As part of his official visit to Georgia on 2 September, the Minister of Defence of the Republic of Armenia Suren Papikyan met with the Prime Minister of Georgia Irakli Kobakhidze. The Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Armenia to Georgia, Ashot Smbatyan, also attended the meeting. During the discussions, both sides emphasized the strategic relations between Armenia and Georgia, highlighting the effectiveness of regular high-level contacts between delegations. The Prime Minister of Georgia welcomed the strengthening of Armenia-Georgia cooperation in the defence sector and expressed his full support for this ongoing process. In his turn, Minister of Defence of the Republic of Armenia Suren Papikyan underscored the importance of enhancing defence cooperation and conveyed the greetings of Prime Minister of the Republic of Armenia Nikol Pashinyan. Both the Prime Minister Irakli Kobakhidze and the Minister of Defence Suren Papikyan emphasized the importance of establishing long-term and stable peace in the region. The Georgian side has expressed its readiness to continue supporting efforts to establish peace in the region.
Within the framework of his official visit RA Defence Minister Suren Papikyan visited Heroes Square
Within the framework of his official visit to Georgia, RA Defence Minister Suren Papikyan visited Heroes Square, laid a wreath at the memorial and paid tribute to the memory of the victims.
The heads of the Defence establishments discussed a number of other issues related to Armenia-Georgia cooperation in the field of defence
After the welcoming ceremony of the Minister of Defence of the Republic of Armenia Suren Papikyan at the Ministry of Defence of Georgia, the private conversation between the Ministers of Defence of Armenia and Georgia started, which continued with the expanded delegations. During the meeting, the Ministers highlighted the activation and enhancement of cooperation in the field of military education, as well as the importance of establishing long-term and stable peace in the region. An agreement was reached to study also the possibilities of further expansion of bilateral defence cooperation and inclusion of new fields through mutual visits of different groups. The heads of the Defence establishments of Armenia and Georgia also discussed a number of other issues related to Armenia-Georgia cooperation in the field of defence and regional security.
A welcoming ceremony for RA Defence Minister Suren Papikyan took place
On September 2, within the framework of the official visit to Georgia, a welcoming ceremony for RA Defence Minister Suren Papikyan took place at the Ministry of Defence of Georgia, featuring a guard of honor and a military band. The national anthems of both countries were played.
The delegation led by the Minister of Defence of the Republic of Armenia, left for Georgia
At the invitation of Georgian Defence Minister Irakli Chikovani, the delegation led by the Minister of Defence of the Republic of Armenia, Suren Papikyan, left for Georgia on September 1st on an official visit.