20 Հունիսի, 2021 14:04Նմանօրինակ բոլոր տեղեկությունները պաշտպանության նախարարությունում մանրամասն ուսումնասիրության են ենթարկվում։ Առ այս պահը եղած հրապարակումներում առկա պնդումները չեն համապատասխանում իրականությանը։ Ակնհայտ է, որ ուղղորդումների մասին պնդումները հիմնվում են բացառապես զինծառայողներին ընտրական տեղամասեր համակարգված կերպով բերելու փաստի վրա, իսկ հրապարակումներին կից տեսանյութերն ասվածի վկայությունն են. այդ տեսանյութերում ընդամենը պատկերված են ընտրական տեղամասերի մոտ գտնվող զինծառայողներ, իսկ ուղղորդումների մասին պնդումներն այդ տեսանյութերի հեղինակների ենթադրություններն են, որոնք զուրկ են որևէ հիմնավոր փաստարկից։
Ավելին, այս պահին առկա՝ ուղղորդումների վերաբերյալ հրապարակումներում նշված ընտրատեղամասերում, ընտրական հանձնաժողովների կողմից, զինծառայողների քվեարկության հետ կապված խախտումներ չեն արձանագրվել։
Հարկ ենք համարում նշել, որ ժամկետային զինծառայողներին քվեարկության համար խմբերով ընտրական տեղամասեր բերելը պայմանավորված է նրանց տեղաշարժը համակարգված կերպով իրականացնելու ծառայողական անհրաժեշտությամբ։
Ինչ վերաբերում է նախընտրական գործընթացին և բուն քվեարկությանը, ապա առկա է պաշտպանության նախարարի համապատասխան հրաման, որով կտրականապես արգելվում է զինծառայողների շրջանում նախընտրական քարոզչություն իրականացնելն ու որևէ թեկնածուի օգտին քվեարկելու ուղղորդելը։
Համոզիչ կերպով կոչ ենք անում ձեռնպահ մնալ զինծառայողների քվեարկության վերաբերյալ անհիմն, չփաստարկված պնդումներից։ Պաշտպանության նախարարությունը շարունակում է դիտարկել քվեարկության ընթացքը՝ զինծառայողների քվեարկության հետ կապված ահազանգերն ուսումնասիրելու համար։

20 Июня, 2021 14:04Вся подобная информация подробно изучается в Министерстве обороны. В существующих до нынешнего момента публикациях утверждения не соответствуют действительности. Очевидно, что утверждения об указаниях основаны исключительно на факте систематизированной доставки военнослужащих на избирательные участки, и приложенные к публикациям видеозаписи являются тому подтверждением: на этих видеороликах всего лишь показаны военнослужащие, находящиеся возле избирательных участков, и утверждения об указаниях являются предположениями авторов этих видеороликов, не имеющими веских аргументов.
Более того, на данный момент на избирательных участках, указанных в данных публикациях, никаких нарушений, связанных с голосованием военнослужащих, избирательными комиссиями не зафиксировано.
Следует отметить, что приведение военнослужащих срочной службы на избирательные участки группами для голосования обусловлено служебной необходимостью осуществлять их передвижение систематизированно.
Что касается предвыборного процесса и самого голосования, то существует соответствующий приказ министра обороны, который строго запрещает предвыборную агитацию среди военнослужащих и указание им голосовать за какого-либо кандидата.
Настоятельно призываем вас воздержаться от безосновательных, бездоказательных утверждений о голосовании военнослужащих. Министерство обороны продолжает следить за процессом голосования с целью расследования оповещений, связанных с голосованием военнослужащих.