ՀՀ պաշտպանության նախարարն ընդունել է ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանին
6 Օգոստոսի, 2021 18:49Արման Թաթոյանն Արշակ Կարապետյանին ներկայացրել է Զինված ուժերին վերաբերող՝ պաշտպանի գրասենյակի կատարած աշխատանքի արդյունքները, ընդգծել համագործակցության դրական ազդեցությունը առկա խնդիրների վերհանման և վերլուծության վրա, ինչպես նաև դրանց լուծումների կարևորությունը։
Պաշտպանության նախարար Արշակ Կարապետյանը կարևորել է Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակի աշխատանքը, մասնավորապես ակտիվ գործակցությունը ՀՀ ՊՆ և ԶՈւ ԳՇ համապատասխան կառույցների հետ։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են 44-օրյա պատերազմին և հետպատերազմյան սահմանային լարվածությանը վերաբերող այն հարցերը, որոնք ուղիղ առնչություն ունեն մարդու իրավունքների պաշտպանության հետ։
Նախարար Կարապետյանն ընդգծել է, որ այժմ Զինված ուժերում իրականացվում են կարգապահության ամրապնդմանը, զորքերի մարտունակության բարձրացմանն ուղղված, ինչպես նաև զինծառայողների սոցիալական ապահովության համալիր միջոցառումներ։
Մարդու իրավունքների պաշտպանը նաև տեղեկացրել է, որ գրասենյակի կողմից իրականացվել է հասարակության շրջանում սպայի դերի բարձրացման հետ կապված ուսումնասիրություն, որի շրջանակում այժմ պատրաստվում է համապատասխան զեկույց։

The RA Minister of Defense received the RA Human Rights Defender
6 August, 2021 18:49Arman Tatoyan presented to Arshak Karapetyan the results of the work done by the Defender's Office concerning the armed forces, emphasized the positive impact of the cooperation on the identification and analysis of the existing problems, as well as the importance of their solutions.
The Minister of Defense Arshak Karapetyan mentioned the work of the Human Rights Defender's Office, in particular the active cooperation with the relevant structures of the RA Defense Ministry and the General Staff of the Armed Forces.
During the meeting, the issues related to the 44-day war and post-war border tensions, which are directly related to the protection of human rights, were discussed.
Minister Karapetyan emphasized that the Armed Forces are currently carrying out complex measures aimed at strengthening discipline and increasing the combat effectiveness of the troops, as well as the social security of servicemen.
The Human Rights Defender also informed that the office has carried out a study related to the increase of the officer's role in the society, within the framework of which a corresponding report is now being prepared.