20 Հունիսի, 2021 14:04Նմանօրինակ բոլոր տեղեկությունները պաշտպանության նախարարությունում մանրամասն ուսումնասիրության են ենթարկվում։ Առ այս պահը եղած հրապարակումներում առկա պնդումները չեն համապատասխանում իրականությանը։ Ակնհայտ է, որ ուղղորդումների մասին պնդումները հիմնվում են բացառապես զինծառայողներին ընտրական տեղամասեր համակարգված կերպով բերելու փաստի վրա, իսկ հրապարակումներին կից տեսանյութերն ասվածի վկայությունն են. այդ տեսանյութերում ընդամենը պատկերված են ընտրական տեղամասերի մոտ գտնվող զինծառայողներ, իսկ ուղղորդումների մասին պնդումներն այդ տեսանյութերի հեղինակների ենթադրություններն են, որոնք զուրկ են որևէ հիմնավոր փաստարկից։
Ավելին, այս պահին առկա՝ ուղղորդումների վերաբերյալ հրապարակումներում նշված ընտրատեղամասերում, ընտրական հանձնաժողովների կողմից, զինծառայողների քվեարկության հետ կապված խախտումներ չեն արձանագրվել։
Հարկ ենք համարում նշել, որ ժամկետային զինծառայողներին քվեարկության համար խմբերով ընտրական տեղամասեր բերելը պայմանավորված է նրանց տեղաշարժը համակարգված կերպով իրականացնելու ծառայողական անհրաժեշտությամբ։
Ինչ վերաբերում է նախընտրական գործընթացին և բուն քվեարկությանը, ապա առկա է պաշտպանության նախարարի համապատասխան հրաման, որով կտրականապես արգելվում է զինծառայողների շրջանում նախընտրական քարոզչություն իրականացնելն ու որևէ թեկնածուի օգտին քվեարկելու ուղղորդելը։
Համոզիչ կերպով կոչ ենք անում ձեռնպահ մնալ զինծառայողների քվեարկության վերաբերյալ անհիմն, չփաստարկված պնդումներից։ Պաշտպանության նախարարությունը շարունակում է դիտարկել քվեարկության ընթացքը՝ զինծառայողների քվեարկության հետ կապված ահազանգերն ուսումնասիրելու համար։

20 June, 2021 14:04All such information is being studied in detail at the Ministry of Defence. In the publications existing up to the present moment, the statements do not correspond to reality. It is obvious that the statements about the instructions are based exclusively on the fact that the servicemen were brought to the polling stations in a systematic way, and the videos attached to the publications are proof of this: these videos only show military personnel who are near the polling stations, and the statements about the instructions are the assumptions of the authors of these videos, without any valid arguments.
Moreover, at the moment, in the polling stations mentioned in the publications on instructions, no violations related to the voting of servicemen have been registered by the election commissions.
It should be noted that bringing of the servicemen to polling stations in groups for voting is due to the official need to carry out their movement in a systematic manner.
As for the pre-election process and the actual voting, there is a corresponding order of the Minister of Defence, which strictly prohibits the pre-election campaign among the servicemen and ordering them to vote for any candidate.
We strongly urge you to refrain from baseless, unsubstantiated statements about servicemen voting. The Ministry of Defence continues to monitor the voting process in order to study the alarms related to the voting of the servicemen.