Վաղարշակ Հարությունյանն ընդունել է ՀՀ-ում ԿԽՄԿ պատվիրակության ղեկավարին
11 Հունիսի, 2021 19:34Հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձել են 2020թ. սեպտեմբերին Արցախի դեմ շփման գծի ամբողջ երկայնքով սանձազերծած թուրք-ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքով անհայտ կորած և գերության մեջ հայտնված անձանց ճակատագրերը պարզելուն ուղղված հարցերին:
Վաղարշակ Հարությունյանը ԿԽՄԿ-ի երևանյան գրասենյակի ղեկավարին է հայտնել ՀՀ պաշտպանության նախարարության մտահոգությունը ադրբեջանական իշխանությունների կողմից մինչ օրս ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց իրական թվի քողարկման և այս՝ բացառապես հումանիտար բնույթ կրող հարցը քաղաքական շահարկումների առարկա դարձնելու փորձերի վերաբերյալ: Նշվել է, որ նման գործելաոճը հանդիսանում է միջազգայնորեն ամրագրված իրավունքների, մասնավորապես՝ միջազգային մարդասիրական իրավունքի, ինչպես նաև 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ համատեղ հայտարարության դրույթների շրջանակներում Ադրբեջանի կողմից ստանձնած հանձնառությունների կոպտագույն խախտում:
Վաղարշակ Հարությունյանը միաժամանակ երախտագիտություն է հայտնել ԿԽՄԿ-ի երևանյան գրասենյակի ղեկավարին Ադրբեջանի իրավազորության տակ հայտնված հայազգի անձանց իրավունքների պաշտպանության գործում պատվիրակության կողմից գործադրվող ջանքերի համար, նշել, որ Ժնևյան կոնվենցիաները երաշխավորում են ռազմագերիների իրավունքների պաշտպանությունը, նրանց պատվի և արժանապատվության նկատմամբ հարգանքի իրավունքը, որը պետք է բացառի ցանկացած տեսակի նվաստացնող վերաբերմունք:
Թիերի Ռիբոն իր հերթին հավաստիացրել է, որ ԿԽՄԿ պատվիրակությունն իրականացնում է բոլոր անհրաժեշտ քայլերը՝ անհայտ կորած անձանց ճակատագրերի, ինչպես նաև ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց վերաբերյալ տեղեկատվության պարզաբանման ուղղությամբ:

Vagharshak Harutyunyan received the head of the ICRC delegation in Armenia
11 June, 2021 19:34During the meeting, the parties touched upon the issues of clarifying the fate of the missing and captured as a result of the Turkish-Azerbaijani aggression unleashed along the entire line of contact with Artsakh in September 2020.
Vagharshak Harutyunyan expressed to the head of the ICRC Yerevan office the concern of the RA Ministry of Defence about the attempts of the Azerbaijani authorities to hide the real number of prisoners of war, civilians, and to make this issue, which is exclusively humanitarian, a subject of political speculation. It was noted that this style of work is a gross violation of internationally recognized rights, in particular international humanitarian law, as well as a gross violation by Azerbaijan of obligations under the provisions of the Joint Trilateral Statement of November 9, 2020.
At the same time, Vagharshak Harutyunyan thanked the head of the ICRC Yerevan office for the efforts made by the delegation to protect the rights of Armenians under the jurisdiction of Azerbaijan, noted that the Geneva Conventions guarantee the protection of the rights of prisoners of war, the right to respect for their honour and dignity, which should exclude any form of degrading treatment.
Thierry Rybaut, in turn, assured that the ICRC delegation is taking all necessary steps to clarify the information on the fate of missing persons, as well as prisoners of war and civilians.