Վարչապետը ԶՈՒ բարձրագույն սպայակազմին է ներկայացրել Պաշտպանության նորանշանակ նախարարին
3 Օգոստոսի, 2021 21:49Նիկոլ Փաշինյանը շնորհակալություն է հայտնել նախկին նախարար Վաղարշակ Հարությունյանին պաշտպանական գերատեսչությունում կատարած աշխատանքի համար և շնորհավորել Արշակ Կարապետյանին՝ նախարարի պաշտոնում նշանակվելու առթիվ: Վարչապետը նշել է, որ ինչպես Վաղարշակ Հարությունյանը, այնպես էլ Արշակ Կարապետյանը նախարարի պարտականություններն ստանձնում է չափազանց բարդ իրավիճակում: «Ես խոսում եմ տարածաշրջանի իրադրության մասին, որը, ցավոք, չենք կարող կայուն համարել: Բայց նաև կարծում եմ, որ սա լավ առիթ է, որպեսզի ես որոշ նկատառումներ ներկայացնեմ այդ կապակցությամբ:
Առաջինը՝ ուզում եմ արձանագրել, որ այսօր Հայաստանի Հանրապետության շուրջ ունենք բավականին լարված իրավիճակ: Գիտեք նաև, որ մայիսի 12-ից Ադրբեջանի զինված ուժերի ստորաբաժանումներն ապօրինի կերպով հատել են Հայաստանի Հանրապետության սահմանը: Եվ այս ընթացքում բազմիցս քննադատություններ են հնչել, թե ինչու Հայաստանի զինված ուժերը միջոցներ չեն ձեռնարկում՝ այդ իրադրությունը հաղթահարելու համար: Ուզում եմ արձանագրել՝ մեր դիրքորոշումը ի սկզբանե եղել է հետևյալը. քանի դեռ կա հնարավորություն՝ իրադրությունը լուծել դիվանագիտական, քաղաքական ճանապարհով, մենք գնալու ենք այդ ճանապարհով: Եվ քանի դեռ տեսնում ենք նման հնարավորություն՝ պրոցեսները պիտի տանենք հենց այդ ճանապարհով»,- նշել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Վարչապետը լավ առիթ է համարել այսօրվա հանդիպումը և տեղի ունեցող պրոցեսների վերաբերյալ ԶՈՒ հրամկազմի հետ կիսվել է տեսակետներով և տեղեկատվությամբ: «Ուզում եմ արձանագրել, որ, ըստ էության, Ադրբեջանը շարունակում է որոշակի ագրեսիվ քաղաքականություն վարել Հայաստանի Հանրապետության նկատմամբ: Եվ այդ քաղաքականության առանձնահատկությունը հետևյալն է՝ Ադրբեջանը փորձում է տպավորություն ստեղծել, թե ինքը տարածաշրջանում և Հայաստանի շուրջ ստեղծել է մի օրակարգ, և ինքը, ըստ էության, պարտադրում է այդ օրակարգը: Այսինքն՝ այդպիսի տպավորություն է ուզում ստեղծել:
Պիտի արձանագրենք, որ մենք մեր սեփական օրակարգն ունենք, և Հայաստանի Հանրապետությունը, ըստ էության, եղել է և շարունակում է մնալ իր միջազգային պարտավորությունների շրջանակում: Եվ մի նրբության մասին նաև պիտի ձեզ տեղյակ պահեմ, որ այդ օրակարգի վերաբերյալ Ադրբեջանը փորձում է սեփական մեկնաբանությունները ներկայացնել, և ինչպես բազմիցս եմ ասել, նպատակն այդ օրակագի հարցերի լուծման վիժեցումն է: Այսինքն՝ իրականում փորձ է արվում հնարավորություն չտալ լուծել հարցեր, որոնք գտնվում են նաև Հայաստանի Հանրապետության կառավարության օրակարգում»,- ասել է վարչապետը և անդրադարձել կոնկրետ մի քանի կետերի:
«Գիտեք, որ նաև նախընտրական շրջանում բազմիցս խոսել եմ տարածաշրջանի կոմունիկացիաների բացման թեմայի շուրջ: Եվ սա նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության կարևոր դրույթներից մեկն է: Ուզում եմ շատ հստակ լինի և կարծում եմ հրապարակային հայտարարություններից էլ բոլորդ այդ եզրակացություններն արել եք, որ տարածաշրջանային կոմունիկացիաների բացումը Հայաստանի Հանրապետության կառավարության առաջնահերթություններից է: Եվ ի՞նչ է անում Ադրբեջանը. փորձում է այս թեմային ավելացնել կոմպոնենտներ, որոնք իրենց բովանդակությամբ անընդունելի են Հայաստանի Հանրապետության համար: Նկատի ունեմ, մասնավորապես՝ միջանցքի մասին խոսակցությունները: Բոլորը պետք է իմանան, որ Հայաստանի Հանրապետության տարածքով միջանցքի վերաբերյալ երբեք որևէ պայմանավորվածություն չի եղել: Եվ Հայաստանի Հանրապետությունը ո՛չ բանավոր, ո՛չ գրավոր այդ թեմայի վերաբերյալ ոչ միայն որևէ պարտավորություն չի ստանձնել, այլև մենք բոլոր դեպքերում, երբ այդպիսի նախադասություններ հնչել են, հստակ մեր դիրքորոշումներն արտահայտել ենք: Եվ այն պայմանավորվածությունները, որ ունենք, ըստ էության, արտահայտված են նոյեմբերի 9-ի և հունվարի 11-ի հայտարարությունների մեջ:
Շատ է խոսվում այն մասին, նաև՝ քաղաքական դաշտում շահարկումներ են տեղի ունենում, թե կան հայտարարություններին կից ինչ-որ գաղտնի արձանագրություններ, գաղտնի պայմանավորվածություններ: Բացարձակապես որևէ նման բան չկա: Եվ ես շատ կարևոր եմ համարում, որ դուք բոլորդ դա իմանաք:
Կա՞ արդյոք պայմանավորվածություն կոմունիկացիաների բացման վերաբերյալ: Այո՛, կա այդպիսի պայմանավորվածություն: Եվ դա հստակ արձանագրված, ձևակերպված է հունվարի 11-ի հայտարարության մեջ: Ի՞նչ է գրված այդ հայտարարության մեջ: Այդ հայտարարության մեջ գրված է, որ Հայաստանի Հանրապետությունը պիտի հնարավորություն ունենա Ադրբեջանի տարածքով տարանցել բեռներ: Ադրբեջանը պիտի հնարավորություն ունենա Հայաստանի տարածքով տարանցել բեռներ: Ես ուզում եմ բոլորիդ ուշադրությունը հրավիրել հունվարի 11-ի հայտարարության տեքստի վրա. այնտեղ շատ հստակ գրված է, որ պետք է քննարկվեն և պայմանավորվածություններ ձեռք բերվեն մաքսային, սահմանապահ, սանիտարական, ֆիտոսանիտարական հսկողության վերաբերյալ: Այսինքն՝ կա հստակ արձանագրում, որ ինչպես ընդունված է տրամաբանորեն և ինչպես տեղի է ունենում, Հայաստանի տարածքը՝ որպես տարանցիկ ուղի օգտագործելու պարագայում, ինչպես մնացած բոլոր դեպքերում է, այդ հատումը պետք է տեղի ունենա այդ կանոններով. ինչպես են օրինակ այսօր հատում Վրաստանի կամ Իրանի Իսլամական Հանրապետության քաղաքացիները: Այսինքն՝ այդ նույն կանոններով: Իհարկե, մենք այդ օրակարգն ենք ընդունել:
Ինչո՞ւ ենք ընդունել այդ օրակարգը: Դա էլ եմ ուզում ասել: Որովհետև Ադրբեջանի վերջին՝ համարյա 30 տարվա քաղաքականությունը եղել է Հայաստանի շրջապափակումը: Այսինքն՝ կոմունիկացիաների բացումն իրականում մեր օրակարգն է, ոչ թե Ադրբեջանի: Որովհետև մենք համարում ենք, որ կոմունիկացիաների բացումով հաղթահարում ենք Հայաստանի Հարապետությունը շրջափակելու Ադրբեջանի քաղաքականությունը: Եվ Ադրբեջանը միջանցքային տրամաբանությունը հենց դրա համար է առաջ բերում՝ իմանալով, որ դա մեզ համար անընդունելի է: Նա ուզում է, որ իրադարձություններն այնպես զարգանան, որպեսզի կոմունիկացիաների բացում տեղի չունենա: Այսսինքն՝ Հայաստանի ապաշրջափակում տեղի չունենա: Սա շատ պարզ տրամաբանություն է: Եվ շատ կարևոր է, որ մենք բոլորս այս նրբություններն արձանագրենք»,- նշել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Հաջորդիվ վարչապետն անդրադարձել է սահմանների դեմարկացիայի և դելիմիտացիայի թեմային: «Նախընտրական շրջանում ես էլի մի քանի անգամ ասել եմ, որ սա մեր օրակարգն է: Եվ դուք հիշում եք այդ, այսպես ասած, «սարսափազդու» փաստաթղթի արտահոսքի պայմաններում և օրերին կառավարության նիստում ես հայտարարեցի, որ մենք ընդունում ենք այդ օրակարգը և ընդունելու ենք այդ օրակարգը: Դա նաև մեր օրակարգն է, որովհետև ունենալ դեմարկացված և դելիմիտացված սահմաններ, մոտավորապես նույնն է, թե ունենալ պարիսպ սեփական երկրի շուրջ: Եվ ես շարունակում եմ այս դիրքորոշումն ունենալ:
Նախկինում էլ այդ փաստաթղթի քննարկման ժամանակ մենք ասել ենք, որ մեզ համար անընդունելի է ադրբեջանական զորքերի ներկայությունը մեր տարածքում և այդ պայմաններում դեմարկացիայի ու դելիմիտացիայի պրոցես իրականացնելը: Եվ մենք այն ժամանակ հենց այս պայմաններն էինք առաջադրել՝ այդ խնդիրը լուծելու և այդ ճանապարհով առաջ գնալու համար:
Հայաստանի դիրքորոշումները, կարծում եմ, համահունչ են և արտահայտված են միջազգային հանրության դիրքորոշումների հետ, որն արտահայտվել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության նոյեմբերից հետո հրապարակված մի քանի հայտարարություններով: Շատ կարևոր է նաև արձանագրել, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները, մասնավորապես ապրիլի 13-ի հայտարարությամբ, արձանագրել են կարգավորման անհրաժեշտությունը կողմերին հայտնի սկզբունքների և տարրերի հիման վրա: Այսինքն՝ ինչի՞ համար եմ սա ասում, որպեսզի հստակ արձանագրենք, որ միջազգային հանրությունն ինքն է արձանագրում կոնֆլիկտի լուծման անհրաժեշտությունը, հետևաբար արձանագրում է կոնֆլիկտի գոյությունը:
Եվ այս առումով էլ պիտի արձանագրեմ, որ մեր մոտեցումները և դիրքորոշումները խնդրի գոյության հատվածով, համահունչ են միջազգային հանրությանը»,- նշել է վարչապետը:
Նիկոլ Փաշինյանն արձանագրել է, որ 2021թ. հունիսի 20-ի արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններում իշխանությունները Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիներից ստացել են մանդատ՝ Հայաստանի Հանրապետության և մեր տարածաշրջանի համար խաղաղ զարգացման դարաշրջան բացելու վերաբերյալ: «Մենք վճռական ենք այս ճանապարհով գնալու համար, բայց պիտի արձանագրենք, որ ցավոք դա միայն Հայաստանի Հանրապետությունից չի կախված: Սա է ամբողջ խնդիրը: Խաղաղությունը, ցավոք, միայն մեզնից չի կախված և կախված է նրանից, թե մեր և միջազգային հանրության ջանքերով ինչքանով կկարողանանք տարածաշրջանի խաղաղությանը սպառնալիք հանդիսացող երկրներին բերել կառուցողական դաշտ, բայց մյուս կողմից մենք պետք է ընդունենք նաև այդ օրակարգը, որ մենք էլ մեր հերթին պետք է լինենք մաքսիմալ կառուցողական, որպեսզի ժողովրդից ստացած մանդատը կարողանանք իրացնել, իհարկե ոչ երբեք Հայաստանի Հանրապետության ազգային և պետական շահերի հաշվին»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Կառավարության ղեկավարն ընդգծել է, որ մեծագույն խնդիրն է՝ Զինված ուժերի բարեփոխումների գործընթացն առավելագույն թափով իրականացնելը: «Մենք բոլորս շատ մեծ պատասխանատվության տակ ենք և պետք է կրենք այդ պատասխանատվությունը: Փաստն այն է, որ ճակատագիրը հենց մեր վրա է դրել, այս օրակարգն առաջադրել և մենք մենք պետք է պատվով դուրս գանք այս մարտահրավերներից: Այստեղ Պաշտպանության նախարարի դերը դժվար է գերագնահատել: Պարոն Կարապետյան, Ձեզ հաջողություն եմ մաղթում այս օրակարգը սպասարկելու և առաջ տանելու գործում: Իհարկե, մենք իրար հետ աշխատում ենք արդեն բավականին երկար ժամանակ, գործնականում ավելի քան 2 տարի և հույս ունեմ, որ նաև մեր համատեղ աշխատանքի պատմությունը կօգնի մեզ, որպեսզի Պաշտպանության նախարարությունը և կառավարության մյուս մարմիններն ու Զինված ուժերը սինքրոն գործեն: Հետևաբար ես մեզ բոլորիս հաջողություն եմ մաղթում այս ճանապարհին»,- ասել է վարչապետը:
Իր հերթին, Վաղարշակ Հարությունյանը նշել է, որ ունենք ռազմաքաղաքական իրավիճակ, որը պարտադրում է մեզ ունենալ մարտունակ բանակ: «Կարևորագույն խնդիրն է այսօր՝ ավարտին հասցնել մեր բարեփոխումները: Դա է այն երաշխիքը, որ կապահովի մեր պետության անվտանգությունը: Ուզում եմ բոլորիդ շնորհակալություն հայտնել համատեղ ծառայության համար և մաղթել բարի ծառայություն: Ես մնում եմ ձեր շարքերում»,- ասել է նա:
Պաշտպանության նորանշանակ նախարար Արշակ Կարապետյանը նշել է. «Պարոն վարչապետ, թույլ տվեք բոլորիս անունից՝ սկսած զինվորից, վերջացրած նախարարից, շնորհավորել Ձեզ վարչապետի պաշտոնը երկրորդ անգամ ստանձնելու և մեր ժողովրդից ստացած մանդատի կապակցությամբ: Ուզում եմ Ձեզ հավատացնել, որ մենք հասկանում ենք ստեղծված իրավիճակը, մենք հասկանում ենք, թե ինչ պայմաններում ենք ստանձնում այս պաշտոնները և չենք վերաբերվում դրանց որպես պաշտոն: Ես խոսել եմ Կորպուսի հրամանատարների հետ, որոնք մեզ լսում են, խոսել եմ Պաշտպանության բանակի հրամանատարի հետ: Մենք սա համարում ենք որպես պարտականություն, հայ տղամարդու, հայ սպայի պարտականություն՝ իր երկիրը պաշտպանելու համար: Մենք ամեն ինչ անելու ենք, որ մեր երկրում հակառակորդի ոտնձգություններից խաղաղություն ապահովենք, մենք ամեն ինչ անելու ենք մեր սահմանները պաշտպանելու և արդեն նախաձեռնված ներդրումների և բարեփոխումների շնորհիվ հայկական բանակի ռեսուրսները վերականգնելու համար, որպեսզի ՀՀ ԶՈՒ-ն կարողանա լինել տարածաշրջանում իր համբավն ունեցող, հզոր բանակներից մեկը: Շնորհակալություն վստահության համար, մեզ բոլորիս ցանկանում եմ այդ գործում հաջողություն: Աստված մեզ պահապան»:
Ամփոփելով հանդիպումը՝ Նիկոլ Փաշինյանը նշել է. «Աստված մեզ ուժ ու կամք տա, որպեսզի մենք մեր ժողովրդի, մեր պետական ազգային նպատակներն իրագործենք»:

Премьер-министр представил новоназначенного министра обороны высшим офицерам Вооруженных сил
3 Августа, 2021 21:49Никол Пашинян поблагодарил бывшего министра Вагаршака Арутюняна за его работу в Министерстве обороны и поздравил Аршака Карапетяна с назначением министром. Премьер-министр отметил, что и Вагаршак Арутюнян, и Аршак Карапетян берут на себя обязанности министра в очень сложной ситуации. «Я говорю о ситуации в регионе, которую, к сожалению, нельзя считать стабильной. Но я думаю, что это хорошая возможность сделать несколько замечаний по этому поводу.
Во-первых, хочу констатировать, что сегодня у нас достаточно напряженная ситуация вокруг Республики Армения. Знаете ли вы, что с 12 мая подразделения Вооруженных сил Азербайджана незаконно пересекли границу Республики Армения? И за это время было много критики по поводу того, почему Вооруженные силы Армении не принимают меры для выхода из этой ситуации. Хочу заявить, что изначально наша позиция была следующей. Пока есть возможность урегулировать ситуацию с помощью дипломатии и политики, мы будем идти этим путем. «Пока мы видим такую возможность, мы должны вести процесс таким образом», - сказал Никол Пашинян.
Премьер-министр посчитал сегодняшнюю встречу хорошим поводом, поделился своим видением происходящих процессов с командованием Вооруженных сил и информацией. «Хочу констатировать, что на самом деле Азербайджан продолжает проводить определенную агрессивную политику в отношении Республики Армения. И особенность этой политики заключается в следующем: Азербайджан пытается создать впечатление, что он создал повестку дня вокруг Армении в регионе, что он, по сути, навязывает эту повестку. То есть он хочет произвести такое впечатление.
Мы должны констатировать, что у нас есть своя повестка дня, Республика Армения, по сути, была, продолжает находиться в рамках своих международных обязательств. И я должен сообщить вам о нюансе, что Азербайджан пытается представить свои собственные комментарии по этой повестке дня, как я уже много раз говорил, цель состоит в том, чтобы прервать решение вопросов этой повестки дня. Иными словами, делается попытка не дать возможности решить вопросы, которые также находятся в повестке дня правительства РА », - сказал премьер, коснувшись нескольких конкретных моментов.
«Вы знаете, что в предвыборный период я много раз говорил об открытии коммуникаций в регионе. И это один из ключевых моментов трехстороннего заявления от 9 ноября. Я хочу быть предельно ясным, я думаю, что все вы сделали вывод из публичных заявлений, что открытие региональных коммуникаций является одним из приоритетов правительства Республики Армения. А что делает Азербайджан? пытается добавить в эту тему компоненты, которые по своему содержанию неприемлемы для Республики Армения. Я имею в виду, в частности, слухи о коридоре. Все должны знать, что никогда не было договоренности о коридоре через территорию Республики Армения. И Республика Армения не брала на себя никаких обязательств ни устно, ни письменно по этой теме,но во всех случаях, когда выносились такие приговоры, мы четко излагали свои позиции. И договоренности, которые у нас есть, по сути, выражены в заявлениях от 9 ноября и 11 января.
Много говорят о том, что в политической сфере ходят слухи, что к объявлениям прилагаются какие-то секретные протоколы и секретные соглашения. Абсолютно такого нет. И я думаю, очень важно, чтобы вы все это знали.
Есть договоренность об открытии коммуникаций? Да, такое соглашение есть. И об этом четко говорится в заявлении от 11 января. Что написано в этом заявлении? В заявлении говорится, что Республика Армения должна иметь возможность осуществлять транзит грузов через территорию Азербайджана. Азербайджан должен иметь возможность транзитом товаров через Армению. Хочу обратить ваше внимание на текст объявления от 11 января. Очень четко написано, что нужно обсуждать соглашения о таможенном, пограничном, санитарном, фитосанитарном контроле. Другими словами, есть четкая запись о том, что, как это логически принято, как это бывает, в случае использования территории Армении в качестве транзитного маршрута, как и во всех других случаях,это пересечение должно происходить в соответствии с этими правилами. Например, как сегодня пересекают границу Грузии или Исламской Республики Иран? То есть по тем же правилам. Конечно, мы приняли эту повестку дня.
Почему мы приняли эту повестку дня? Вот что я хочу сказать. Потому что последней политикой Азербайджана почти 30 лет была блокада Армении. Другими словами, открытие коммуникаций - это на самом деле наша повестка дня, а не Азербайджана. Потому что мы считаем, что, открывая коммуникации, мы преодолеваем политику Азербайджана по блокаде Республики Армения. И поэтому Азербайджан использует коридорную логику, понимая, что это для нас неприемлемо. Он хочет, чтобы события развивались таким образом, чтобы не было открытия коммуникаций. Другими словами, разблокировки Армении быть не должно. Это очень простая логика. И вполне возможно, что мы все фиксируем эти нюансы », - сказал Никол Пашинян.
Следующий премьер затронул вопрос демаркации и делимитации границ. «В предвыборный период я несколько раз говорил, что это наша повестка дня. И вы помните, в условиях утечки того так называемого «ужасного» документа Я объявил на заседании правительства, что мы принимаем эту повестку дня ենք мы принимаем эту повестку дня. Это и наша повестка дня, потому что демаркация, разграничение границ почти то же самое, что ограждение собственной страны. И продолжаю занимать эту позицию.
Раньше при обсуждении этого документа мы говорили, что присутствие азербайджанских войск на нашей территории недопустимо для того, чтобы мы в этих условиях проводили процесс демаркации и делимитации. И в то время мы поставили условия для решения этой проблемы, чтобы двигаться вперед по этому пути.
Считаю, что позиция Армении соответствует позиции международного сообщества, которая была выражена в нескольких заявлениях, сделанных после сопредседательства Минской группы ОБСЕ в ноябре. Очень важно отметить, что сопредседатели Минской группы ОБСЕ, в частности в заявлении от 13 апреля, отметили необходимость урегулирования на основе принципов и элементов, известных сторонам. Другими словами, почему я говорю это для того, чтобы четко заявить, что международное сообщество само признает необходимость решения конфликта и, следовательно, регистрирует существование конфликта?
«В этой связи должен констатировать, что наши подходы и позиции по поводу существования проблемы совпадают с мировым сообществом», - сказал премьер-министр.
Никол Пашинян зафиксировал это в 2021 году. На досрочных парламентских выборах 20 июня власти получили от граждан Республики Армения мандат открыть для нашего региона эру мирного развития Республики Армения.«Мы настроены идти этим путем, но должны констатировать, что, к сожалению, это не зависит только от Республики Армения. В этом вся суть. "К сожалению, мир зависит не только от нас, он зависит от усилий нашего международного сообщества в той мере, в какой мы можем создать конструктивное поле для стран, которые угрожают миру в регионе, но, с другой стороны, мы должны принять эту повестку дня. , который, в свою очередь, должен быть максимальным ».« Конструктивно, чтобы мы могли реализовать полученный от народа мандат, конечно, никогда в ущерб национальным и государственным интересам Республики Армения », - сказал Никол Пашинян.
Премьер-министр подчеркнул, что самая большая задача - максимально энергично провести процесс реформирования Вооруженных Сил."Мы все несем большую ответственность, мы должны нести эту ответственность. Дело в том, что судьба возложила на нас себя, чтобы выдвинуть эту повестку дня և мы должны с честью преодолеть эти вызовы. Роль министра обороны здесь сложно переоценить. Г-н Карапетян, желаю вам успехов в выполнении и продвижении этой повестки дня. Конечно, мы работаем вместе давно, на самом деле, больше 2-х лет, надеюсь, что история нашей совместной работы поможет нам наладить работу Минобороны, других государственных органов и Вооруженных Сил. синхронизировать. «Поэтому желаю всем нам успехов на этом пути», - сказал Премьер-министр.
В свою очередь Вагаршак Арутюнян отметил, что у нас военно-политическая ситуация, которая обязывает нас иметь боеспособную армию. «Самая важная задача сегодня - завершить наши реформы. Это гарантия, которая обеспечит безопасность нашего государства. Хочу поблагодарить всех вас за совместное служение и пожелать хорошего обслуживания. «Я остаюсь в ваших рядах », - сказал он.
Об этом сообщил новоназначенный министр обороны Аршак Карапетян. << Г-н премьер-министр, от имени всех нас, от солдат до министра, позвольте мне поздравить вас со вторым вступлением на пост премьер-министра с мандатом, полученным от нашего народа. Хочу вас заверить, что мы понимаем ситуацию, мы понимаем условия, при которых мы занимаем эти позиции, мы не рассматриваем их как позицию. Я разговаривал с командирами корпусов, которые нас слушают, я разговаривал с командующим Армией обороны. Мы считаем это долгом армянина, армянского офицера защищать свою страну. Мы сделаем все возможное, чтобы обеспечить мир в нашей стране от посягательств врага, мы сделаем все возможное, чтобы защитить наши границы, восстановить ресурсы армянской армии за счет уже начатых инвестиций, через реформы.так что Вооруженные Силы РА могут быть одной из самых мощных армий в регионе. Спасибо за доверие, желаю всем нам успехов в этом деле. Благослови нас Бог. "
Подводя итоги встречи, отметил Никол Пашинян. «Дай Бог нам сил и воли, чтобы мы могли достичь целей нашего народа, нашего государства».