The Ministry of Defence of Azerbaijan has once again disseminated disinformation
The statement issued by the Azerbaijani Ministry of Defence, alleging that on March 16, at approximately 6:35 p.m., units of the Armenian Armed Forces fired on Azerbaijani positions in the southeastern part of the border, does not correspond to reality. It is worth noting that the Office of the Prime Minister of the Republic of Armenia has proposed the establishment of a joint Armenia-Azerbaijan mechanism for investigating ceasefire violations and related reports. However, Azerbaijan has yet to respond to this initiative.
The statement issued by the Ministry of Defence of Azerbaijan, alleging that on March 16, at approximately 9:45 a.m., the Armed Forces of the Republic of Armenia opened fire on Azerbaijani positions located in the southeastern part of the border, does not correspond to reality. It is essential to highlight that the Office of the Prime Minister of the Republic of Armenia has proposed the establishment of a joint Armenian-Azerbaijani mechanism for the investigation of ceasefire violations and related incidents. However, Azerbaijan has yet to respond to this proposal.
ԱվելինSuren Papikyan received the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Kingdom of the Netherlands
On March 6, the Minister of Defence of the Republic of Armenia Suren Papikyan received the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Kingdom of the Netherlands to Armenia, Marieke Harriet Monroy-Winter and the Defence Attaché, Lieutenant Colonel Erik van Vuuren. The meeting focused on potential areas of defence cooperation between Armenia and the Netherlands, particularly in the context of agreements reached during the February 15 meeting in Munich with the Minister of Defence of the Netherlands Ruben Brekelmans. Discussions also covered regional and international security issues.
The statement issued by the Ministry of Defence of Azerbaijan, alleging that on March 4 at approximately 10:05 p.m., units of the Armenian Armed Forces opened fire at Azerbaijani combat positions in the southeastern part of the border, does not correspond to reality. It is important to note that the Office of the Prime Minister of the Republic of Armenia has proposed the establishment of a joint Armenian-Azerbaijani mechanism to investigate ceasefire violations and related incidents. However, Azerbaijan has yet to respond to this proposal.
ԱվելինThe Chief of the General Staff of the Armed Forces laid a wreath at the Tomb of the Unknown Soldier in Athens
The First Deputy Minister of Defence-Chief of the General Staff of the Armed Forces of the Republic of Armenia, Lieutenant General Edward Asryan, currently on an official visit to Greece, laid a wreath at the Tomb of the Unknown Soldier in Athens.
ԱվելինLieutenant General Edward Asryan, met with the Minister of National Defence of Greece
During his official visit to Greece, the First Deputy Minister of Defence-Chief of the General Staff of the Armed Forces of the Republic of Armenia, Lieutenant General Edward Asryan, met with the Minister of National Defence of Greece, Nikolaos Dendias. The meeting focused on Armenia-Greece cooperation in the field of defence. Lieutenant General Asryan provided an overview of the ongoing reforms in the RA Armed Forces, highlighting the progress made. Minister Dendias reaffirmed the readiness of Greece to support the implementation of these reforms. The parties also discussed regional security issues.
ԱվելինThe delegation led by Edward Asryan is on an official visit to the Hellenic Republic
The delegation led by the First Deputy Minister of Defence-Chief of the General Staff of the Armed Forces of the Republic of Armenia, Lieutenant General Edward Asryan, is on an official visit to the Hellenic Republic at the invitation of the Chief of the Hellenic National Defence General Staff, General Dimitrios Choupis. On February 27, an official welcoming ceremony was held in honor of Lieutenant General Edward Asryan, featuring a guard of honor and a military orchestra. The national anthems of both countries were played. Following a private discussion between the Chiefs of the General Staff, an expanded-format meeting took place. The discussions focused on Armenia-Greece cooperation in the defence sector, with both sides highly appreciating the progress achieved thus far. They reviewed past collaborative efforts and outlined further steps to enhance bilateral defence relations. Additionally, the parties discussed cooperation within the trilateral Armenia-Greece-Cyprus format in the defence domain. The meeting also provided an opportunity for an exchange of views on regional security issues.
ԱվելինSuren Papikyan received the Ambassador of the Republic of France
On February 21, the Minister of Defence of the Republic of Armenia Suren Papikyan received the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of France to the Republic of Armenia Olivier Decottignies. During the meeting, the sides discussed ongoing programs and upcoming initiatives within the framework of Armenia-France defence cooperation, as well as the progress of agreements reached between the Defence Ministers of the two countries. Additionally, they exchanged views on recent international and regional developments.
ԱվելինThe first phase of the “Partner Capacity Coherence Initiative 2025” is conducted
From February 17 to 21, as part of the visit of the NATO delegation to the Republic of Armenia, the first phase of the “Partner Capacity Coherence Initiative 2025” is conducted. This collective training aims to enhance Armenia-NATO cooperation. Representatives from NATO Member and Partner states also participate in the event.
ԱվելինLieutenant General Edward Asryan participated in a panel discussion of the Chiefs of Defence Staffs
On February 15, on the margins of the Munich Security Conference, the First Deputy Minister of Defence- Chief of the General Staff of the Armed Forces of the Republic of Armenia, Lieutenant General Edward Asryan, participated in a panel discussion of the Chiefs of Defence Staffs titled “Views of the Military on Total Defence.” He also attended an evening event hosted by the Chief of the Defence Staff of the German Armed Forces, which summarized the key outcomes of high-ranking military officials’ participation in the conference. During the event Lieutenant General Asryan held private meetings with the Chiefs of Defence Staffs of the United States, Sweden, Germany, and Latvia.
ԱվելինSuren Papikyan attended an official lunch hosted for Defence Ministers participating in the Munich Security Conference
On February 15, the Minister of Defence of the Republic of Armenia Suren Papikyan attended an official lunch hosted on behalf of the Federal Minister of Defence of the Federal Republic of Germany Boris Pistorius for Defence Ministers participating in the Munich Security Conference. During the event, Minister Papikyan held a brief discussion with his counterpart, Defence Minister of Bulgaria Atanas Zaprianov.
ԱվելինThe Minister of Defence of the Republic of Armenia met with the Minister of Defence of the Kingdom of the Netherlands
On February 15, the Minister of Defence of the Republic of Armenia Suren Papikyan met with the Minister of Defence of the Kingdom of the Netherlands Ruben Brekelmans. The Ministers discussed prospects for Armenia-Netherlands cooperation in the defence sector, identifying military education, joint exercises, experience exchange, and other areas of cooperation. They also addressed issues related to regional and international security.