Վաղարշակ Հարությունյանն ընդունել է ՀՀ-ում ԿԽՄԿ պատվիրակության ղեկավարին
11 Հունիսի, 2021 19:34Հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձել են 2020թ. սեպտեմբերին Արցախի դեմ շփման գծի ամբողջ երկայնքով սանձազերծած թուրք-ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքով անհայտ կորած և գերության մեջ հայտնված անձանց ճակատագրերը պարզելուն ուղղված հարցերին:
Վաղարշակ Հարությունյանը ԿԽՄԿ-ի երևանյան գրասենյակի ղեկավարին է հայտնել ՀՀ պաշտպանության նախարարության մտահոգությունը ադրբեջանական իշխանությունների կողմից մինչ օրս ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց իրական թվի քողարկման և այս՝ բացառապես հումանիտար բնույթ կրող հարցը քաղաքական շահարկումների առարկա դարձնելու փորձերի վերաբերյալ: Նշվել է, որ նման գործելաոճը հանդիսանում է միջազգայնորեն ամրագրված իրավունքների, մասնավորապես՝ միջազգային մարդասիրական իրավունքի, ինչպես նաև 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ համատեղ հայտարարության դրույթների շրջանակներում Ադրբեջանի կողմից ստանձնած հանձնառությունների կոպտագույն խախտում:
Վաղարշակ Հարությունյանը միաժամանակ երախտագիտություն է հայտնել ԿԽՄԿ-ի երևանյան գրասենյակի ղեկավարին Ադրբեջանի իրավազորության տակ հայտնված հայազգի անձանց իրավունքների պաշտպանության գործում պատվիրակության կողմից գործադրվող ջանքերի համար, նշել, որ Ժնևյան կոնվենցիաները երաշխավորում են ռազմագերիների իրավունքների պաշտպանությունը, նրանց պատվի և արժանապատվության նկատմամբ հարգանքի իրավունքը, որը պետք է բացառի ցանկացած տեսակի նվաստացնող վերաբերմունք:
Թիերի Ռիբոն իր հերթին հավաստիացրել է, որ ԿԽՄԿ պատվիրակությունն իրականացնում է բոլոր անհրաժեշտ քայլերը՝ անհայտ կորած անձանց ճակատագրերի, ինչպես նաև ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց վերաբերյալ տեղեկատվության պարզաբանման ուղղությամբ:

Вагаршак Арутюнян принял главу делегации МККК в Армении
11 Июня, 2021 19:34В ходе встречи стороны коснулись вопросов выяснения судьбы пропавших без вести лиц и оказавшихся в плену в результате турецко-азербайджанской агрессии, развязанной на всей линии соприкосновения с Арцахом в сентябре 2020 года.
Вагаршак Арутюнян выразил главе ереванского офиса МККК озабоченность Минобороны РА попытками властей Азербайджана скрыть реальное количество военнопленных и гражданских лиц и сделать этот исключительно гуманитарный вопрос предметом политических спекуляций. Было отмечено, что такой стиль работы является грубым нарушением международно закрепленных прав, в частности международному гуманитарному праву, а также грубым нарушением Азербайджаном обязательств по положениям Совместного трехстороннего заявления от 9 ноября 2020г.
В то же время Вагаршак Арутюнян поблагодарил руководителя ереванского офиса МККК за усилия делегации по защите прав армян, находящихся под юрисдикцией Азербайджана, отметил, что Женевские конвенции гарантируют защиту прав военнопленных, право на уважение их чести и достоинства, что должно исключать любые формы унижающего достоинство обращения.
Тьерри Рибо, в свою очередь, заверил, что делегация МККК предпринимает все необходимые шаги для выяснения судьбы пропавших без вести, а также военнопленных и гражданских лиц.