Ռազմական համալսարանի կրթական ծրագրերում ներառվել է «Մարդու իրավունքները զինված ուժերում» առարկան
13 Դեկտեմբերի, 2022 10:30Դեկտեմբերի 12-ին ռազմական համալսարանում տեղի է ունեցել «Մարդու իրավունքները զինված ուժերում» դասընթացի անցկացման համար նախատեսված լսարանի բացման արարողությունը: «Մարդու իրավունքները և կանայք Հայաստանի զինված ուժերում- II փուլ» ծրագրի աջակցությամբ կահավորված լսարանի բացման արարողությանը մասնակցել է Եվրոպայի խորհրդի երևանյան գրասենյակի ղեկավարի տեղակալ Լեյլա Ժդանովայի գլխավորած պատվիրակությունը:
Նույն օրը Լեյլա Ժդանովայի գլխավորած պատվիրակությանն ընդունել է ՀՀ պաշտպանության նախարարի տեղակալ Արման Սարգսյանը:
Պաշտպանության նախարարի տեղակալը շնորհակալություն է հայտնել «Մարդու իրավունքները և կանայք Հայաստանի զինված ուժերում- II փուլ» ծրագրի թիմին՝ ուսումնական ու կրթական միջոցառումների շրջանակում զինված ուժերի անձնակազմին աջակցելու, կարողությունները և հմտությունները զարգացնելու պատրաստակամության համար:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը հաստատել են համագործակցության զարգացման և շարունակականության ապահովման պատրաստակամությունը, քննարկել հետագա համագործակցության նոր ուղղություններ, մասնավորապես զինված ուժերում մարդու իրավունքների ապահովման ոլորտում: «Մարդու իրավունքները և կանայք Հայաստանի զինված ուժերում- II փուլ» ծրագիրն իրականացվում է Եվրոպայի խորհրդի կողմից՝ Հայաստանի համար իրականացվող 2019-2022 թթ․ գործողությունների ծրագրի շրջանակում։
Ծրագրի հիմնական նպատակն է նպաստել զինված ուժերում մարդու իրավունքների, մասնավորապես կին զինծառայողների իրավունքների պաշտպանությանը և զինվորական գործերով իրավական գործընթացների արդյունավետության ամրապնդմանը՝ աջակցելով իրավական ակտերի մշակման հմտությունների և կարողությունների զարգացմանը՝ ի նպաստ մարդու իրավունքների պաշտպանության 2020-2022 թվականների ազգային ռազմավարության իրականացման։ Ծրագրի առանձնահատուկ նպատակը զինված ուժերում կանանց ներգրավվածության բարձրացումն է՝ Եվրոպայի խորհրդի չափորոշիչներին և հանձնարարականներին համապատասխան:

The course "Human rights in the armed forces" has been included in the curriculum of the Military University
13 December, 2022 10:30On December 12, the opening ceremony of the auditorium for the course "Human Rights in the Armed Forces" was held at the Military University. The delegation headed by Leila Zhdanova, deputy head of the Yerevan office of the Council of Europe, took part in the opening ceremony of the auditorium equipped with the support of the "Human Rights and Women in the Armed Forces of Armenia - Phase II" project.
The Deputy Minister of Defence thanked the team of the "Human Rights and Women in the Armed Forces of Armenia - Phase II" program for their willingness to support the servicemen of the Armed Forces, develop their abilities and skills within the framework of training and educational activities.
During the meeting, the parties confirmed their willingness to ensure the development and continuity of cooperation, and discussed new directions of further cooperation, particularly in the field of ensuring human rights in the Armed Forces. The "Human Rights and Women in the Armed Forces of Armenia - Phase II" program is implemented by the Council of Europe within the framework of the 2019-2022 Action Plan for Armenia.
The main goal of the program is to contribute to the protection of human rights in the Armed Forces, in particular, the rights of women servicemen, and to strengthen the effectiveness of legal processes in military affairs, supporting the development of skills and abilities in the development of legal acts, in order to contribute to the implementation of the National Strategy for the Protection of Human Rights 2020-2022. The specific objective of the project is to increase the involvement of women in the armed forces in accordance with the standards and recommendations of the Council of Europe.