Սուրեն Պապիկյանն ու Իզաբել Դյումոնը քննարկել են ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքով ստեղծված իրադրությունը
10 Հոկտեմբերի, 2022 23:10Հոկտեմբերի 10-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանն ընդունել է Ֆրանսիայի նախագահի գրասենյակի խորհրդական Իզաբել Դյումոնին: Հանդիպմանը մասնակցել է նաև ՀՀ-ում Ֆրանսիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Անն Լույոն:
Սուրեն Պապիկյանը շնորհակալություն է հայտնել Ֆրանսիայի կառավարությանը` Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ Ադրբեջանի լայնածավալ ագրեսիան խստորեն դատապարտելու, ճշգրիտ և հասցեական գնահատականներ տալու, ինչպես նաև տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման ջանքերին աջակցելու համար: Պաշտպանության նախարարը ներկայացրել է ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքով ստեղծված իրադրությունը:
Տիկին Դյումոնը վերահաստատել է ֆրանսիական կողմի դիրքորոշումը, ըստ որի`ադրբեջանական զինված ուժերը պետք է դուրս բերվեն Հայաստանի ինքնիշխան տարածքից, իսկ առկա խնդիրները պետք է լուծվեն բացառապես խաղաղ ճանապարհով:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաև պաշտպանական ոլորտում հայ-ֆրանսիական համագործակցությանը, մասնավորապես` սեպտեմբերի 27-ին ՀՀ պաշտպանության նախարարի Ֆրանսիա կատարած այցի ընթացքում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրականացմանն առնչվող հարցեր:

Suren Papikyan and Isabelle Dumont discussed the situation created as a result of Azerbaijani aggression
10 October, 2022 23:10On October 10, Minister of Defence of Armenia Suren Papikyan received Isabelle Dumont, adviser to the French President's Office. Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of France to Armenia Anne Luyo also participated in the meeting.
Suren Papikyan thanked the French government for strongly condemning Azerbaijan's large-scale aggression against the sovereign territory of Armenia, for giving accurate and targeted assessments, as well as for supporting efforts to establish peace in the region. The Minister of Defence presented the situation created as a result of the Azerbaijani aggression.
Ms. Dumont reaffirmed the position of the French side, according to which the Azerbaijani armed forces should be withdrawn from the sovereign territory of Armenia, and the existing problems should be resolved exclusively peacefully.
During the meeting, issues related to Armenian-French cooperation in the field of defense were also discussed, in particular, issues related to the implementation of the agreements reached during the visit of the Minister of Defense of Armenia to France on September 27.