Վաղարշակ Հարությունյանը հանդիպել է Սերգեյ Շոյգուի հետ
28 Մայիսի, 2021 17:57Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Լեռնային Ղարաբաղում իրականացվող խաղաղապահ առաքելության ընթացքը, Հայաստանի Սյունիքի և Գեղարքունիքի մարզերում ստեղծված իրավիճակը, ինչպես նաև հայ-ռուսական երկկողմ ռազմական համագործակցությանը և տարածաշրջանային անվտանգությանը վերաբերող հարցեր։
ՀՀ պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարն իր ռուս գործընկերոջն է ներկայացրել Հայաստանի տարածք ադրբեջանական զինված ստորաբաժանումների ներթափանցման մանրամասները և ՀՀ զինված ուժերի կողմից ձեռնարկվող գործողությունները։ Վաղարշակ Հարությունյանն ընդգծել է, որ «սահմանի ճշգրտման» կեղծ հիմնավորմամբ իրականացված ադրբեջանական սադրանքները բացարձակապես անընդունելի են, և ադրբեջանական ստորաբաժանումները պետք է անհապաղ լքեն Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքը։
Կողմերը դիտարկել են իրավիճակի հանգուցալուծման հնարավոր տարբերակները և պայմանավորվածություն ձեռք բերել անհրաժեշտ քայլերի վերաբերյալ։

Vagharshak Harutyunyan met with Sergey Shoigu
28 May, 2021 17:57During the meeting, the sides discussed the process of the peacekeeping mission in Nagorno Karabakh, the situation in Armenia's Syunik and Gegharkunik regions, as well as issues related to the Armenian-Russian bilateral military cooperation and regional security.
The RA Defence Minister presented to his Russian counterpart the details of the penetration of the Azerbaijani armed subdivisions into the territory of Armenia and the actions taken by the RA Armed Forces. Vagharshak Harutyunyan stressed that the Azeri provocations carried out under the false pretext of "border adjustment" are absolutely unacceptable, the Azerbaijani subdivisions must leave the sovereign territory of the Republic of Armenia immediately.
The parties considered possible options for resolving the situation and reached an agreement on the necessary steps.