23 Մայիսի, 2021 17:23Ինչպես նախօրեին, տարբեր լրատվամիջոցների հարցումներին ի պատասխան մեկնաբանել էր պաշտպանության նախարարությունը, Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանական գերատեսչությունը չի տիրապետում որևէ տվյալի` Իրանի Իսլամական Հանրապետությունում գեթ մեկ հայ զինվորականի գտնվելու վերաբերյալ:
Այսօր, անդրադառնալով որոշ լրատվամիջոցներով տարածվող` ԻԻՀ-ում 160 հայ զինվորականի գտնվելու վերաբերյալ տեղեկություններին, հայտարարություն է տարածել ՀՀ-ում Իրանի Իսլամական Հանրապետության դեսպանությունը, որում, մասնավորապես, ասվում է.
«Հայաստանի Հանրապետությունում Իրանի Իսլամական Հանրապետության դեսպանությունը հերքում և կեղծ ու անհիմն է համարում որոշ հայկական լրատվամիջոցներում շրջանառվող լուրերը, թե Իրանում է գտնվում 160 հայ զինվոր, և իրանական կողմը նրանց վերադարձնելու համար նախապայմաններ է ներկայացրել»:
Հավելենք, որ խնդրի վերաբերյալ ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը, դեռ ամիսներ առաջ, քննարկումներ է ունեցել իրանցի գործընկերների հետ, որոնց արդյունքում լուրերը, թե Իրանում կարող են հայ զինծառայողներ գտնվել, չեն հաստատվել:

23 Мая, 2021 17:23Как вчера, в ответ на различные запросы СМИ, прокомментировало Министерство обороны, оборонное ведомство Республики Армения не располагает какой-либо информацией о присутствии хотя бы одного армянского солдата в Исламской Республике Иран.
Сегодня, ссылаясь на распространяемую некоторыми СМИ информацию о нахождении 160 армянских военнослужащих в Иране, посольство Исламской Республики Иран в Армении выступило с заявлением, в котором, в частности, говорится:
«Посольство Исламской Республики Иран в Республике Армения опровергает и считает ложными и необоснованными распространяющиеся в некоторых армянских СМИ слухи о том, что 160 армянских солдат находятся в Иране, и иранская сторона предоставила предварительные условия для их возвращения».
Следует добавить, что несколько месяцев назад министерство обороны РА провело обсуждения со своими иранскими коллегами по этому поводу, в результате чего слухи о возможном нахождении армянских военнослужащих в Иране не подтвердились.