24 Մայիսի, 2021 21:22
Մայիսի 24-ին կայացել է Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարի պաշտոնակատար Վաղարշակ Հարությունյանի հեռախոսազրույցը Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Ստանիսլավ Զասի հետ։ Վաղարշակ Հարությունյանը ներկայացրել է ադրբեջանական սադրանքի արդյունքում հայ-ադրբեջանական սահմանին ստեղծված իրադրությունը և վերջին օրերի զարգացումները։
ՀՀ պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարը ևս մեկ անգամ շեշտել է, որ բացարձակ անթույլատրելի են Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքների հանդեպ ոտնձգությունները և նշել, որ խնդրի հանգուցալուծման հարցում կարևորում է նաև ՀԱՊԿ ակտիվ դերակատարությունը։
Ստանիսլավ Զասը հավաստիացրել է, որ ՀԱՊԿ-ում ուշադիր հետևում են ստեղծված իրադրության շուրջ զարգացումներին և որ կառույցը ձեռնարկում է անհրաժեշտ քայլեր՝ խնդիրը խաղաղ հանգուցալուծելու համար։

24 мая исполняющий обязанности министра обороны РА Вагаршак Арутюнян провел телефонный разговор с генеральным секретарем Организации Договора о коллективной безопасности Станиславом Засем. Вагаршак Арутюнян представил ситуацию, сложившуюся на армяно-азербайджанской границе в результате азербайджанской провокации, и последние события.
Руководитель оборонного ведомства РА еще раз подчеркнул, что посягательства на суверенные территории Республики Армения абсолютно недопустимы, отметив, что ОДКБ также играет активную роль в решении вопроса.
Станислав Зась заверил, что ОДКБ внимательно следит за развитием ситуации и что структура предпринимает необходимые шаги для мирного урегулирования вопроса.