ՀՀ պաշտպանության նախարարն ընդունել է ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանին
6 Օգոստոսի, 2021 18:49Արման Թաթոյանն Արշակ Կարապետյանին ներկայացրել է Զինված ուժերին վերաբերող՝ պաշտպանի գրասենյակի կատարած աշխատանքի արդյունքները, ընդգծել համագործակցության դրական ազդեցությունը առկա խնդիրների վերհանման և վերլուծության վրա, ինչպես նաև դրանց լուծումների կարևորությունը։
Պաշտպանության նախարար Արշակ Կարապետյանը կարևորել է Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակի աշխատանքը, մասնավորապես ակտիվ գործակցությունը ՀՀ ՊՆ և ԶՈւ ԳՇ համապատասխան կառույցների հետ։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են 44-օրյա պատերազմին և հետպատերազմյան սահմանային լարվածությանը վերաբերող այն հարցերը, որոնք ուղիղ առնչություն ունեն մարդու իրավունքների պաշտպանության հետ։
Նախարար Կարապետյանն ընդգծել է, որ այժմ Զինված ուժերում իրականացվում են կարգապահության ամրապնդմանը, զորքերի մարտունակության բարձրացմանն ուղղված, ինչպես նաև զինծառայողների սոցիալական ապահովության համալիր միջոցառումներ։
Մարդու իրավունքների պաշտպանը նաև տեղեկացրել է, որ գրասենյակի կողմից իրականացվել է հասարակության շրջանում սպայի դերի բարձրացման հետ կապված ուսումնասիրություն, որի շրջանակում այժմ պատրաստվում է համապատասխան զեկույց։

Министр обороны РА принял Защитника прав человека РА
6 Августа, 2021 18:49Арман Татоян представил Аршаку Карапетяну результаты работ, проделанных офисом Защитника, касающихся вооруженных сил, подчеркнул положительное влияние сотрудничества на выявление и анализ существующих проблем, а также важность их решения.
Министр обороны Аршак Карапетян отметил работу Офиса Защитника прав человека, в частности активное сотрудничество с соответствующими структурами МО РА и ГШ ВС.
В ходе встречи обсуждались вопросы, касающиеся 44-дневной войны и послевоенной пограничной напряженности, которые напрямую связаны с защитой прав человека.
Министр Карапетян подчеркнул, что в настоящее время в Вооруженных силах проводятся комплексные мероприятия, направленные на укрепление дисциплины и повышение боеспособности войск, а также на социальное обеспечение военнослужащих.
Защитник прав человека также сообщил, что офисом проведено исследование, связанное с повышением роли офицера в обществе, в рамках которого сейчас готовится соответствующий отчет.