20 Մայիսի, 2021 16:47Վերջին օրերին արձանագրվում են դեպքեր, երբ անհատ քաղաքացիներ, տարբեր պաշտոնյաներ ու ԶԼՄ ներկայացուցիչներ փորձում են մուտք գործել Սյունիքի և Գեղարքունիքի սահմանային այն հատվածներ, որոնց ուղղությամբ տեղի են ունեցել ադրբեջանական զինված ուժերի սադրանքները։ Անվտանգության նկատառումներից ելնելով՝ համոզիչ կերպով կոչ ենք անում ձեռնպահ մնալ ուղևորություններից հիշյալ տարածքներ, որտեղ, ՀՀ ԶՈՒ կողմից շուրջօրյա ռեժիմով իրականացվում է մարտական ծառայություն։
Ինչպես ավելի վաղ հայտարարվել է, ստեղծված իրադրության խաղաղ հանգուցալուծման բացակայության դեպքում ՀՀ զինված ուժերն իրավունք են վերապահում խնդիրը լուծել ցանկացած, այդ թվում նաև ուժային տարբերակով։ Այս պարագայում քաղաքացիական անձանց ներկայությունը կարող է միայն խանգարել հայկական ստորաբաժանումներին՝ լիարժեք կատարել իրենց առջև խնդիրները։
Տեղում ծառայություն իրականացնող ՀՀ ոստիկանության և ՀՀ ՊՆ ռազմական ոստիկանության ուժերին հրահանգված է բացառել քաղաքացիական անձանց մուտքը հիշյալ տարածքներ։
Կոչ ենք անում ըմբռնումով մոտենալ այս սահմանափակումներին և անհարկի խնդիրներ չառաջացնել զինված ուժերի համար։

20 Мая, 2021 16:47В последние дни отмечаются случаи, когда отдельные граждане, различные должностные лица и представители СМИ пытаются проникнуть на те приграничные участки Сюника и Гегаркуника, в направлении которых имели место провокации вооруженных сил Азербайджана. По соображениям безопасности настоятельно рекомендуем вам воздержаться от поездок в вышеупомянутые районы, где Вооруженные силы РА несут круглосуточную боевую службу.
Как сообщалось ранее, при отсутствии мирного урегулирования ситуации Вооруженные силы РА оставляют за собой право решить вопрос любыми способами, в том числе силовыми. В этом случае присутствие мирных жителей может только помешать армянским подразделениям полностью выполнять свои задачи.
Осуществляющим на месте службу силам Полиции РА и Военной полиции МО РА дано указание не допускать проникновения гражданских лиц в указанные места.
Мы призываем вас подходить к этим ограничениям с пониманием и не создавать лишних проблем для вооруженных сил.