով իրավական գործընթացների արդյունավետության ամրապնդմանը՝ աջակցելով իրավական ակտերի մշակման հմտությունների և կարողությունների զարգացմանը՝ ի նպաստ մարդու իրավունքների պաշտպանության 2020-2022 թվականների ազգային ռազմավարության իրականացման։ Ծրագրի առանձնահատուկ նպատակը զինված ուժերում կանանց ներգրավվածության բարձրացումն է՝ Եվրոպայի խորհրդի չափորոշիչներին և հանձնարարականներին համապատասխան:

Предмет "Права человека в вооруженных силах" был включен в учебную программу Военного университета
13 Декабря, 2022 10:3012 декабря в Военном университете состоялась церемония открытия аудитории по предмету "Права человека в Вооруженных силах". Делегация во главе с заместителем руководителя ереванского офиса Совета Европы Лейлой Ждановой приняла участие в церемонии открытия аудитории, оборудованной при поддержке проекта "Права человека и женщины в Вооруженных силах Армении - Фаза II".
В тот же день делегация во главе с Лейлой Ждановой была принята заместителем министра обороны РА Арманом Саргсяном.
Заместитель министра обороны поблагодарил команду программы "Права человека и женщины в Вооруженных силах Армении - Фаза II" за их готовность поддерживать военнослужащих Вооруженных Сил, развивать их способности и умения в рамках учебно-воспитательной деятельности.
В ходе встречи стороны подтвердили свою готовность обеспечить развитие и непрерывность сотрудничества, а также обсудили новые направления дальнейшего сотрудничества, в частности, в области обеспечения прав человека в Вооруженных Силах. Программа "Права человека и женщины в Вооруженных силах Армении - Фаза II" реализуется Советом Европы в рамках Плана действий для Армении на 2019-2022 годы.
Основной целью программы является содействие защите прав человека в Вооруженных Силах, в частности, прав женщин-военнослужащих, и повышение эффективности правовых процессов в военном деле, поддерживая развитие навыков и умений в разработке правовых актов, с тем чтобы способствовать реализации Национальной стратегии защиты прав человека на 2020-2022 годы. Конкретной целью проекта является увеличение участия женщин в вооруженных силах в соответствии со стандартами и рекомендациями Совета Европы.