Անցկացվել է «Խաղաղության մարտիկ» մրցույթի «Էրուդիտ» մրցաձևը
19 Օգոստոսի, 2022 16:26«Միջազգային բանակային խաղեր-2022» մրցաշարի շրջանակում Հայաստանում անցկացվող «Խաղաղության մարտիկ» մրցույթի մասնակիցներն ուժերն են չափում ֆիզիկական պատրաստվածության, ճարպկության, արագության և դիպուկության ցուցադրմամբ: Մրցութային հանձնաժողովը գնահատում է նաև զինված ուժերի գործունեությանն առնչվող թեմաների, պատմության իմացությունը:
ՀՀ ՊՆ «Մայր Հայաստան» ռազմական պատմության թանգարանում օգոստոսի 18-ին անցկացվել է ռազմապատմագիտական գիտելիքների ստուգման «Էրուդիտ» մրցաձևը՝ թեստավորման ձևաչափով: Յուրաքանչյուր թեստում ներառվել է 80 հարց` առավելապես Հայրենական մեծ պատերազմի, միջազգային մարդասիրական իրավունքի, աշխարհագրության և մշակույթի վերաբերյալ:
Ռազմական պատմության իմացությամբ մյուս մասնակիցներին գերազանցել է Ռուսաստանի թիմը: Երկրորդ տեղում Բելառուսն է, երրորդը՝ Ղազախստանը:
«Խաղաղության մարտիկ» մրցույթի մասնակիցները ծաղիկներ են խոնարհել Անհայտ զինվորի հուշահամալիրի անմար կրակի մոտ, շրջել են «Մայր Հայաստան» թանգարանում, ծանոթացել Հայրենական Մեծ պատերազմի ուշագրավ դրվագների ու հաղթանակների մասին պատմող, Արցախյան ազատամարտի հերոսական էջերը ներկայացնող ցուցանմուշներին:

Состоялся конкурс «Эрудит» соревнования «Воин мира»
19 Августа, 2022 16:26Участники конкурса «Воин мира», проходящего в Армении в рамках турнира «Армейские международные игры-2022», измеряют свою силу, демонстрируя физическую подготовку, ловкость, скорость и меткость. Конкурсная комиссия также оценивает знание тем и истории, связанных с деятельностью Вооруженных Сил.
18 августа в военно-историческом музее «Мать Армения» Министерства обороны РА в тестовом формате был проведен конкурс «Эрудит» на проверку военно-исторических знаний. Каждый тест включал 80 вопросов, в основном о Великой Отечественной войне, международном гуманитарном праве, географии и культуре.
Российская команда превзошла других участников по знаниям военной истории. Беларусь на втором месте, Казахстан на третьем.
Участники конкурса «Воин мира» возложили цветы к Вечному огню Мемориала Неизвестному солдату, посетили музей «Мать-Армения», ознакомились с экспонатами, рассказывающими о знаменательных эпизодах и победах Великой Отечественной войны, представляющих героические страницы Арцахской войны.