1 Դեկտեմբերի, 2021 15:05Ի գիտություն բնակարանային հաշվառման ընդգրկված երկարամյա ծառայության զինթոշակառուների`
ՀՀ պաշտպանության նախարարության համակարգում զինվորական ծառայությունից սահմանված կարգով արձակված և զինվորական ծառայության ընթացքում որպես բնակարանային ապահովության իրավունք ունեցող հաշվառված նախկին զինծառայողներին ՀՀ կառավարության 2019 թվականի մայիսի 10-ի N 540-Ն որոշմամբ սահմանված կարգով շարունակվում է բնակարան կամ բնակելի տուն գնելու համար անհատույց պետական ֆինանսական աջակցության տրամադրման գործընթացը:
ՀՀ մարզերում բնակարանային հաշվառման հերթացուցակում ընդգրկված և դեռևս բնակարանային գործերը չթարմացրած շահառուներին ևս մեկ անգամ առաջարկվում է ՀՀ ՊՆ ԶԱ ՍՊ և ՎՀ գլխավոր վարչություն (հասցե՝ ք. Երևան, Բաբայան փող. 4, հեռ. 010-28-74-41) ներկայացնել հետևյալ փաստաթղթերը.
- զորացրման հրամանի լուսապատճենը,
- շահառուի և նրա ընտանիքի անդամների անձնագրերի լուսապատճեները (բնօրինակների հետ),
- ամուսնության (ամուսնալուծության) վկայականի լուսապատճենը (բնօրինակների հետ միասին),
- անձնագրային բաժնից տեղեկանք շահառուի և նրա ընտանիքի անդամների հաշվառման հասցեների վերաբերյալ,
- շահառուի և նրա ընտանիքի անդամների հաշվառման վայրի բնակարանի (բնակելի տան) սեփականության իրավունքի վկայականների լուսապատճեները (բնօրինակների հետ), ինչպես նաև նշված բնակարաններում հաշվառված անձանց վերաբերյալ տեղեկանք անձնագրային բաժնից,
- տեղեկանք համատիրությունից բնակվող անձանց վերաբերյալ,
- տեղեկանք ՀՀ կառավարության առընթեր անշարժ գույքի կադաստրի պետական կոմիտեի համապատասխան ստորաբաժանումից` շահառուի և նրա ընտանիքի անդամների անվամբ վերջին 5 տարիների ընթացքում ՀՀ տարածքում սեփականության իրավունքով առկա բնակելի նշանակության անշարժ գույքի ձեռքբերման և (կամ) օտարման վերաբերյալ,
- աղետի գոտում հաշվառվածների կամ աղետից տուժած անձանց, ինչպես նաև փախստականների դեպքում` համապատասխան մարմնի կողմից տրված տեղեկանք բնակարանով կամ դրա ձեռքբերման համար համապատասխան վկայագրով ապահովված չլինելու մասին:
Խնդրում ենք պարտադիր կրել պաշտպանիչ դիմակ:
Այն զինթոշակառուները, ովքեր հնարավորություն չեն ունենա փաստաթղթերը ներկայացնել առձեռն, կարող են ուղարկել փոստով՝ ք. Երևան, Բաբայան փող. 4 հասցեով:

The statement of the Central Housing Commission of the RA Ministry of Defense
For the information military pensioners of long-term service included in the housing register: in accordance with the procedure defined by the RA Government Decree N 540-N of May 10, 2019, the process of providing gratuitous state financial support for the purchase of an apartment or house to former military personnel exempted from military service in the system of the Ministry of Defense of the Republic of Armenia and having the right to housing during military service continues.
The beneficiaries included in the queue for housing registration in the regions of the Republic of Armenia, which have not yet updated their housing affairs, are again invited to submit the following documents to the General Department of the Ministry of Defense of the Republic of Armenia for military personnel health care, social security and veterans issues (address: Yerevan , Babayan str. 4, tel. 010-28-74-41).
- a photocopy of the demobilization order,
- photocopies of the passports of the beneficiary and his family members (with originals),
- a photocopy of the marriage (divorce) certificate (together with the originals),
- reference from the passport department on the registration addresses of the beneficiary and his / her family members,
- a certificate from the passport office about the registration addresses of the beneficiary and his family members,
- photocopies of certificates of ownership of an apartment (residential building) at the place of residence of the beneficiary and his family members (with originals), as well as a reference from the passport department about persons registered in these apartments,
- reference from the condominium about the residents,
- a reference from the relevant subdivision of the State Committee for Real Estate Cadastre under the Government of the Republic of Armenia on the acquisition and (or) alienation of residential real estate with the right of ownership in the territory of the Republic of Armenia during the last 5 years on behalf of the beneficiary and his family members,
- reference issued by the relevant body to persons registered in the disaster zone or victims of a natural disaster, as well as in the case of refugees, that they were not provided with an apartment or a corresponding certificate for its purchase.
Please be sure to wear a protective mask.
Military pensioners who cannot submit the documents on the spot can send them by mail to the address : Yerevan, Babayan 4.