Հայաստանում կանցկացվի «Խաղաղության մարտիկ» մրցույթը
19 Օգոստոսի, 2021 16:42Մրցույթին մասնակցելու հայտ է ներկայացրել 6 պետություն՝ Հայաստանի, Ռուսաստանի, Բելառուսի, Ղազախստանի, Հունաստանի Հանրապետությունները և Քաթարի Պետությունը։
Միջոցառումն անցկացվելու է Մոնթե Մելքոնյանի անվան ռազմամարզական վարժարանի և ՀՀ ԶՈՒ զորամասերից մեկի բազաների վրա։
Մրցախաղի բացման հանդիսավոր արարողությունն անցկացվելու է օգոստոսի 22-ին, փակման արարողությունը՝ սեպտեմբերի 1-ին: Մրցումներն անցկացվելու են Երևանում, Դիլիջանում և Իջևանում: Մասնակից պետությունների թիմերն ուժերը չափելու են ռազմամարզական «Աթլետ», ռազմամասնագիտական «Պրոֆեսիոնալ», կրակային պատրաստության «Դիպուկահար», գրական-գեղարվեստական և պարային-երաժշտական «Տեր և Տիկին», ռազմական պատմության գիտելիքների ստուգման «Էրուդիտ» մրցաձևերում: Ռազմամարզական մրցույթի ծրագիրը հագեցած է լինելու նաև մշակութային ծրագրերով, այցելություններով պատմամշակութային և տեսարժան վայրեր:

19 Августа, 2021 16:42Заявки на участие в конкурсе подали шесть стран: Армения, Россия, Беларусь, Казахстан, Греция и Государство Катар.
Мероприятие пройдет на базах военно-спортивного лицея имени Монте Мелконяна и одной из воинских частей ВС РА.
Торжественная церемония открытия спортивного соревнования состоится 22 августа, церемония закрытия - 1 сентября. Соревнования пройдут в Ереване, Дилижане и Иджеване. Команды стран-участниц будут соревноваться в военно-спортивном состязании «Атлет», военно-профессиональном состязании «Профессионал», состязании по огневой подготовке «Снайпер», литературно-художественном и танцевально-музыкальном состязании «Кавалер и Сударыня» и состязании по проверке знаний военной истории «Эрудит». Программа военно-спортивного конкурса будет насыщена культурными программами, посещением исторических и культурных достопримечательностей.