Հաշմանդամություն ունեցող զինծառայողները կմեկնեն Երուսաղեմ
11 Նոյեմբերի, 2022 15:00Բարեգործական ծրագիրը, որի նպատակը 44-օրյա պատերազմի հետևանքով ծանր վիրավորումներ ստացած նախկին զինծառայողների հոգեբանական վերականգնմանը և վերաինտեգրմանը նպաստելն է, մշակվել է ՀՀ ԱԺ պաշտպանության և անվտանգության մշտական հանձնաժողովի և Երուսաղեմի Հայոց Պատրիարքարանի համատեղ ջանքերով։ Նախաձեռնությանը միացել և ՀՀ ԱԺ պաշտպանության և անվտանգության մշտական հարցերի հանձնաժողովի հետ միասին դրա իրականացման առաջնորդությունն է ստանձնել ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը։
Հանդիպման ընթացքում ՀՀ ԱԺ պաշտպանության և անվտանգության մշտական հարցերի հանձնաժողովի նախագահ Ա․ Քոչարյանն ընդգծել է, որ ծրագրի իրականացմանը Պաշտպանության նախարարության միանալով ծրագրի առաքելությունը լրացվել է նոր իմաստով՝ ապահովել մշտական կապը բանակի և հայրենիքի պաշտպանների միջև՝ նրանց պահելով պետության ու բանակի մշտական հոգածության ներքո, ամրապնդել կապը բանակի, նրա պաշտպանների և եկեղեցու միջև։ Եվ այս խորհուրդի մարմնավորումն է այն, որ վիրավոր զինծառայողներին ուղեկցող խմբում ներգրավված են ինչպես պատերազմի բովով անցած սպաներ, այնպես էլ ՀՀ ԶՈՒ հոգևոր առաջնորդ Մովսես վարդապետ Սարգսյանը: Ուխտագնացության մասնակիցներին ՀՀ ԶՈՒ հոգևոր առաջնորդը փոխանցել է Վեհափառ Հայրապետի օրհնությունը։
Ողջունելով ուխտագնացության մասնակիցներին, Պաշտպանության նախարարի տեղեկալ Ա․ Սարգսյանը Պաշտպանության նախարարության ամբողջական սատարումն է հայտնել ծրագրին, կարևորել դրա շարունակականության ապահովումը՝ հույս հայտնելով, որ հնարավորինս մեծ թվով վիրավոր զինծառայողներ հաղորդակից կլինեն ծրագրին։
Հերթական խումբը Երուսաղեմ կմեկնի նոյեմբերի 15-ին՝ ԱԺ պաշտպանության և անվտանգության մշտական հարցերի հանձնաժողովի ներկայացուցիչների ուղեկցությամբ։

Servicemen with disabilities will leave for Jerusalem
11 November, 2022 15:00The charitable program, the purpose of which is to contribute to the psychological rehabilitation and reintegration of former servicemen who had severe injuries as a result of the 44-day war, was developed by the joint efforts of the RA NA Standing Committee on Defence and Security and the Armenian Patriarchate of Jerusalem. The RA Ministry of Defence joined the initiative and took the leadership of its implementation together with the Committee on Defence and Security of the National Assembly of the Republic of Armenia.
During the meeting, the Chairman of the Committee on Defence and Security of the RA National Assembly, A. Kocharyan, stressed that with the Ministry of Defence joining the program, the mission of the program was supplemented in a new sense: to ensure constant communication between the army and the defenders of the Motherland, keeping them under the constant care of the state and the army, to strengthen the connection between the army, its defenders and the church. The embodiment of this advice is that both officers who have passed through the crucible of war and the spiritual leader of the RA Armed Forces Vardapet Movses Sargsyan are involved in the group accompanying the wounded servicemen. The spiritual leader of the RA Armed Forces conveyed the blessing of the Supreme Patriarch to the participants of the pilgrimage.
Welcoming the participants of the pilgrimage, Deputy Defence Minister A. Sargsyan expressed the full support of the Ministry of Defence to the program, stressed the importance of ensuring its continuity, expressing the hope that as many wounded servicemen as possible would take part in the program.
The next group will leave for Jerusalem on November 15, accompanied by representatives of the National Defence and Security Standing Committee.