Պաշտպանության նախարարը հանդիպել է եռամսյա հավաքների մասնակիցներին
27 Օգոստոսի, 2021 12:03Զրուցելով պահեստազորի՝ շարքային, ենթասպայական ու սպայական կազմի հետ, պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարը կոչ է արել անել ամեն ինչ՝ հավաքների եռամսյա ժամանակահատվածն արդյունավետ օգտագործելու համար։ Արշակ Կարապետյանը հորդորել է հարգել հարամանատարներին և անվերապահորեն կատարել նրանց հրամանները։ Պաշտպանության նախարարը շեշտել է, որ արվելու է առավելագույնը, որպեսզի հավաքների մասնակիցները լիարժեք ներգրավվեն զորամասի առօրյային և մարտական պատրաստությանը։ Արշակ Կարապետյանը նաև վստահեցրել է, որ կառավարության կողմից արվելու է հնարավորը՝ հավաքների հետ կապված, մասնակիցների սոցիալական խնդիրները լուծելու համար։
Պաշտպանության նախարարը եղել է դաշտային ճաշարանում և ստուգել սննդի որակը՝ անձամբ համտեսելով մատուցվող ճաշատեսակները։
Արշակ Կարապետյանն այցելել է նաև վրանային ավան, տեղում ծանոթացել հավաքի մասնակիցների կենցաղ-կացարանային պայմաններին, զորամիավորման ու զորամասի հրամկազմին հանձնարարել անել առավելագույնը՝ որակյալ սնունդն ու կացարանային պատշաճ պայմաններն ապահովելու համար։
Այնուհետև Արշակ Կարապետյանն այցելել է նորաստեղծ Հատուկ զորամիավորում, որի ղեկավար կազմին է ներկայացրել նորանշանակ հրամանատար, գեներալ-մայոր Արտակ Բուդաղյանին։ Պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարը բարձր է գնահատել գեներալ-մայոր Բուդաղյանի ավանդը բանակաշինության և Հայրենիքի պաշտպանության գործում և ընդգծել, որ զորամիավորման անձնակազմը պետք է մշտապես պատրաստ լինի իր առջև դրված խնդիրների կատարմանը։
Արշակ Կարապետյանը հրամանատարական կազմին հորդորել է անել առավելագույնը՝ եռամսյա հավաքների շրջանակում ստորաբաժանումները համալրած պահեստազորայինների վերապատրաստումն առավել արդյունավետ անցկացնելու համար։
Աշխատանքային շրջայցի ավարտին նախարար Կարապետյանը եղել է եռամսյա հավաքների անցկացման շրջաններից ևս մեկում, հանդիպել պահեստազորայիններին և ծանոթացել նրանց համար ստեղծված սոցիալ-կենցաղային պայմաններին։ Նախարարը հավաստել է, որ իր այցերը պարբերական են լինելու, իսկ հավաքների անցկացման հետ կապված խնդիրները գտնվում են իր անմիջական հսկողության ներքո։ Արշակ Կարապետյանը շնորհակալություն է հայտնել պահեստազորայիններին՝ Հայրենիքի պաշտպանության գործին ոչ թե խոսքով, այլ գործով մասնակցելու համար։

Министр обороны встретился с участниками трехмесячных сборов
27 Августа, 2021 12:03Побеседовав с рядовыми, младшими офицерскими и офицерскими составами резерва глава оборонного ведомства призвал сделать все, чтобы использовать трехмесячный срок сборов максимально эффективно. Аршак Карапетян призвал уважать командиров и безоговорочно выполнять их приказы. Министр обороны подчеркнул, что будет сделан максимум для того, чтобы участники сборов в полной мере были вовлечены в повседневную жизнь и боевую подготовку воинской части. Аршак Карапетян также заверил, что правительство сделает все возможное для решения социальных проблем участников в связи со сборами.
Министр обороны посетил полевую столовую и проверил качество блюд, лично продегустировав подаваемые блюда.
Аршак Карапетян посетил палаточный городок, на месте ознакомился с условиями проживания участников сбора, поручил командованию армейского корпуса и воинской части сделать все возможное для обеспечения качественного питания и надлежащих условий проживания.
Затем Аршак Карапетян посетил созданное Специальное подразделение, руководящему составу которого представил новоназначенного командира, генерал-майора Артака Будагяна. Глава оборонного ведомства высоко оценил вклад генерал-майора Будагяна в строительство армии и защиту родины и подчеркнул, что личный состав армейского корпуса всегда должен быть готов к выполнению поставленных перед ним задач.
Аршак Карапетян призвал командование максимально эффективно проводить обучение резервистов, пополнивших подразделения в рамках трехмесячных сборов.
В завершение рабочей поездки министр Карапетян посетил один из районов проведения трехмесячных сборов, встретился с резервистами и ознакомился с созданными для них социально-бытовыми условиями. Министр заверил, что его визиты будут регулярными, а вопросы, связанные с проведением сборов, находятся под его непосредственным контролем. Аршак Карапетян поблагодарил резервистов за участие в защите Отечества не на словах, а на деле.