Պաշտպանության նախարարն ընդունել է Միացյալ Թագավորության դեսպանին
24 Սեպտեմբերի, 2021 19:02Սեպտեմբերի 24-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Արշակ Կարապետյանն ընդունել է ՀՀ-ում Միացյալ Թագավորության արտակարգ և լիազոր դեսպան պարոն Ջոն Գալագերին:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են տարածաշրջանային անվտանգությանն առնչվող հարցեր: Պաշտպանության նախարարը ներկայացրել է սահմանային իրավիճակը` նշելով ադրբեջանական կողմից իրադրությունը ապակայունացնելուն միտված գործողությունների մասին:
Դեսպան Գալագերը նշել է, որ Միացյալ Թագավորությունն աջակցում է տարածաշրջանում երկարատև խաղաղության և կայունության հաստատման նախաձեռնություններին և շարունակելու է ջանքեր գործադրել այդ ուղղությամբ:
Քննարկվել են նաև պաշտպանական բնագավառում երկկողմ համագործակցությանն առնչվող հարցեր: Կողմերը պատրաստակամություն են հայտնել շարունակել արդյունավետ ընթացող ծրագրերը՝ հնարավորության դեպքում նախաձեռնելով փոխգործակցության նոր ուղղություններ:

Министр обороны принял посла Соединенного Королевства
24 Сентября, 2021 19:0224 сентября министр обороны РА Аршак Карапетян принял чрезвычайного и полномочного посла Соединенного Королевства в Республике Армения, господина Джона Галлахера.
В ходе встречи обсуждались вопросы региональной безопасности. Министр обороны представил пограничную ситуацию, отметив действия Азербайджана по дестабилизации ситуации.
Посол Галлахер отметил, что Соединенное Королевство поддерживает инициативы по утверждению долгосрочного мира и стабильности в регионе и будет продолжать прилагать усилия в этом направлении.
Обсуждались также вопросы двустороннего сотрудничества в сфере обороны. Стороны выразили готовность продолжить эффективные программы, по возможности инициируя новые направления сотрудничества.