5 Հունիսի, 2021 17:39
Հունիսի 5-ին, ականավոր ռազմական գործիչ, Հայաստանի ազգային հերոս, գեներալ-գնդապետ Գուրգեն Դալիբալթայանի ծննդյան օրը, ՀՀ ՊՆ Վ. Սարգսյանի անվան ռազմական համալսարանի համազորային ֆակուլտետն անվանակոչվել է երջանկահիշատակ զինվորականի անունով։
Արարողության ընթացքում ՀՀ պաշտպանության նախարարի պաշտոնակատար Վաղարշակ Հարությունյանը նշել է, որ համազորային ֆակուլտետն այսուհետ կրելու է մի մարդու անուն, ով մեծ դերակատարում է ունեցել Արցախյան առաջին պատերազմում հաղթանակի կերտման գործում, համոզմունք հայտնել, որ գեներալ-գնդապետ Գուրգեն Դալիբալթայանի անցած զինվորական փառավոր ուղին ֆակուլտետում ուսանող կուրսանտների համար հայրենասիրության ու նվիրումի անփոխարինելի օրինակ կդառնա։
Ռազմական համալսարանի մի շարք զինծառայողների Վաղարշակ Հարությունյանը հանձնել է հայրենիքի պաշտպանության գործում ներդրած ավանդի, մարտական գործողությունների ընթացքում ցուցաբերած խիզախության ու անձնվիրության համար ՀՀ նախագահի հրամանագրով շնորհված պետական պարգևները։

5 Июня, 2021 17:395 июня, в день рождения выдающегося военного деятеля, Национального героя Армении, генерал-полковника Гургена Далибалтаяна, общевойсковой факультет МО РА имени В. Саргсяна был переименован в честь незабвенного военного.
В ходе церемонии исполняющий обязанности министра обороны Вагаршак Арутюнян отметил, что отныне общевойсковой факультет будет носить имя человека, сыгравшего большую роль в победе в Первой Арцахской войне, и выразил уверенность, что с лавный военный путь генерал-полковника Гургена Далибалтаяна станет незаменимым примером патриотизма и преданности делу для курсантов, обучающихся на факультете.
Вагаршак Арутюнян передал ряду военнослужащих Военного университета награжденные по указу президента РА государственные награды за вклад в защиту Отечества, отвагу и самоотверженность, проявленные в ходе боевых действий.