Պաշտպանության նախարարն ընդունել է ԵՄ պատվիրակության ղեկավարին
4 Հոկտեմբերի, 2021 18:14Հոկտեմբերի 4-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Արշակ Կարապետյանն ընդունել է ՀՀ-ում Եվրամիության պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Անդրեա Վիկտորինին:
Հանդիպմանը մասնակցել է նաև ԵՄ պատվիրակության ղեկավարի տեղակալ Յան Պլեշինգերը:
Արշակ Կարապետյանը ներկայացրել է սահմանային իրավիճակը՝ նշելով ադրբեջանական կողմի՝ իրադրության ապակայունացմանը միտված գործողությունների մասին:
Իր հերթին, Անդրեա Վիկտորինը տեղեկացրել է, որ ԵՄ-ն աջակցում է արցախյան հակամարտության կարգավորման հարցում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ջանքերին` պատրաստակամություն հայտնելով ներդրում ունենալ այդ ձևաչափով բանակցությունների վերսկսման գործում:
Հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձել են նաև տարածաշրջանային անվտանգությանն առնչվող մի շարք հարցերի:

Министр обороны принял главу делегации ЕС
4 Октября, 2021 18:144 октября министр обороны РА Аршак Карапетян принял главу делегации ЕС в Армении, посла Андреа Викторини. Во встрече также принял участие заместитель главы делегации ЕС Ян Плешингер.
Аршак Карапетян представил пограничную ситуацию, отметив действия азербайджанской стороны, направленные на дестабилизацию ситуации.
В свою очередь Андреа Викторин сообщила, что ЕС поддерживает усилия сопредседателей Минской группы ОБСЕ по урегулированию арцахского конфликта, выразив готовность способствовать возобновлению переговоров в таком масштабе.