The Minister of Defence of Georgia Irakli Chikovani visited the Armenian Genocide Memorial to honor the memory of the Martyrs. The Minister laid a wreath at the Memorial and placed flowers at the eternal flame that commemorates the Martyrs of the Armenian Genocide.
ԱվելինThe Minister of Defence of Georgia planted a personalized spruce tree on the premises
The Minister of Defence of Georgia, Irakli Chikovani, planted a personalized spruce tree on the premises of the Ministry of Defence’s administrative complex.
ԱվելինА tête-à-tête conversation took place between Suren Papikyan and Irakli Chikovani
After the welcoming ceremony at the headquarters of the Ministry of Defence, a tête-à-tête conversation took place between the Minister of Defence of Armenia, Suren Papikyan, and the Minister of Defence of Georgia, Irakli Chikovani. This was followed by a meeting with the extended delegations. During the meeting, the current level of cooperation was highly valued. Issues related to Armenia-Georgia cooperation in the field of defence and regional security were discussed. The parties also presented details regarding the ongoing reforms in the Armed Forces of both countries. At the end of the meeting, the Defence Ministers signed the 2024 cooperation plan between the Ministry of Defence of the Republic of Armenia and the Ministry of Defence of Georgia.
ԱվելինSuren Papikyan hosted Irakli Chikovani at the headquarters of the Ministry of Defence
On July 12th, the Minister of Defence of the Republic of Armenia, Suren Papikyan, hosted the Defence Minister of Georgia, Irakli Chikovani, who arrived in Armenia for an official visit, at the headquarters of the Ministry of Defence. At the Ministry of Defence, a welcoming ceremony for Defence Minister Irakli Chikovani took place, featuring a guard of honor and a military band. The national anthems of the Republic of Armenia and Georgia were played.
ԱվելինТhe Minister of Defence of Georgia arrived in the Republic of Armenia for an official visit
On July 12th, the delegation led by the Minister of Defence of Georgia, Irakli Chikovani, arrived in the Republic of Armenia for an official visit.
ԱվելինMeeting in the administrative complex of the Ministry of Defence of the Republic of Armenia
On the sidelines of his working visit to Armenia, the Secretary General of the Austrian Federal Minister of Defence and Defence Policy Director of the Austrian Ministry of Defence, Dr. Arnold Kammel, met with the Head of the Department of Defence Policy and International Cooperation of the Ministry of Defence of the Republic of Armenia Mr. Levon Ayvazyan. The parties presented the progress and priorities of reforms in both countries and discussed possibilities for exchanging experiences in these areas. They also addressed prospective directions of cooperation in the defence field and issues related to multilateral cooperation formats. As part of his visit, Dr. Arnold Kammel visited the NDRU of the RA MoD and met with the university’s Professors and Lecturers staff. Dr. Arnold Kammel paid tribute to the Martyrs of the Armenian Genocide at the Tsitsernakaberd Memorial Complex.