Ստորագրվել է 2022թ. Հայաստանի և Լիտվայի միջև երկկողմ ռազմական համագործակցության ծրագիրը
2 Դեկտեմբերի, 2021 19:38Խորհրդակցությունների ընթացքում քննարկվել են տարածաշրջանային անվտանգությանը և միջազգային զարգացումներին, ինչպես նաև Հայաստանի և Լիտվայի պաշտպանության նախարարությունների համագործակցությանն առնչվող հարցեր: Լևոն Այվազյանը ներկայացրել է Հայաստանի սահմաններին տիրող իրավիճակը և լարվածության թուլացման ուղղությամբ անհրաժեշտ քայլերի վերաբերյալ Հայաստանի մոտեցումները:
Հանդիպման մասնակիցներն ամփոփել են երկկողմ համագործակցության շրջանակում նախորդ տարիներին կատարված աշխատանքները, քննարկել համագործակցության զարգացման հնարավորությունները: Ձեռք բերված պայմանավորվածությունների հիման վրա ստորագրվել է 2022թ. Հայաստանի և Լիտվայի միջև երկկողմ ռազմական համագործակցության ծրագիրը, որով նախատեսվում է իրականացնել 71 միջոցառում Հայաստանում և Լիտվայում: Միջոցառումները վերաբերում են փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում փորձի փոխանակմանը, անձնակազմի պատրաստությանը, ռազմական բժշկությանը և ռազմաքաղաքական խորհրդակցություններին:

Подписан план двустороннего военного сотрудничества на 2022г. между Арменией и Литвой
2 декабря в административном комплексе Министерства обороны РА прошли консультации по вопросам планирования армяно-литовского сдвустороннего отрудничества в сфере обороны, в которых приняли участие делегации во главе с начальником Департамента оборонной политики и международного сотрудничества Республики Армения Левоном Айвазяном и начальником Управления международных связей и операций Министерства национальной обороны Литвы Андрюсом Пурванецкасом.
В ходе консультаций были обсуждены вопросы, касающиеся региональной безопасности, международного развития, а также сотрудничества между министерствами обороны Армении и Литвы. Левон Айвазян представил ситуацию на границах Армении, подходы Армении к необходимым шагам для снижения напряженности.
Участники встречи подвели итоги работы, проделанной за предыдущие годы в рамках двустороннего сотрудничества, обсудили возможности развития сотрудничества. На основании достигнутых договоренностей подписан План двустороннего военного сотрудничества между Арменией и Литвой на 2022 г., который предусматривает проведение 71 мероприятия в Армении и Литве. Мероприятия касаются обмена опытом в областях, представляющих взаимный интерес, подготовки кадров, военной медицины, военно-политических консультаций.