Անցկացվել է «Խաղաղության մարտիկ» մրցույթի «Էրուդիտ» մրցաձևը
19 Օգոստոսի, 2022 16:26«Միջազգային բանակային խաղեր-2022» մրցաշարի շրջանակում Հայաստանում անցկացվող «Խաղաղության մարտիկ» մրցույթի մասնակիցներն ուժերն են չափում ֆիզիկական պատրաստվածության, ճարպկության, արագության և դիպուկության ցուցադրմամբ: Մրցութային հանձնաժողովը գնահատում է նաև զինված ուժերի գործունեությանն առնչվող թեմաների, պատմության իմացությունը:
ՀՀ ՊՆ «Մայր Հայաստան» ռազմական պատմության թանգարանում օգոստոսի 18-ին անցկացվել է ռազմապատմագիտական գիտելիքների ստուգման «Էրուդիտ» մրցաձևը՝ թեստավորման ձևաչափով: Յուրաքանչյուր թեստում ներառվել է 80 հարց` առավելապես Հայրենական մեծ պատերազմի, միջազգային մարդասիրական իրավունքի, աշխարհագրության և մշակույթի վերաբերյալ:
Ռազմական պատմության իմացությամբ մյուս մասնակիցներին գերազանցել է Ռուսաստանի թիմը: Երկրորդ տեղում Բելառուսն է, երրորդը՝ Ղազախստանը:
«Խաղաղության մարտիկ» մրցույթի մասնակիցները ծաղիկներ են խոնարհել Անհայտ զինվորի հուշահամալիրի անմար կրակի մոտ, շրջել են «Մայր Հայաստան» թանգարանում, ծանոթացել Հայրենական Մեծ պատերազմի ուշագրավ դրվագների ու հաղթանակների մասին պատմող, Արցախյան ազատամարտի հերոսական էջերը ներկայացնող ցուցանմուշներին:

The "Erudit" competition type of the "Warrior of Peace" competition was held
19 August, 2022 16:26On August 18, the "Erudit" competition for testing military history knowledge was held in the "Mother Armenia" military history museum of the RA Ministry of Defence in a testing format. Each test included 80 questions, mostly about the Great Patriotic War, international humanitarian law, geography and culture.
The Russian team surpassed other participants in their knowledge of military history. Belarus is in second place, Kazakhstan is third.
The participants of the "Warrior of Peace" contest laid flowers at the Eternal Flame of the Memorial of the Unknown Soldier, toured the "Mother Armenia" museum, got acquainted with exhibits telling about the remarkable episodes and victories of the Great Patriotic War, representing the heroic pages of the Artsakh War.