Սուրեն Պապիկյանն ու Իզաբել Դյումոնը քննարկել են ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքով ստեղծված իրադրությունը
10 Հոկտեմբերի, 2022 23:10Հոկտեմբերի 10-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանն ընդունել է Ֆրանսիայի նախագահի գրասենյակի խորհրդական Իզաբել Դյումոնին: Հանդիպմանը մասնակցել է նաև ՀՀ-ում Ֆրանսիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Անն Լույոն:
Սուրեն Պապիկյանը շնորհակալություն է հայտնել Ֆրանսիայի կառավարությանը` Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ Ադրբեջանի լայնածավալ ագրեսիան խստորեն դատապարտելու, ճշգրիտ և հասցեական գնահատականներ տալու, ինչպես նաև տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման ջանքերին աջակցելու համար: Պաշտպանության նախարարը ներկայացրել է ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքով ստեղծված իրադրությունը:
Տիկին Դյումոնը վերահաստատել է ֆրանսիական կողմի դիրքորոշումը, ըստ որի`ադրբեջանական զինված ուժերը պետք է դուրս բերվեն Հայաստանի ինքնիշխան տարածքից, իսկ առկա խնդիրները պետք է լուծվեն բացառապես խաղաղ ճանապարհով:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաև պաշտպանական ոլորտում հայ-ֆրանսիական համագործակցությանը, մասնավորապես` սեպտեմբերի 27-ին ՀՀ պաշտպանության նախարարի Ֆրանսիա կատարած այցի ընթացքում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրականացմանն առնչվող հարցեր:

Сурен Папикян и Изабель Дюмон обсудили ситуацию, создавшуюся в результате азербайджанской агрессии
10 Октября, 2022 23:1010 октября министр обороны Армении Сурен Папикян принял советника аппарата президента Франции Изабель Дюмон. Во встрече также приняла участие Чрезвычайный и Полномочный Посол Франции в Армении Анн Луйо.
Сурен Папикян поблагодарил правительство Франции за резкое осуждение крупномасштабной агрессии Азербайджана против суверенной территории Армении, за точные и целенаправленные оценки, а также за поддержку усилий по установлению мира в регионе. Министр обороны представил ситуацию, создавшуюся в результате азербайджанской агрессии.
Госпожа Дюмон подтвердила позицию французской стороны, согласно которой азербайджанские вооруженные силы должны быть выведены с суверенной территории Армении, а существующие проблемы должны быть решены исключительно мирным путем.
В ходе встречи также были обсуждены вопросы, касающиеся армяно-французского сотрудничества в области обороны, в частности, вопросы, связанные с реализацией договоренностей, достигнутых в ходе визита министра обороны Армении во Францию 27 сентября.