Հաշմանդամություն ունեցող զինծառայողները կմեկնեն Երուսաղեմ
11 Նոյեմբերի, 2022 15:00Բարեգործական ծրագիրը, որի նպատակը 44-օրյա պատերազմի հետևանքով ծանր վիրավորումներ ստացած նախկին զինծառայողների հոգեբանական վերականգնմանը և վերաինտեգրմանը նպաստելն է, մշակվել է ՀՀ ԱԺ պաշտպանության և անվտանգության մշտական հանձնաժողովի և Երուսաղեմի Հայոց Պատրիարքարանի համատեղ ջանքերով։ Նախաձեռնությանը միացել և ՀՀ ԱԺ պաշտպանության և անվտանգության մշտական հարցերի հանձնաժողովի հետ միասին դրա իրականացման առաջնորդությունն է ստանձնել ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը։
Հանդիպման ընթացքում ՀՀ ԱԺ պաշտպանության և անվտանգության մշտական հարցերի հանձնաժողովի նախագահ Ա․ Քոչարյանն ընդգծել է, որ ծրագրի իրականացմանը Պաշտպանության նախարարության միանալով ծրագրի առաքելությունը լրացվել է նոր իմաստով՝ ապահովել մշտական կապը բանակի և հայրենիքի պաշտպանների միջև՝ նրանց պահելով պետության ու բանակի մշտական հոգածության ներքո, ամրապնդել կապը բանակի, նրա պաշտպանների և եկեղեցու միջև։ Եվ այս խորհուրդի մարմնավորումն է այն, որ վիրավոր զինծառայողներին ուղեկցող խմբում ներգրավված են ինչպես պատերազմի բովով անցած սպաներ, այնպես էլ ՀՀ ԶՈՒ հոգևոր առաջնորդ Մովսես վարդապետ Սարգսյանը: Ուխտագնացության մասնակիցներին ՀՀ ԶՈՒ հոգևոր առաջնորդը փոխանցել է Վեհափառ Հայրապետի օրհնությունը։
Ողջունելով ուխտագնացության մասնակիցներին, Պաշտպանության նախարարի տեղեկալ Ա․ Սարգսյանը Պաշտպանության նախարարության ամբողջական սատարումն է հայտնել ծրագրին, կարևորել դրա շարունակականության ապահովումը՝ հույս հայտնելով, որ հնարավորինս մեծ թվով վիրավոր զինծառայողներ հաղորդակից կլինեն ծրագրին։
Հերթական խումբը Երուսաղեմ կմեկնի նոյեմբերի 15-ին՝ ԱԺ պաշտպանության և անվտանգության մշտական հարցերի հանձնաժողովի ներկայացուցիչների ուղեկցությամբ։

Военнослужащие с инвалидностью отправятся в Иерусалим
11 Ноября, 2022 15:00Благотворительная программа, целью которой является содействие психологической реабилитации и реинтеграции бывших военнослужащих, получивших тяжелые ранения в результате 44-дневной войны, была разработана совместными усилиями Постоянной комиссии НС РА по обороне и безопасности и Армянской патриархии Иерусалима. Министерство обороны РА присоединилось к инициативе и взяло на себя руководство ее реализацией совместно с Комитетом по обороне и безопасности Национального Собрания Республики Армения.
В ходе встречи председатель Комитета по обороне и безопасности Национального Собрания РА А.Кочарян подчеркнул, что с присоединением к программе Министерства обороны миссия программы дополнилась новым смыслом: обеспечить постоянную связь между армией и защитниками Отечества, держа их под постоянной опекой государства и армии, укреплять связь между армией, ее защитниками и церковью. Воплощением этого совета является то, что в группе, сопровождающей раненых военнослужащих, участвуют как офицеры, прошедшие через горнило войны, так и духовный лидер Вооруженных сил РА Вардапет Мовсес Саргсян. Духовный лидер Вооруженных Сил РА передал участникам паломничества благословение Верховного Патриарха.
Приветствуя участников паломничества, заместитель министра обороны А. Саргсян выразил полную поддержку Министерством обороны программе, подчеркнул важность обеспечения ее непрерывности, выразив надежду, что в программе примут участие как можно больше раненых военнослужащих.
Очередная группа отправится в Иерусалим 15 ноября в сопровождении представителей постоянной комиссии НС по вопросам обороны и безопасности.