Ամփոփվել են «Պրոֆեսիոնալ» մրցաձևի արդյունքները
27 Օգոստոսի, 2021 17:27Մրցափուլի մասնակիցները, բացառապես քարտեզի և կողմնացույցի օգնությամբ, հաղթահարել են բարդ լեռնային տեղանքում կահավորված արգելագոտին` ստուգողական կետերում նշումներ կատարելով քարտեզի վրա: Մրցավարական հանձնաժողովը մասնակից թիմերի գործողությունները գնահատելիս հաշվի է առել մրցագոտու հաղթահարման ժամկետը և քարտեզի վրա կատարված նշումներով կողմնորոշվելու հմտությունները:
«Պրոֆեսիոնալ» մրցաձևի բոլոր երեք մրցափուլերի՝ «Մարտական պատրաստության համալիր վարժություններ», «Բուժօգնության կազմակերպում» և «Կողմնորոշում տեղանքում», արդյունքների ամփոփումից և համադրումից հետո մրցաձևի հաղթող է ճանաչվել ՀՀ զինված ուժերի հավաքական թիմը: Երկրորդ տեղում` Ղազախստանի, երրորդ տեղում` Ռուսաստանի թիմերն են:
Հիշեցնենք, որ «Խաղաղության մարտիկ» մրցույթի առաջին` «Տեր և տիկին» մրցաձևում նույնպես լավագույն արդյունք է գրանցել Հայաստանի թիմը:

Подведены итоги конкурса «Профессионал»
27 Августа, 2021 17:27Участники тура исключительно с помощью карты и компаса преодолевали полосу препятствий, установленную в сложной горной местности, делая отметки на карте в контрольных точках. При оценке действий команд-участниц судейская комиссия учитывала время преодоления полосы препятствий и умение ориентироваться отметками, нанесенными на карту.
После подведения итогов и сопоставления результатов всех трех туров соревнований «Профессионал» - «Комплексные упражнения по боевой подготовке», «Организация медицинской помощи», «Ориентация в местности», победителем соревнований была признана команда Вооруженных Сил РА. На втором месте команда Казахстана, на третьем - России.
Напомним, и в первом соревновании конкурса «Воин мира» - «Кавалер и Сударыня», лучший результат зафиксирован у сборной Армении.