Վաղարշակ Հարությունյանը հանդիպել է Սերգեյ Շոյգուի հետ
28 Մայիսի, 2021 17:57Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Լեռնային Ղարաբաղում իրականացվող խաղաղապահ առաքելության ընթացքը, Հայաստանի Սյունիքի և Գեղարքունիքի մարզերում ստեղծված իրավիճակը, ինչպես նաև հայ-ռուսական երկկողմ ռազմական համագործակցությանը և տարածաշրջանային անվտանգությանը վերաբերող հարցեր։
ՀՀ պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարն իր ռուս գործընկերոջն է ներկայացրել Հայաստանի տարածք ադրբեջանական զինված ստորաբաժանումների ներթափանցման մանրամասները և ՀՀ զինված ուժերի կողմից ձեռնարկվող գործողությունները։ Վաղարշակ Հարությունյանն ընդգծել է, որ «սահմանի ճշգրտման» կեղծ հիմնավորմամբ իրականացված ադրբեջանական սադրանքները բացարձակապես անընդունելի են, և ադրբեջանական ստորաբաժանումները պետք է անհապաղ լքեն Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքը։
Կողմերը դիտարկել են իրավիճակի հանգուցալուծման հնարավոր տարբերակները և պայմանավորվածություն ձեռք բերել անհրաժեշտ քայլերի վերաբերյալ։

Вагаршак Арутюнян встретился с Сергеем Шойгу
28 Мая, 2021 17:57В ходе встречи стороны обсудили ход миротворческой миссии в Нагорном Карабахе, ситуацию в Сюникской и Гегаркуникской областях Армении, а также вопросы, касающиеся армяно-российского двустороннего военного сотрудничества и региональной безопасности.
Руководитель оборонного ведомства РА представил своему российскому коллеге подробности проникновения азербайджанских вооруженных подразделений на территорию Армении и действия, предпринятые вооруженными силами РА. Вагаршак Арутюнян подчеркнул, что азербайджанские провокации, осуществленные под ложным предлогом «корректировки границы», абсолютно недопустимы, и азербайджанские подразделения должны немедленно покинуть суверенную территорию Республики Армения.
Стороны рассмотрели возможные варианты урегулирования ситуации и достигли договоренности о необходимых шагах.